به روز شده: 12 ساعت و 6 دقیقه قبل
کد مطلب: 55840
زمان انتشار: چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 - 09:16:52

بحرینی‌ها؛ قربانی رفتارهای قبیله ای آل خلیفه

بیداری اسلامی > بحرین  - *سامان نیازی

تبعیض و سرکوب مردم بحرین و گرفتن حق آزادی های مدنی از آنان در سال ۲۰۱۷ نشان از قبیله ای و ماقبل تاریخی بودن آل خلیفه دارد و مردم بحرین قربانی رفتاری قبیله ای این رژیم هستند. تاریخ حکم شیخ عیسی قاسم روحانی صلح طلب ، مقاوم و مجاهد بحرینی بار دیگر از سوی رژیم آل خلیفه به تعویق افتاد و  به 21 می ( 31 اردیبهشت) موکول شد. این در حالی است که باوجود تمام سرکوبگری ها مردم بحرین همچنان پای آرمان های خود ایستاده اند و  از رهبران دینی خود حمایت می کنند. اما جامعه جهانی و سازمانهای حقوق بشری واکنشی خنثی در این خصوص داشته و دارند.

در دنیایی که حقوق بشر به آسیایی و اروپایی و مسلمان و غیر مسلمان تقسیم می شود و براساس آن مجامع بین المللی واکنش نشان می دهند باید بر حال این روزگار خسته گریست !!!

از زمان تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر حق دادرسی عادلانه به عنوان یک اصل مورد پذیرش جهانی توسط دولت ها به رسمیت شناخته شده است و بشر امیدوار بوده است که این عرف پذیرفته شده و لازم الاجرا بین المللی ضمانتی واقعی برای اعمال داشته باشد اما در مطمح انظار عمومی و وجدانهای فرو خفته مجامع حقوق بشری شیخ عیسی قاسم در هیچ کدام از جلسات محاکم خود نبوده است و بلاتکلیف منتظر صدور حکمی است که فرایند دادرسی عادلانه را مطابق هیچ نظام حقوق پذیرفته شده بین المللی طی نکرده است .

مبرهن است حق دفاع در فرایند دادرسی عادلانه مؤلفه بسیار مهم و اثر گذاری  است حق برخورداری از تسهیلات و زمان کافی برای تهیه دفاعیه از اصول اولیه حقوق متهم می باشد ((ماده 67اساسنامه دادگاه کیفری بین المللی مقرر نموده که برای احراز هر اتهامی متهم این حق را دارد که بارعایت مقررات این اساسنامه به صورت علنی منصفانه و بیطرفی و با رعایت تضمینات در مساوات کامل محاکمه شود))

شق د بند یک ماده 67 قانون اساسنامه دادگاه کیفری  بین المللی اشعار می دارد ((بارعایت بند 2 ماده 63و به منظور امور دفاع شخصا و یا از طریق مشاور حقوقی انتخابی (وکیل)خود در محاکم حضور یابد.....))

اما در 20 ژؤئن 2016مقامات بحرین تابعیت روحانی برجسته  شیعه که از تدوین کنندگان قانون اساسی بحرین بوده است به دلایل بسیار واهی سلب تابعیت نمودند؛ بدون حضور در محکمه ای و حق دفاعی توسط رژیم متحجر بحرین سلب تابعیت شد رژیمی  که اساسا ماهیتی وابسته به کشور وهابی عربستان دارد و هیچ گونه ملاحظه ای در خصوص رعایت حقوق بشر نسبت به شهروندان خود  ندارد و صرفا مجری دستور ات نابخردانه حکام جاهل عربستان می باشد(که  مرکز تربیت وهابیت ,و افراطی گری است.)
 در اقدام عجیب دیگری قرائت حکم شیخ عیسی قاسم راکه قرار بود 7 می قرائت نمایند به 21 می موکول نمود.

شرایط میدانی و حضور نیروهای عربستان در بحرین و از طرفی انتظار فرسایشی و طولانی مدت  مردم بحرین برای قرائت حکم رهبرمبارز خود منطقه را آبستن رخدادهای نا خوشایند نموده است  و بیم تکراراتفاق تلخ اعدام شیخ نمر را در اذهان ملتها متبادر می کند.

مردم انقلابی بحرین که تاکنون خشم خود را در بستر مسالمت جویانه و صلح طلبانه مدیریت کرده اندو خواهان برگزاری انتخابات آزاد مبتنی بر اصول اولیه دموکراسی بوده اند، در عین حال مورد وحشیانه ترین حملات رژیم آل خلیفه قرار گرفته است و از کمترین حقوق طبیعی خود محروم شده اند؛
بدیهی است، در صورت هرگونه تصمیم اشتباه این رژیم امنیت بحرین و حتی منطقه تحت الشعاع قرار گیرد. لذا ضمن محکومیت اقدامات خلاف عرف و قانون بین المللی توسط رژیم آل خلیفه از دبیر کل سازمان ملل و مجامع مدعی حقوق بشری پاسخ این سوال را مطالبه می کنیم:

 آیا حق تشکیل محاکم در زمان متعارف و معقول رابه عنوان یک اصل حقوقی و قانونی می پذیرید؟

در هر حال پاسخ مثبت یا منفی آنها دو ابهام ایجاد می کند و قابل خدشه می باشد اگر می پذیرند چرا در خصوص پرونده شیخ عیسی قاسم سکوت کرده اند!! و اگر نمی پذیرند چرا با الفاظ و عبارات رنگین فاقد صلاحیت اجرایی، بشریت را فریب می دهند و یا اگر اساسا این قوانین را ناکارآمد می دانند و یا ساختار سازمان ملل را برای اعمال آن ناقص می دانند تلاشی در جهت تصیحح قوانین و یا تغییر ساختار انجام نمی دهند .

معاون اجرایی مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران (صلح زیبا)*

کد مطلب: 55840
زمان انتشار: چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 - 09:16:52
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

یادداشت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین
جهنم حقوق بشر !
جهنم حقوق بشر !
اصغر زارعی
در عربستان چه خبر است؟
در عربستان چه خبر است؟
محمدکاظم انبارلویی
گفتگو
پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند
سخنگوی اسبق وزارت خارجه از یک سفر بحران زا می گوید:
پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند
حمیدرضا آصفی
قدس شرقی و غربی ندارد| ترامپ،جسد بی جان سازش را مثله مثله کرد
خالد قدومی نماینده حماس در تهران در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر عنوان کرد:
قدس شرقی و غربی ندارد| ترامپ،جسد بی جان سازش را مثله مثله کرد