به روز شده: 50 دقیقه قبل
کد مطلب: 57456
زمان انتشار: چهارشنبه 18 مرداد 1396 - 08:08:32
محمدجواد لاریجانی در نشست سراسری روسای دانشگاه‌ها:

مراکز تحقیقاتی باید از نیروهای علمی استفاده کنند

مراکز تحقیقاتی باید از نیروهای علمی استفاده کنند
حقوق شهروندی  - محمدجواد لاریجانی با بیان‌ اینکه تأسیس مراکز علمی در 250 سال گذشته باعث شده نقش آنها مورد توجه قرار گیرد، گفت: در صد سال گذشته تحقیقات عظیم و جهش‌های بزرگ علمی از این مراکز نشأت گرفته، به طوری‌ که‌ این‌ مسئله باعث پیشبرد علم و توفیقات علمی در کشوری مانند هند شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از حمایت، محمد جواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی گفت: مراکز تحقیقاتی نباید نیروی ثابت زیادی داشته باشند و باید از نیروهای علمی دانشگاه‌ها استفاده کنند.

محمدجواد لاریجانی رییس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در نشست سراسری روسای دانشگاه‌ها، با بیان‌ اینکه تأسیس مراکز علمی در 250 سال گذشته باعث شده نقش آنها مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: در صد سال گذشته تحقیقات عظیم و جهش‌های بزرگ علمی از این مراکز نشأت گرفته، به طوری‌که‌ این‌ مسئله باعث پیشبرد علم و توفیقات علمی در کشوری مانند هند شده است.

وی با اشاره به دلایل موفقیت مراکز تحقیقاتی در کشف‌های مهم علمی و تاثیر آنها در پیشرفت علمی جهان، یادآور شد: شاخص‌های دانش‌سنجی عمدتا حکایت از وضعیت مزاج علمی دارد. برای جهش‌های علمی باید فراتر از شاخص‌ها حرکت کرد. تاکتیک‌های مشخصی توسط گروهی علاقمند بر مسئله تمرکز کنند.

 دانشگاه‌ها پروژه‌محور شوند

دبیر ستاد حقوق بشر در همین زمینه افزود: مراکز تحقیقاتی باید هویت تحقیقاتی داشته باشند. نباید دنبال این باشیم که محل مرکز تحقیقاتی کجاست و چند نیرو دارد، بلکه باید دنبال این باشیم که چه پروژه‌هایی را دنبال می‌کند. مراکز تحقیقاتی با هویت پروژه‌هایی که به‌ آن مشغولند معرفی می‌شود.

لاریجانی تأکید کرد: نکته دیگر آزمایش‌های بزرگی است که‌ به کار می‌رود که متفاوت از آزمایشگاه است. مراکز تحقیقاتی بزرگ‌ همه درگیر آزمایش‌های بزرگ هستند. وی اضافه کرد: الان مشکلی که‌ در کشور داریم‌ این است که دستگاه‌های  زیادی داریم. قبل از خریدن این دستگاه‌ها‌ باید توجه کنیم که آیا برای آنها در آزمایش‌هایی که می‌خواهیم انجام دهیم، به‌ آنها نیاز داریم.

رییس پژوهشگاه  دانش‌های بنیادی گفت: محور بعدی تعامل وسیع و به هم بافته مراکز تحقیقاتی با دانشگاه‌هاست. 80 درصد تعاملات مراکز تحقیقاتی فرصتی است و آن را به شکل فرصتی سه ماهه تا 2 ساله در اختیار اساتید و دانشجویان‌ نخبه قرار می‌دهند و این مسئله خلاف روال کشور ما باعث تنبیه استاد نمی‌شود.

لاریجانی در ادامه تأکید کرد:  مراکز تحقیقاتی نباید نیروی ثابت  زیادی داشته باشند و باید از نیروهای علمی دانشگاه‌ها استفاده کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر همچنین تصریح کرد: همکاری برای تربیت دانشجو از دیگر مسائلی است که مراکز تحقیقاتی باید به آن توجه کنند تربیت دانشجویان دکتری به خصوص در رشته‌هایی که در کشور چندان رواج ندارد از جمله اقدامات مراکز تحقیقاتی باید مورد توجه قرار گیرد.

رئییس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی خاطرنشان کرد: در وزارت علوم فعلی تلاش شده این تجربه شکل بگیرد و مراکز تحقیقاتی و دانشگاه هر دو پای پرورش جوان کشور بیایند و او به عنوان محصول علمی کشور دیده شود.

کد مطلب: 57456
زمان انتشار: چهارشنبه 18 مرداد 1396 - 08:08:32
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده