به روز شده: 14 ساعت و 26 دقیقه قبل
کد مطلب: 56208
زمان انتشار: چهارشنبه 10 خرداد 1396 - 08:38:31

اسنودن: دموکراسی با حملات علیه "آزادی بیان" تهدید می‌شود

حقوق بشر  > جهان  - مقاطعه‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا تاکید کرد، دموکراسی و مشروعیت سیاسی به طور روز افزون با حملات سیاستمدارانی چون دونالد ترامپ به "اخبار کذب" و "آزادی بیان" تهدید می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا سه‌شنبه در کنفرانسی با موضوع حقوق بشر و مهاجران گفت: هزینه‌های استبداد عدم مشروعیت است و گرچه هیچکدام از ما آرزوی داشتن آن را نداریم اما به ما بسیار نزدیک است. 

اسنودن که از سال ۲۰۱۳ در مسکو پناهندگی دریافت کرده است، از طریق ویدیو در کنفرانس مذکور واقع در پرتغال صحبت کرد.

او به افشای برنامه‌های جاسوسی آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا متهم است. بسیاری از فعالان حقوق بشری او را "قهرمان" می‌دانند اما او در داخل آمریکا تحت پیگرد است تا به جرم جاسوسی محاکمه شود.

او تاکید دارد، جهان در "گذرگاه تاریخ" ایستاده است و هشدار داد جهتی که اکنون جهان به سمت آن حرکت می‌کند با "ترس، دیوارهای دروغ و دنیای واقعی و مجازی" هموار شده است.

او گفت: برنامه‌های نظارتی دولت‌ها علیه شهروندانشان، عیب‌جویی از روزنامه‌نگاران با عنوان اخبار جعلی و پیگرد کسانی که در حال صحبت کردن درباره حقایق هستند، نشان‌دهنده جهانی مملو از ترس و عدم مشروعیت سیاسی است. یک دولت تمایل دارد تا آگاهی عمومی را به منظور ایجاد راحتی سیاسی برای حکومت‌داری اشاعه دهد اما آنها از این رویه پیروی نمی‌کنند.

اشاره اسنودن به "اخبار کذب" در واقع به سخنان روز جمعه ۱۷ فوریه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مرتبط است که او توییتی را منتشر کرد که مکمل حملاتی بود که پیشتر در کنفرانس مطبوعاتی به رسانه‌ها کرده بود. در این توییت، ترامپ حرف آخرش را نسبت به این رسانه‌ها زد و گفت: "این رسانه‌های منتشر کننده اخبار کذب، دشمن من نیستند. دشمن مردم آمریکا هستند."

رئیس‌جمهوری آمریکا در همین توییت لیست "دشمنان مردم آمریکا" را نیز منتشر کرد: نیویورک تایمز، ان‌بی‌سی نیوز، ای‌بی‌سی، سی‌بی‌اس و سی‌ان‌ان.

اسنودن در ادامه همچنین از این ایده که شبه‌نظامیان بزرگترین تهدید علیه کشورهای غربی هستند انتقاد کرد و گفت: از دست دادن حقوق شهروندی بزرگترین نگرانی است.

کلید واژه: ادوارد اسنودن
کد مطلب: 56208
زمان انتشار: چهارشنبه 10 خرداد 1396 - 08:38:31
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-4

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد