به روز شده: 9 ساعت و 25 دقیقه قبل
کد مطلب: 57379
زمان انتشار: شنبه 14 مرداد 1396 - 21:41:26

جنگ مخفیانه عربستان علیه شیعیان العوامیه

جنگ مخفیانه عربستان علیه شیعیان العوامیه
بیداری اسلامی > عربستان سعودی  - روزنامه ایندیپندنت با به دست آوردن اطلاعاتی، برخی جزییات از اوضاع اسفناک شهر شیعه‌ نشین العوامیه را که چند ماه از محاصره آن توسط نیروهای سعودی می‌گذرد، فاش کرده است.

به گزارش ایسنا، روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی نوشت: براساس اطلاعات به دست آمده در خصوص اوضاع جاری در منطقه شیعه نشین العوامیه در کشور عربستان که بیش از سه ماه از محاصره آن توسط نیروهای سعودی می‌گذرد و همچنین مصاحبه‌های بی‌سابقه‌ای که با فعالان محلی گرفته شده، مشخص شده که شرایط غیرنظامیان ساکن این منطقه بسیار وحشتناک است.

در ادامه این گزارش آمده است: یک جنگ سری و پنهان میان نیروهای نظام حاکم و معترضان در منطقه العوامیه از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در ماه مه گذشته آغاز شده و وقایع و رویدادهای این منطقه توسط رسانه‌های سعودی و یا خارجی تحت پوشش قرار نمی‌گیرد.

العوامیه یکی از قدیمی‌ترین شهرهای عربستان به شمار می‌آید و قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش بر می‌گردد. بیشتر ساکنان این شهر را شیعیان تشکیل می‌دهند و ۳۰ هزار تن در آن که محل زندگی شیخ نمر باقر النمر، از روحانیون برجسته مخالف عربستان نیز بوده، زندگی می‌کنند.

مقامات عربستان در ۱۰ مه تصمیم به تخلیه تعداد زیادی از ساکنان این شهر و تخریب بخش قدیمی به بهانه بازسازی آن را داشته‌اند، اما اوضاع امنیتی در این شهر به سرعت متشنج شد و گفته می‌شود که در جریان گلوله‌باران شهر دست کم ۲۵ نفر کشته شدند.

فعالان نیز عکس‌هایی را از این شهر و ویرانه‌هایی را منتشر کردند که گویی یکی از شهرهای درگیر جنگ در سوریه است.

روزنامه ایندیپندنت گزارش داد: افکار عمومی در جهان برای اطلاع پیدا کردن از حوادث از العوامیه مجبورند به رسانه‌های دولتی این کشور گوش فرا دهند، چرا که رسانه‌های بیگانه حق نزدیک شدن به این منطقه را ندارند.

یکی از معترضان ساکن این شهر تاکید کرد: ما به صورت مسالمت‌آمیز اعتراض خود را نشان دادیم، اما دولت تصمیم گرفت نام ما را به عنوان تروریست تحت پیگرد در لیست خود قرار دهد . ما تنها خواهان اصلاحات بودیم. ساکنان این شهر از نظام حاکم نمی‌ترسند و این شهر توسط نیروهای نظامی کاملا هدف قرار گرفته است. نیروهای دولتی در آغاز محاصره به خانه من یورش آورده و همسرم را کتک زده و به روی دختر پنج ساله‌ام اسلحه کشیده‌ و گفتند ما پدرت را می‌کشیم و بعد او را زیر پای من پرت کردند. ما هیچ گزینه‌ای جز دفاع از زندگی و زنانمان نداریم. خانه‌های ما با بمب و "آر پی جی" ویران شده‌اند.

فعالان ساکن این شهر معتقدند که هدف مقامات عربستان بازسازی این شهر نبوده، بلکه هدف آنها از بین بردن کامل شهر است.

آنها تاکید کردند که العوامیه از محاصره همیشگی و دائم و افزایش حملات و گلوله‌باران توسط نیروهای دولتی رنج می‌برد. تمام خطوط برق و شبکه آب در مناطق مختلف در العوامیه قطع شده و با وجود گرمای تابستانی در این منطقه مردم این شهر بدون آب رها شده‌اند.

تعداد زیادی از اجساد در خیابان‌های این شهر به مدت چند روز رها شده بود و خودروهای اورژانس به سختی می‌توانند خود را به داخل شهر برسانند.

سازمان ملل در ماه مه طرح بازسازی العوامیه را محکوم کرده بود، چرا که معتقد است مقامات عربستان تلاش دارند ساکنان این شهر را به صورت اجباری از منازل خود بیرون کنند.

انتهای پیام

کد مطلب: 57379
زمان انتشار: شنبه 14 مرداد 1396 - 21:41:26
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین