به روز شده: 9 دقیقه قبل
کد مطلب: 57437
زمان انتشار: سه شنبه 17 مرداد 1396 - 14:08:49

خبرنگار انقلابی

حقوق شهروندی  - محمدصادق کوشکی

روز 17 مرداد به مناسبت گرامیداشت «محمود صارمی»، شهید عرصه خبر، روز خبرنگار نام‌گذاری شده است، تا از خبرنگارانی که در خط مقدم اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی جامعه، رشد و تعالی آرمان‌های انقلابی، پیگیری مشکلات و مطالبات مردم تلاش می‌کنند، قدردانی شود. از این منظر، اگر بگوییم که حرمت قلم به عنوان یک رسانه در نزد مسلمانان انقلابی امری بدیهی است، سخن به گزاف نگفته‌ایم و بعید نیست که بتوان سوگندی که خداوند متعال در قرآن کریم به آن خورده است را به همه رسانه‌ها تعمیم داد. آنگاه که اندیشه‌ای از ذهن تبدیل به پیام می‌شود – چه پیام مکتوب و چه پیام‌های جدید در قالب رسانه‌های نوین – چنانچه در قالب روشنگری و هدایت باشد، به امری مقدس تبدیل می‌شود؛ چراکه سوگند خداوند، یادآور حرمت اندیشه‌های الهی است که به نگارش درآمده و ابزارهایی است که می‌تواند اندیشه‌ای را به پیام تبدیل کند.

با این نگاه می‌توانیم جایگاه رسانه و اصحاب آن را بازشناسی کرده و به منزلت والایی که در نگاه دینی – انقلابی از آن برخوردار هستند، پی ببریم، اما ممکن است که گروهی از خبرنگاران و صاحبان قلم به هر دلیلی این نگاه را نپذیرند که اگر منصف باشند، حرمت خلاقیت انسانی و وجدانی در حوزه رسانه – فارغ از دغدغه‌های دینی و انقلابی – باید برای این دسته هم قابل احترام باشد. قدم اول برای هر نویسنده و صاحب قلمی در این زمینه این است که اگر به دلیلی که ذکر شد، به باورهای دینی اعتقاد دارد یا چنانچه تنها به انسانیت منهای عقاید دینی و انقلابی پایبند است، موظف است که حرمت قلم و رسانه را حفظ کرده و شأن و جایگاه آن را در برابر زخارف دنیوی مانند ثروت و قدرت تنزل ندهد.

این هشداری است به کسانی که به رسالت خبری خود پشت کرده، خود را در کسوت خبرنگاری جا زده و با نادیده گرفتن ظلم‌هایی که در حال وقوع است، این حرفه مقدس را به مثابه پلکانی برای بالا رفتن از مدارج دنیوی قلمداد می‌کنند. ساحت خبرنگاری، جولانگاه فرصت‌طلبی و موج‌سواری نیست و تجربه نشان داده افرادی که با این نگاه به این عرصه ورود پیدا کرده‌اند و حتی نگاه انسانی و ملی هم به این حرفه و به کشورشان نداشتند، به خدمت بیگانگان و دشمنان انقلاب اسلامی درآمدند و با پایان یافتن تاریخ مصرفشان، به عناصری طرد شده در خارج و داخل تبدیل شدند.

از سوی دیگر، خبرنگاری که به رسالت انقلابی و شرافت حرفه‌ای خود واقف بوده و افزون بر رعایت چارچوب‌های حرفه‌ای، از نقش خود به‌عنوان «سخنگوی انقلاب» به‌خوبی آگاه و با جان‌ودل، پذیرای مشقات و سختی‌های این مسیر است، از موهبت آزادی بیان در نظام مقدس جمهوری اسلامی به نحو شایسته بهره برده و در برابر ظلم‌ها، حق‌کشی‌‌ها و خیانت‌ها ساکت نمی‌مانند. اینجا عرصه خنثی بودن، روزمرگی و انفعال نیست و از راه ذبح کردن شرافت قلم نمی‌توان به قله‌های کرامت انسانی دست یافت. به تعبیر امیرالمؤمنین(ع)، «خداوند از دانایان پیمان گرفته است که در برابر سیری ظالمان و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند و به آن راضی نشوند»؛ این همان پیمانی است که خداوند از صاحبان قلم و رسانه مطالبه می‌کند و آن‌ها را به دلیل سکوت در قبال مشکلاتی که دامن‌گیر انسان‌ها – چه در داخل و چه در خارج – شده است، مواخذه خواهد کرد.

نکته مهم دیگر در این خصوص اینکه خبرنگاران رسانه‌های تراز انقلاب اسلامی، به‌واقع امانت‌دارانی محسوب می‌شوند که با انعکاس منصفانه و مبتنی بر اخلاق اسلامی و انقلابی، هدف و راهبرد خود را دفاع از مظلومان جهان در برابر زیاده‌خواهان و متجاوزان تعریف کرده‌ و نماینده شایسته فرهنگ مقاومت به شمار می‌روند. در پرتو چنین نگاه و عقیده‌ای است که با وجود سرسپردگی محافل خبری برخی کشورهای به اصطلاح اسلامی به نظام سلطه، رسانه‌ها و خبرنگاران انقلاب اسلامی از دوران دفاع مقدس گرفته تا نبرد فعلی نابرابر قدرت‌های جهانی در برابر جبهه مقاومت، کوشیده‌اند تا منادی صدای مظلومین سراسر دنیا باشند و فریاد آنان را به گوش حق‌طلبان برسانند.

تداوم این مسئولیت مقدس در داخل کشور از این منظر که پایگاه و چشم امید عدالت‌خواهان سراسر دنیاست، از اهمیت وافری برخوردار است، چراکه پالایش انقلاب اسلامی از توطئه‌ها و خطراتی که آن را تهدید می‌کند، فضا را به سمت بر هم زدن حاشیه امن باندهای قدرت و ثروت پیش برده و نمایی شفاف از نظام اسلامی به دنیا عرضه می‌کند. از ذکر این نکته نیز نباید غفلت کرد که اولین و ضروری‌ترین شرط ایستادگی و روشنگری در برابر انحرافات، آگاهی و هوشیاری فعالان عرصه خبر نسبت به سناریوی‌های خناسان داخلی و دشمنان خارجی و بازی نکردن در زمین دشمن است، زیرا عدم بصیرت و هوشیاری در این مسیر، چیزی جز ضرر و خسران نصیب نظام اسلامی و مردم نمی‌کند.

در کنار جنبه‌های سلبی در ساحت خبرنگاری، نباید از زوایای ایجابی آن هم غفلت کرد؛ به این معنا که در کنار فریاد زدن ناروایی‌ها و انحرافات جامعه، باید به نقاط برجسته و روشن در همه لایه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و ... پرداخته شود. اگر اهالی رسانه از تخلفات دستگاه‌های مختلف با هدف پیشگیری از منکر، ظلم و فساد بر اساس وظیفه حرفه‌ای خود پرده بر می‌دارند، می‌توانند و باید از مسئولینی که بر پایه وجدان دینی خود در راستای ایفای وظایفشان گام بر می‌دارند، تقدیر کرده و آن‌ها را به عنوان الگو و نمونه‌ای شایسته از مدیران انقلابی به جامعه معرفی نمایند. تیتر کردن عملکرد مدیران و دستگاه‌های خدوم، عرصه‌ای برای امر به معروف است و چنانچه از اصحاب رسانه، مقابله صرف با منکرات دیده شود که البته در جای خود لازم و ضروری است، از بخش دیگر اصلاح جامعه یعنی، معرفی معروف و اهالی آن غفلت شده است. اکنون با توجه به شرایط پیچیده و حساس فعلی کشور، انتظار می‌رود که اصحاب و سرداران قلم با تیزبینی، حرکت کلی کشور در تمام عرصه‌ها و در همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها را رصد کرده و به رسالت تاریخی خود در جهت رفع کجی‌ها و معضلات، آگاهی‌بخشی و بصیرت افزایی جامعه عمل نمایند.

  منبع: حمایت

کد مطلب: 57437
زمان انتشار: سه شنبه 17 مرداد 1396 - 14:08:49
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-4

دیگر مطالب