به روز شده: 4 ساعت و 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 55033
زمان انتشار: پنجشنبه 19 اسفند 1395 - 09:38:56
دبیر ستاد حقوق بشر در گفت و گوی ویژه خبری:

گزارشگران ویژه نباید وارد تبلیغات شوند/ جمهوری اسلامی ایران رکوردار دموکراسی و حقوق بشر در منطقه است

گزارشگران ویژه نباید وارد تبلیغات شوند/ جمهوری اسلامی ایران رکوردار دموکراسی و حقوق بشر در منطقه است
حقوق بشر  > ایران  - دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید بر اینکه گزارشگران ویژه نباید وارد تبلیغات شوند، گفت: عملکرد سازمان ملل با مولفه‌های واقعی بسیار تفاوت دارد و عملا به یک تئاتر سیاسی و گاهی کمیک تبدیل شده که در این تئاتر آمریکا و بعضی متحدان اروپایی و اذنابشان تعزیه گردان هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکترمحمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر در گفت‌وگوی ویژه خبری که با موضوع «مواضع دوگانه مجامع بین المللی در قبال حقوق بشر» برگزار شد، درخصوص اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو و حضور هیات کشورمان در این شورا، اظهار کرد: شورای حقوق بشر سازمان ملل یکی از نهادهای مهم در ساختار سازمان ملل است که مقر آن در ژنو است و اهمیت آن چیزی شبیه به شورای امنیت است.

وی در ادامه افزود: یکی از جلسات مهم سالانه شورای حقوق بشردر روزهای آخر سال شمسی برگزار می‌شود و طی چهار هفته به مسائل مختلف می‌پردازند و کشورهای دنیا مسائل مختلف حقوق بشری، از جمله مشکلات و تعرضات را مورد بحث قرار می دهند و راجع به تعمیق قضیه و مفاهیم آینده مباحثات دوستانه و برادرانه دارند.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: سازمان ملل در واقعیت با این مولفه‌ها بسیار تفاوت دارد و در عمل به یک تئاتر سیاسی و گاهی کمیک تبدیل شده که در این تئاتر آمریکا و بعضی متحدان اروپایی و اذنابشان تعزیه گردان هستند.

وی به مصادیقی دراین زمینه اشاره کرد و افزود: یکی از جرائم بزرگ جنگی و جنایات علیه بشریت کودک کشی است و در سازمان ملل کنوانسیون های مختلفی در رابطه با حقوق کودک وجود دارد. کودک کشی بزرگترین جرم و تخلف شناخته شده، حالا اگر در دنیا به کودک کشی نگاه کنیم می‌بینیم ایران مورد وسیع ترین اتهام کودک کشی قرار می گیرد ولی در یمن هزاران کودک با بمب‌های خوشه‌ای رژیم سعودی کشته می‌شوند و از نبود غذا از بین می‌روند ولی گزارش یونیسف عنوان می‌کند به دلیل جنگ‌های داخلی یمن این کودکان می‌میرند! آیا واقعا این بمب‌های خوشه‌ای  نشان دهنده جنگ داخلی است؟

چرا عربستان کودک کش از لیست کشورهای تروریستی خارج می شود و ایران مورد تهاجم قرار می گیرد؟!

لاریجانی یادآور شد: سازمان ملل یک بار در زمان «بان کی مون» عربستان را از لیست کشورهای کودک کش خارج کرد و در مقابل تلویزیون چک را نشان داد و گفت به این دلیل اقدام فوق صورت گرفت و از سوی دیگر در گزارش دبیر کل و شورای حقوق بشر موضع گیری‌های مختلف در مورد کشور ما صورت می گیرد و ما را به کودک کشی متهم می‌کنند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد: یکی از اهداف تجمع در شورا آینده نگری مسائل حقوق بشر است تا ببینیم بشر با چه نکاتی مواجه است و اگر این صورت گیرد خیلی اتفاقات خوبی رخ می‌دهد.

جواد لاریجانی حقوق همجنسگرایان را به عنوان مهمترین موضوع در آینده نگری مفهومی حقوق بشر در این تجمع مورد اشاره قرار داد و با طرح این سئوال که آیا واقعا تئاتر از این کمیک تر وجود دارد، گفت: البته سازمان ملل نجات پیدا می‌کند و استراتژی ما و خیلی از کشورها این است که از این حالت خارج شود و اگر شورای حقوق بشر به تجمعی تبدیل شود که کشورها دور هم بنشینند و تجربه‌ها و میراث فرهنگی و مدنی خود را بیان کنند، مسائل خوبی اتفاق می‌افتد.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه نگاه دولت جدید آمریکا در مورد حقوق بشر چیست، تاکید کرد: حکومت جدید در آمریکا ممکن است یک بخش هایش غیرمنتظره باشد ولی بخش خیلی خوب آن اصلا غیرمنتظره نیست و شفاف تر شده است. آمریکا وقتی شورای حقوق بشر تشکیل شد برای مدتی بیش از دوسال و اندی از حضور در آن امتناع کرد و دلیلش آن بود که مکانیزم گزارش گیری( یو. پی. آر) که جمهوری اسلامی پرچمدار آن بود را در شان خود نمی‌دید و عنوان می‌کرد که من باید در مورد سایر کشورها بحث کنم پس عدم پیوستن به شورای حقوق بشر سابقه دارد، البته در دوران ریاست جمهوری اوباما این کشور نیز عضو شورای حقوق بشر شد و برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل آمریکا در آنجا نشست و کشورهای دیگر در این شورا در رابطه با رفتار حقوق بشری این کشور صحبت کردند که در کنگره آمریکا عنوان شد که خفت از این بزرگتر نیست.

نژادپرستی و خودبزرگ بینی آمریکا بدخیم ترین و بدترین تهدید برای حقوق بشر است

لاریجانی خاطرنشان کرد: خود بزرگ بینی که آمریکا به آن دچار است نشان می‌دهد که این مرض کرونیک بوده ، منتهی ادبیات آن‌ها فرق دارد و ترامپ ادبیات غیرمترقبه‌ای دارد که حتی هم پیاله‌های حزبی وی نیز از او فاصله گرفتند که از این جهات مواجهه دولت آمریکا با موضوع حقوق بشر جدید است.

وی با تاکید براینکه آمریکا آسیب پذیرتر شده، گفت: خیلی از افرادی که فکر می‌کردند تجربه مدنی آمریکا به عنوان یک آیتم آزادی، مدنیت و مدرنیته است حالا مجبور هستند در این زمینه تجدیدنظر کنند. مساله نژاد پرستی در قاموس غرب مساله بسیار مهمی است. عملا چند نوع نژاد پرستی داریم که یکی از آن‌ها نژاد پرستی مبتنی بر یک اعتقاد بیولوژیک است؛ یک نوع دیگر نژاد پرستی این است که معتقدند در میراث تاریخی یک تفکر یا ملتی بالاتر از دیگران هستند.  بدخیم ترین نوع نژادپرستی‌ها و بدترین تهدید برای حقوق بشر این است که گروهی بر اساس خودمحوری و خود بزرگ بینی عنوان کند که ما چون زور داریم همه باید ما را بپرستند که این نوع نژادپرستی در آمریکا دامن زده می‌شود.

دبیر ستاد حقوق بشر در پاسخ به این سوال که چرا شورای حقوق بشر در رابطه اظهارات اسلام هراسانه ترامپ واکنش نداشته ، تاکید کرد: سازمان ملل به جای اینکه مجمعی باشد که ملت های دنیا تجربیات مدنی را با احترام به همدیگر در آنجا مطرح کنند، به یک تئاتر تبدیل شده که فعلا تعزیه گردان اصلی آن آمریکا و متحدان اروپایی و اذنابش هستند. در شورای حقوق بشر هم همینطور است و اعضای این شورا 47 عضو هستند که با رای مجمع عمومی انتخاب می‌شوند. مثلا کشوری مثل عربستان سعودی که هیچ رکورد حقوق بشری ندارد عضو آن هستند!

وی ایران را لنگر دموکراسی برشمرد و با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده گفت: این ساختار دموکراتیک که در ایران از محصولات بزرگ  انقلاب اسلامی است، بی نظیر می باشد و ساختار مدنی ما از هر کشوری در منطه بالاتر است حال آیا امکان دارد حقوق بشر بدون دموکراسی باشد؟ ایران بالاترین رکورد را در اساسی ترین محور حقوق بشر دارد و ما در صحنه بین المللی در این زمینه رقیب نداریم منتهی مورد تعرض قرار می‌گیریم.

لاریجانی در خصوص تعیین گزارشگر ویژه برای ایران و انتقاد از این روند، بیان کرد: در سازمان ملل مکانیزم‌های گزارشگری متعددی تعبیه شده که یکی از آن‌ها گزارشگر موضوعی است. به طور مثال ۳۸ گزارشگر مطرح می‌شوند مثلا گزارشگر موضوعی درباره حقوق کودک، حق دسترسی به غذا و موارد مختلف. این پنجمین و یا ششمین گزارشگر ویژه ایران است درحالی که این اقدام برای کشوری مثل رژیم صهیونیستی باید لحاظ شود که در آن تعرضات حقوق بشر بسیار وسیع صورت می گیرد و قوانین و قواعد حقوق بشر زیر پا گذاشته می شود.

وی با طرح این سوال که چرا گزارشگر ویژه برای ایران نصب می‌کنند، گفت: قوانین ما شفاف است و اگر واقعا نگرانی حقوق بشر دارند اطراف ما خیلی وجود دارد و امریکا بدتر از همه است. اولین اشکال ما به شخص نیست چه احمد شهید و چه خانم جهانگیر بلکه تعیین گزارشگر ویژه برای ایران اولا ناموجه است و ثانیا خلاف مقصد تشکیل شورای حقوق بشر است.مخالفت ما با گزارشگر ویژه بسیار مستدل، متین، حرفه ای و دقیق است ولی بعضی حضرات اعلام می‌کنند که چرا ما پرخاشگری می‌کنیم درحالیکه بحث حرفه ای انجام می‌دهیم.

گزارشگران ویژه نباید وارد تبلیغات شوند

معاون امور بین الملل قوه قضائیه به تبیین علت دوم مخالفت با نصب گزارشگر ویژه اشاره کرد و یادآور شد: استدلال دوم عملکرد است. گزارشگران ویژه نباید وارد تبلیغات شوند. یکی از گزارشگران ویژه هنوز مرکب حکمش خشک نشده بود از تلویزیونی به تلویزیون دیگر می‌رفت و علیه ما موضع گیری می‌کرد، البته ما گوشمان از این تبلیغات پر است. این خانم نیز سه ماه است که مسوولیت گرفته و در این مدت چندین بیانیه با استفاده از از امکانات سازمان ملل، برای ما پخش کرده است.

وی با بیان اینکه گزارشگر نمی‌تواند بیانیه صادر کند، افزود: در این زمینه رسما برای کمیسر عالی نامه نوشتم و اعلام کردم که چرا امکانات شما اینگونه در اختیار قرار می‌گیرد و گزارشگر باید گزارش تهیه کند نه موضع گیری نماید. اشکال بعدی ما این است که این خانم متدولوژی ندارد و تمام گزارش‌های ارائه شده توسط تیمی از قضات عالی رتبه، اساتید و کارشناسان به صورت دقیق و حرفه‌ای پاسخ داده می‌شود.

لاریجانی تاکید کرد: این خانم باید توجه کند اگر گزارشی علیه ما منتشر می‌کند باید متدولوژی داشته باشد. وی همیشه اعلام می‌کند گزارش هایی که به من رسیده بسیار مرا ناراحت کرد و بسیار جدی است. گزارش باید کاملا شفاف باشد و راستی ازمایی شود و ما پاسخ های خود را ارایه دهیم و ایشان بررسی کند و در گزارش خود اعلام کند که این گزارش امد و راستی آزمایی کردم و تا این درجه قبول دارم و بقیه را قبول ندارم و این بر اساس مصوبات عملی گزارشگری شورای حقوق بشر گزارش حرفه‌ای می‌شود.

وی تصریح کرد: مساله دیگر مربوط به آشنایی با قوانین ایران است این خانم در گزارش خود نوشته است یکی از مسایلی که من را نگران می‌کند مساله جدا بودن استقلال قوا از همدیگر است و مدعی شده در ایران قوه قضاییه به شدت تحت تاثیر قوه مجریه است و نوشته است یک قاضی می‌تواند به راحتی توسط دولت جابجا شود و در حین کار از کار برکنار می‌کند. گزارشگر ویژه حقوق بشر منافقینی که علیه ملت ما و بدتر از داعشی‌ها هستند را به عنوان مدافع حقوق بشر می‌دانند. وی 8 پاراگراف در دفاع از فتنه گران نوشته است.

حضور جمهوری اسلامی در شورای حقوق بشر ضروری است و ما می توانیم پرچمدار حقوق بشر باشیم

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به خاطره ای از امام (ره)  که به موضع گیری ایشان در رابطه با حضور در مجامع بین المللی بود پرداخت و اظهار کرد: امام خمینی  (ره) فرمودند اساس حکومت ما بر اسلام است و در تمام مجامع بین المللی با قدرت شرکت کنید حق ما است و هیچ فرصتی را برای دفاع و بیان دیدگاه از دست ندهید. ثالثا در برخورد با چالش‌ها داعیانه عمل کنید ولی محکم و این دستورالعمل ایشان  از سوی مقام معظم رهبری به عناوین مختلف ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: حضور جمهوری اسلامی ایران در این شورا بسیار ضروری است و از اینکه بعد انتقاد مورد حمله قرار گیریم ابایی نداربم  و بسیار قوی استدلالی و منطقی دفاع می‌کنیم. به نظرم این یکی از زمینه های مهم برای جمهوری اسلامی است و ما اگر در این زمینه پرچمدار شویم تنها نیستیم و کشورهای زیادی در قاره امریکا، اسیا و حتی اروپا وسعت زیادی دارد و لذا گوش شنوا وجود دارد انچه که در سوریه می گذرد و جالب است در شورای حقوق بشر قطعنامه علیه سوریه داربم در حالی که باید علیه تروریسم باشد.

محمد جواد لاریجانی افزود: در تاریخچه حقوق بشر که 70 سال است که این مکانیزم حقوق بشری به وجود آمده دوره های مختلفی بوده است. یک دوره که دوره اول آن بود دوره تاسیسی نام دارد که در آن دوره مدارک اصلی تهیه شد. در این دوره جهان اسلام و حتی نصف دنیا غایب بود و از جهان اسلام  مثل مسیحی سکولار حضور داشت لذا حقوق بشر به اسم دیگری که توصیه می کرد که باید قوانین اش جهان شمول باشد تدوین شد.

وی ادامه داد: دوره دوم حیات حقوق بشری در بحث مکانیزم سازی بود . دوره سوم که نسل فعلی آن اکنون است دوره بازگشت به مفاهیم است. مثل حق حیات که قبلا محصور به موضوعات بیولوژیک که انسان حق دسترسی به قضا داشته باشد. اما حق حیات بشرکه فقط غذا نیست بلکه روابط اجتماعی و روابط بین انسان ها را در بر می گیرد لذا موضوعاتی مثل ازدواج و خانواده در این دوره مطرح می شود.

مسلمانان حق دارند راه ورسم زندگی خود را انتخاب کنند، دورانی که برخی برای بشریت نرم رفتاری بنویسند گذشته است

لاریجانی تاکید کرد: غرب در اینگونه مبانی در حال پاره کردن مفاهیم است اتفاقا اکنون زمان مهمی است که باید دیدگاه خود را براساس تفکر اسلام مطرح کنیم باید مطرح کنیم و باید جای آن در اسناد حقوق بشری باز کرد بسیار بد است که عده ای بنشینند که بگوید حرف ما بهترین حرف است این حرف خیانت به حقوق بشر است.

وی اظهار کرد: این حق مسلم بیش از یک ونیم میلیارد مسلمان در دنیا است که این حق را داشته باشند که راه و رسم خود را تعیین کنند نه اینکه غرب به ما بگوید چه کنیم و یا چه نکنیم. ما علاوه بر دفع تهاجم ها باید از این فرصت تاریخی استفاده کنیم و در سازمان های بین المللی حرف خود را بزنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر درباره برنامه مشخص علمی ایران در این تهاجم ها گفت: اجلاس حقوق بشر چهار هفته است که یک هفته آن درباره حقوق کودک بوده است ما در این اجلاس با استفاده از افراد متخصص و صاحب فن دیدگاه خود را در موضوع حقوق کودکان به نحو بسیار خوبی بیان می کنیم و درباره تهاجمات بسیار مستدل و حرفه ای پاسخ می دهیم.

وی گفت: البته ما در جاهایی  به رفتارهای آنها تهاجم می کنیم و باید نشان دهیم چه اتفاق های بدی دارد صورت می گیرد. همچنین درباره مبارزه با مواد مخدر و استفاده از کودکان در امور جنسی و مبارزه با بردگی جنسی وامثال آن به طور اثباتی حضوری فعال داریم.

محمد جواد لاریجانی در پیان اظهاراتش گفت: ظهور این اقدامات این است که ما جلوی برخی کارها مثل همجنسگرایی را می گیریم زمانی می توانیم بگوییم که کارمان درجه اعلا پیدا کرده که در اسناد حقوق بشری حرفایمان ثبت شود البته نمونه هایی رخ داده اما کافی نیست و باید به مراکز اصلی اسناد توجه کنیم. دورانی که برخی افراد در نیویورک بنشینند و برای بشریت نرم رفتاری بنویسند گذشته است. امیدواریم که این منطق مشتری بیشتری در سطح بین المللی پیدا کند.

کد مطلب: 55033
زمان انتشار: پنجشنبه 19 اسفند 1395 - 09:38:56
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+2

دیگر مطالب