به روز شده: 15 ساعت و 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 55457
زمان انتشار: یکشنبه 27 فروردین 1396 - 08:50:38

ریشه‌یابی ناکامی عربستان در یمن

ریشه‌یابی ناکامی عربستان در یمن
بیداری اسلامی > یمن  - با در نظر گرفتن تفاوت امکانات طرف های درگیر در یمن، پیش بینی می‌شد متجاوز سعودی در مدتی نه چندان طولانی این جنگ را به نفع خود تمام کند اما چنین نشد، تا جایی که پیروزی آن در یمن محال است.

به گزارش  تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، با در نظر گرفتن تفاوت امکانات طرف های درگیر در یمن، پیش بینی می شد متجاوز سعودی در مدتی نه چندان طولانی این جنگ را به نفع خود تمام کند، اما چنین نشد، تا جایی که باید پرسید چرا پیروزی ائتلاف عربی به رهبری عربستان علیه یمن محال است؟

شکست سنگین ائتلاف متجاوزان علیه یمن

ناکامی محور ائتلاف علیه یمن تا این لحظه و با در نظر گرفتن امکانات و تجهیزات نظامی و دفاعی متجاوزان، به معنی شکست سنگین ائتلاف مزبور است.

دلایل محال بودن پیروزی ائتلاف عربی علیه یمن به رهبری عربستان را می توان به طور خلاصه به شرح زیر بیان کرد:

ویژگی های جغرافیایی یمن

خصوصیات جغرافیایی یمن به گونه ای است که موجب حفظ دست برتر یمنی ها در نبرد دفاع از کشور خود شده است، زیر راههای ارتباطی این کشور صعب العبور است و شبکه جاده ای و ارتباطی که از مسافت بین استان ها بکاهد، وجود ندارد.

علاوه بر این سلسله کوههای یمن در مقایسه با کشورهای همسایه از ارتفاع زیادی برخوردار است و این کوهها مهم ترین شهرها و راههای منتهی به آن از جمله صنعا، عدن، تعز را دربرگرفته است.

راههای ارتباطی صعب العبور یمن قدرت مانور متجاوزان را سلب کرده است

این ویژگی ها موجب برتری یمنی ها در نبرد شده است زیرا آنان با ارتش هایی که بیشتر نیروهای آن مزدور و بیگانه هستند روبه رو شده اند در نتیجه با طبیعت جغرافیایی صعب العبور این کشور آشنا نیستند و در مانور در خاک یمن نیز مهارت ندارند ،حال آنکه یمنی ها به خوبی به راههای ارتباطی و مناطق کوهستانی و صحرایی کشورشان آشنا هستند.

پایبندی یمنی ها به دفاع از کشورشان؛ فرار مزدوران

توان و نیروی یمنی ها برگرفته از پایبندی به دفاع از کشورشان است در نتیجه در مواضع و مراکز نظامی مستقر شده و سنگرهای خود را حفظ می کنند حال آنکه تصاویر زیادی از فرار یگان ها و سربازان  ائتلاف عربی مشاهده شده است که از مواضع تحت حمایت خود پا به فرار گذاشته و تجهیزات نظامی پیشرفته  را در این مراکز رها می کنند.

انگیزه های معنوی ملت یمن در دفاع ازخاک خود

در این خصوص باید گفت، ارتش و کمیته های دفاع مردمی یمن پیش از هر چیز  با روحیه بالا از کشور خود دفاع می کنند، زیرا صاحب این سرزمین و مدافع حاکمیت و استقلال آن هستند از همین رو انگیزه  قوی ای برای مبارزه و ایستادگی دارند، بر خلاف نیروهای مزدور دشمن که در برابر دریافت مشوق های مالی بدون پایبندی به اصول اخلاقی و معنوی وارد این جنگ شده اند.

در این شرایط پرواضح است که پیروزی متجاوزان به یمن محال است حال آنکه عربستان با گرفتار شدن در این جنگ بی حاصل به دنبال فرار رو به جلو است بدون اینکه این اقدام دستاوردی برایش محقق ساخته و یا موجب رهایی از این گرفتاری شود.

کلید واژه: عربستان سعودی - یمن
کد مطلب: 55457
زمان انتشار: یکشنبه 27 فروردین 1396 - 08:50:38
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-2

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین