به روز شده: 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 56477
زمان انتشار: چهارشنبه 24 خرداد 1396 - 12:41:53

نقض حقوق بشر در یمن و تداوم جنایات عربستان

حقوق بشر  > جهان  - در حالی که جنایات عربستان سعودی علیه ملت مظلوم یمن ادامه دارد، «رانیا خالک» نویسنده و تحلیلگر آمریکایی و کارشناس برجسته در حوزه تحولات خاورمیانه در صفحه شخصی خود با ابراز تاسف از وضعیت بسیار نامساعد انسانی در یمن، تاکید کرده که بمباران های عربستان، علت وضعیت وخیم انسانی در یمن است.

به گزارش ایرنا، خالک با بیان این که شیوع بیماری وبا تاکنون جان صدها نفر از شهروندان یمنی را گرفته در توییتر خود تصریح کرده که در هر ساعت، یک شهروند یمنی جان خود را به علت ابتلا به بیماری وبا از دست می دهد.
این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی در گزارش اخیر خود اعلام کرد که شمار قربانیان وبا در یمن به بیش از 900 نفر رسیده است و وضعیت بهداشتی و درمانی در این کشور در شرایط بسیار نامساعدی قرار دارد.
افزون بر آن، «عباس الکاظم» محقق ارشد روابط بین الملل و کارشناس مطرح خاورمیانه در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر با اشاره به وضعیت وخیم انسانی در یمن، تاکید کرده که رژیم سعودی مسئول اقدامات غیر قانونی در یمن است.
اذعان کارشناسان و سازمان های معتبر بین المللی به وضعیت وخیم انسانی در یمن و فشارهای تحمیلی بر این ملت مظلوم در حالی است که رژیم سعودی، در چارچوب سیاست های ضدحقوق بشری و همراه با متحدان جنگ طلب خود، پس از دو سال تجاوز به یمن، در برابر عزم و اراده راسخ مردم این کشور، به نتیجه ای دست نیافته اند و مقامات سعودی به ناچار به سمت کشاندن عرصه جنگ به مناطق شهری و نابودی بیشتر زیرساخت های این کشور مظلوم عربی شده اند.
آخرین گزارش ها حاکی از آن است که وضعیت نامساعد بهداشتی و درمانی در یمن و وخامت اوضاع انسانی و شیوع بیماری وبا و کمبود اقلام مورد نیاز غذایی و دارویی در این کشور شدت پیدا کرده و جان عموم شهروندان یمن در معرض خطر جدی قرار دارد.
در شرایط کنونی که مردم یمن در فقر کامل غدایی و درمانی قرار دارند، با توجه به این حقیقت که عربستان سعودی به عنوان آغاز کننده تجاوز به حاکمیت سرزمینی یمن، مسبب اصلی وضعیت وخیم انسانی در این کشور است، جنایات جنگی عربستان سعودی و متحدانش علیه مردم یمن، نه تنها قابل چشم پوشی نیست، بلکه تداوم تلاش های مجامع حقوق بشری بین المللی و نیز نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل برای توقف فوری اقدامات غیر انسانی عربستان، ضرورتی غیرقابل انکار است.
اقدامات جنگ افروزانه و ضدانسانی رژیم سعودی و متحدان جنگ طلب خود در سال های اخیر و تداوم رویکرد جنگ طلبانه و مداخله گرایانه سران سعودی، وضعیت مردم مظلوم این کشور را بیش از پیش وخیم تر کرده و ملت مظلوم یمن را در تنگناهای بیشتری قرار داده است.
خاورمیانه، امروز با رژیمی مواجه است که نه تنها درکی از حقوق بشر و ارزش های انسانی ندارد، بلکه از نگاه ماهوی خود، جنگ را ارزش دانسته و از تجاوز به حاکمیت کشوری دیگر، وقیحانه دفاع می کند.
رژیم سعودی به همراه متحدان جنگ طلب خود با اینگونه جنایات ضد انسانی علیه ملت مظلوم یمن، نه تنها توجهی به وضعیت نامطلوب کنونی و افزایش تلفات انسانی در این کشور نمی کنند، بلکه به اقدامات ضد حقوق بشری خود ادامه می دهند.
به هر روی، اکنون که جنایات و اقدامات ضدحقوق بشری رژیم سعودی بر همگان محرز شده است، قوانین و موازین بین المللی اقتضا می کند تا مجامع جهانی در چارچوب قانون و نیز خواست و اراده ملت های منطقه، ضمن رسیدگی به جرائم جنگی آل سعود در یمن، مقدمات پیگرد قضایی این رژیم قانون گریز و بی منطق را فراهم نمایند.

کلید واژه: یمن
کد مطلب: 56477
زمان انتشار: چهارشنبه 24 خرداد 1396 - 12:41:53
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد