به روز شده: 2 روز و 2 ساعت و 21 دقیقه قبل
کد مطلب: 57153
زمان انتشار: یکشنبه 1 مرداد 1396 - 10:16:08
افشار سلیمانی:

عقب‌نشینی آمریکا، یعنی تسلیم کردن سوریه به روسیه/ اقدام سیا پیامدهای مهمی برای ایران دارد

عقب‌نشینی آمریکا، یعنی تسلیم کردن سوریه به روسیه/ اقدام سیا پیامدهای مهمی برای ایران دارد
حقوق بشر  > جهان  - سفیر پیشین ایران در باکو و کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین، دلایل و پیامدهای توقف حمایت آمریکا از شورشیان و مخالفان بشار اسد را مورد بررسی قرار داده است.

 

زهره نوروزپور:  پس از یک هفته از دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در حاشیه نشست اجلاس جی 20 در هامبورگ، خبرها حاکی از آن است که این دو رئیس جمهور در این دیدار سه ساعته، درباره سوریه تصمیم های مهمی گرفته اند. اخبار حاکی از آنست که پس از ملاقات مذکور، قرار شده است که سازمان سیا حمایت ها و کمک های نظامی خود را به شورشیان سوری و مخالفان اسد به طور کامل قطع کند؛ مسئله‌ای که داد سیاستمداران آمریکایی را در آورده و بسیاری از دمکراتها و حتی جمهوریخواهان، آنرا عقب نشینی مستقیم آمریکا تلقی می‌کنند. در این باره با دکتر افشار سلیمانی، دیپلمات پیشین وزارت خارجه، کارشناس روسیه و اوراسیا گفتگو کرده ایم که از نظر می گذرانید: 

تحلیل شما از خبرهای موجود مبنی بر توقف حمایت سازمان سیا از شورشیان مسلح چیست؟

به گفته مقامات آمریکایی، تصمیم دونالد ترامپ در مورد توقف برنامه تجهیز و تعلیم شورشیان سوری مخالف بشار اسد، حدود یک ماه پیش و به دنبال جلسه ای با مک مستر مشاور امنیت ملی، و مایک پمپئو رئیس سازمان سیا اتخاذ شده است. در قالب این برنامه که در سال ۲۰۱۳ و به دستور کابینه باراک اوباما آغاز شده بود و شورشیان در شمال غربی و جنوب سوریه علیه دولت اسد می جنگیدند، بخشی از تلاشهای دولت اوباما برای برکنار کردن بشار اسد از قدرت بوده است. اما کارآمدی این برنامه سری سیا حتی برای برخی از حامیان آن سؤال برانگیز و منجر به نگرانی هایی از قبیل احتمال افتادن سلاحهای آمریکایی به دست شبه نظامیان شده بود.

منتقدان چه می گویند؟

این تصمیم ترامپ همتای روسی او را که سالها در انتظار آن بود، خوشحال کرد و طبیعی است که از آن استقبال نماید. آنچه موجب تردید حداقل برخی تحلیلگران گردیده زمان اتخاذ چنین تصمیمی از سوی مستاجر کاخ سفید است که همزمان با تحقیقات کنگره درباره اتهامات مبنی بر دخالت احتمالی روسیه در انتخابات و رابطه میان تیم ترامپ و مقامات روسی صورت گرفته است. چرا که  لغو این برنامه میتواند به عنوان بخشی از تلاشهای دولت ترامپ برای بهبود رابطه با روسیه تلقی شود.

در همین حال شورشیان سوری مخالف بشار اسد  چنین تصمیمی را ضربه ای بزرگ به مخالفان میانه‌روی سوریه ارزیابی کرده اند که می تواند موجب شود تا گروه های مخالف اعم از باصطلاح جهادی و افراط‌گرا، کنترل مبارزه علیه دولت اسد را بدست بگیرندو  منجر به فروپاشی مخالفان باصطلاح میانه‌رو شود که در نهایت به نفع بشار اسد و افراط‌‌‌گرایان وابسته به القاعده خواهد بود که خواستار نابودی مخالفان  میانه‌رو هستند.

این وضعیت به چه معناست؟ آیا به نفع نظام اسد است یا به نفع روسها؟ کدام بازیگر از این تصمیم بهره خواهد برد؟برخی تحلیلگران این تصمیم روسیه و امریکا را به ضرر ایران و خط مقاومت می دانند شما این مهم را چه طور ارزیابی می کنید؟

در مجموع میتوان گفت توقف برنامه تجهیز و تعلیم شورشیان سوری در شمال غرب و جنوب سوریه از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به معنای تسلیم کردن سوریه و یا بخش بزرگی ازاین کشور به روسها و تسلیم شدن در برابر سیاست ها و برنامه های آنها و تسلیم شدن نهایی در برابر ادامه حاکمیت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و نظام این کشور  حداقل تا مدت زمانی نامشخص است که از این حیث به نفع سیاستهای منطقه ای ایران نیز هست؛ مشروط به اینکه مسکو در ادامه راه با آمریکا و اسرائیل در رابطه با بیرون راندن حزب الله لبنان از سوریه و قطع خطوط تماس ایران با حزب الله دست به معامله بزرگ نزند.

اینکه "سیا" در شش سال گذشته با آموزش گروههای مسلح سوری و ارائه تسلیحات نظامی به آنها در پایگاه های نظامی این کشور در اردن، ترکیه و حتی در داخل سوریه با صرف صدها میلیون دلار و چندین تن اسلحه و مهمات موفق نشد به سرنگونی بشار اسد دست یابد و البته این ناکامی در گرو حمایتهای روسیه، ایران و حزب الله لبنان بدست آمد، موفقیتی برای اسد و حامیان او تا این مقطع محسوب میشود هرچند که کشور و ملت سوریه بهای بسیار سنگین مادی و معنوی برای این دستاورد پرداخته است.

بدیهی است که این تصمیم آمریکا با توجه به تغییر اولویت های سیاست آمریکا، همکاریهای ایران، حزب الله لبنان و روسیه، تفاهمات روسیه و آمریکا پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، ناکامی گروه های مسلح در سرنگون کردن نظام سوریه و پیدایش گروههای اسلامگرای  افراطی از جمله داعش و گروه تحریر الشام (النصره سابق) که جنبه و ماهیت تروریستی به فعالیت  گروه های مخالف داد و بروز اختلاف و درگیری میان این گروههای تروریستی، اقدامی ناگهانی و غیر مترقبه به شمار نمی رود.

چنددستگی های پی در پی در صفوف مخالفان میانه رو و  یا مخالفانی که در لیست گروههای تروریستی نیستند، بیانگر عقب نشینی آمریکا است و این امر نشان می دهد که کشورهای عربی نظیر عربستان و قطر با مشغول شدن به اختلافات بغرنجشان از حمایت این گروهها تا حد زیاذی دست برداشته اند و  همچنین پروژه ترکیه در سوریه نیز تا حد زیادی به شکست انجامیده است. هرچند که هنوز گروههای کرد و عرب سوری در قالب نیروهای دموکراتیک با پشتیبانی آمریکا در صحنه حضور دارند و برای رهایی رقه ازدست داعش از یکماه و نیم پیش نبرد میکنند و تا حدود زیادی از این شهر را آراد کرده اند اما هنوز قریب 2000 داعشی دراین شهر با استفاده از سپر انسانی به مقاومت ادامه میدهند.


پایان دادن به حمایت ها از مخالفان سوری توسط دولت ترامپ بر پایه کدام استراتژی صورت گرفته است؟

این را می توان به چند دلیل بررسی کرد:

۱- از نظر آمریکا، مبارزان کرد، یگان های مدافع خلق و سوریه دموکراتیک همپیمانان جدید امریکا در سوریه و منطقه هستند که امریکا می تواند به آنها تکیه کند.

۲- آمریکا در شمال سوریه ده پایگاه نظامی مستقر کرده است که شامل فرودگاه ها، هواپیماهای نظامی، موشک ها و تانک ها است که این امکان را برای این کشور فراهم میکند تا به نیروهای خود متکی شود.

۳- آمریکا و اروپا به این ارزیابی رسیده اند که سرنگونی دولت بشار اسد با وجود روسیه و همکاری ایران با این کشور و نبود جایگزینی جدی و قانونی برای او در شرایط کتونی میسر نیست، به گونه ای که اخیرا نیز امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا تاکید کردند که سرنوشت بشار اسد باید به دست مردم سوریه تعیین شود، هرچند به موضوع طولانی بودن حضور اسد در قدرت نیز اشاره نمودند. 

۴- سرگرم شدن کشورهای عربی حامی گروه های مخالف سوری به اختلاف های داخلی خود ( عربستان و امارات در مقابل قطر ) و تداوم جنگ در یمن، استمرار شرایط بحرانی در عراق و افزایش تنش عربستان و هم پیمانان عربی و اسراییل و آمریکا با ایران.

آینده را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

در مجموع با توجه به شرایط موجود در سوریه و منطقه و کم و کیف بازی قدرتهای بزرگ و تردیدهای حاکم بر روابط پنهانی ترامپ- پوتین، نیازهای روسیه به آمریکا تحت تاثیر تحولات اوکراین و ناتو اهرمهای اقتصادی و تکنولوژیکی آمریکا و نقاط ضعف مسکو در قبال واشنگتن و  کنسرت آمریکایی-عربی واسرائیلی تشکیل شده علیه ایران، احتمال معامله روسیه با آمریکا افزایش یافته است و همین امر میتواند بستری برای تلاش آمریکا با همکاری روسیه برای کنار گذاشتن حزب الله لبنان از صحنه سوریه و قطع ارتباط ایران با حزب الله از طریق سوریه فراهم نماید،.

اینکه آمریکا تا چه حد بتواند در این راستا به موفقیتهایی نائل گردد بستگی به کم و کیف  اهرمهای ایران در سوریه و میزان همراهی کاخهای کرملین و سفید خواهد داشت که به نظر میرسد روسیه با تامل بیشتری در این مسیر گام بردارد اما ایران نباید همه تخم‌مرغ‌های خود را در سبد روسیه قرار دهد.

کد مطلب: 57153
زمان انتشار: یکشنبه 1 مرداد 1396 - 10:16:08
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب
یادداشت
این گوی و این میدان !
این گوی و این میدان !
حسین کنعانی مقدم
بازی بزرگ را خواهند باخت
بازی بزرگ را خواهند باخت
حسام الدین برومند
بازگشت حتمی است
بازگشت حتمی است
سیدجعفر قنادباشی