به روز شده: 6 دقیقه قبل
کد مطلب: 57671
زمان انتشار: دوشنبه 30 مرداد 1396 - 07:05:42

تایمز لندن: پناهجویان سوری برای بازگشت به میهنشان صف کشیده اند

حقوق بشر  > جهان  - نشریه انگلیسی تایمز لندن روز یکشنبه در گزارشی اعلام کرد که پناهجویان سوری قربانی جنگ داخلی، بعد از سال ها دوری از وطن، برای بازگشت به میهنشان صف کشیده اند. این بزرگترین موج بازگشت آوارگان به کشورشان می باشد.

براساس این گزارش، این دسته از پناهجویان سوری بعد از شش سال دوری از وطن به سبب استقبال نکردن کشورهای میزبان از آنها و ناموفق بودن در یافتن شغل برای گذران زندگی، در حال بازگشت به کشورشان هستند، چرا که به آتش بس در کشورشان امیدوار شده اند.
این گزارش حاکی است که با نمایان شدن نشانه های پایان جنگ در سوریه به سبب اجرایی شدن آتش بس اخیر که با کمک روسیه، ایران و لبنان در این کشور برقرار شده، بسیاری از پناهجویان سوری دور از وطن به ویژه آنهایی که در کشورهای همسایه مانند ترکیه و لبنان بسر می برند، در حال بازگشت به کشور خود هستند.
آنها که با شعله ور شدن آتش جنگ در کشورشان از سال 2011 بیشتر از ترکیه، لبنان و اردن به کشورهای اروپایی و به سراسر جهان گریخته بودند، به تدریج به این نتیجه رسیده اند که بعد از آتش بس اخیر هیچ جای جهان بهتر از کشورشان نیست و بهتر است به میهنشان بازگردند و زندگی جدیدی را بر خرابه های جنگ ویرانگر ناشی از اختلافات سیاسی داخلی بنا کنند.
تایمز به نقل از گزارش چند روز قبل سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرد که تاکنون حدود ۶۰۳ هزار نفر از پناهجویان سوری به ویژه از ترکیه و لبنان به شهر‌ها و روستا‌های خود در سوریه بازگشته اند که بزرگترین موج بازگشت مهاجران بوده است.
براساس این گزارش، بسیاری از آنها که بیشتر از ساکنان قبلی ادلب هستند با شنیدن اخبار مربوط به بهبود وضعیت امنیتی و اقتصادی کشورشان از طریق مسیر‌های ارتباطی ترکیه، لبنان، اردن و عراق در حال بازگشت به خانه و کاشانه خود هستند تا مشکلات زندگی و پناهندگی در کشور‌های میزبان را پشت سر گذاشته و بار دیگر اموال و خانه‌های های خود را باز پس بگیرند.
اخبار ناکامی جبهه النصره در حلب، آزادی نقطه مرزی مهم 'سویداء' با اردن و آزادسازی کامل السخنه در استان حمص از مهمترین دلایل افزایش انگیزه این دسته از سوری‌ها برای بازگشت به کشورشان است.
طبق آمارهای نهادهای بین المللی بیش از 13 میلیون نفر از جمعیت 22 میلیونی سوریه در طی نزدیک به 7 سال جنگ داخلی در کشورشان در بسیاری از کشورهای جهان آواره شدند، امروزه با تشکیل صف های طولانی روندی معکوس از مهاجرت را در پیش گرفته و به تدریج از مرزهای ملی به کشورشان باز می گردند.
محمد 33 ساله اهل حلب که شش سال قبل به ترکیه گریخته بود در گفت وگو با این نشریه انگلیسی گفت که به کشورش می رود تا زندگی جدیدی را در نظام حکومتی بشار اسد و حتی بر خرابه های جنگ بنا نهد.
وی در این خصوص گفت: 'اگرچه زادگاهم در حلب با خاک یکسان شده و از آب و برق و امکانات زیست اجتماعی محرم است، اما به عنوان تنها مرد خانواده چاره ای ندارم به آنجا برگردم تا با دراختیار گرفتن ملک خود، خانه ای جدید و زندگی نویی را با اعضای خانواده در آن بنا کنم .'
براساس این گزارش، اکثر پناهندگان سوری در ترکیه که تعدادشان از مرز 3 میلیون تن بیشتر است، خارج از اردوگاه ها زندگی می کنند که معمولا هزینه های آن ها از درآمدهایشان بیشتر است.
به همین دلیل امروزه تعداد زیادی از آنها در مرز باب السلام در نزدیکی گذرگاه کیلیس در 30 کیلومتری حلب تجمع کرده اند تا بتوانند جشن تعطیلات عید قربان را در زادگاه خود بگذرانند.
رامای 35 ساله که از بازگشت از غازی انتب به حلب بسیار خوشحال است با شش فرزند خود به شهر شمالی عزاز بر می گردد و می گوید' اگرچه هنوز نمی دانم چه سرنوشتی منتظر من و خانواده ام هست اما از همه سختی های پیش رو استقبال می کنم تا بار دیگر کشورم را بسازم'.
برخی از این آوارگان در حال گذر از مرز با ترکیه به این نشریه گفتند که می خواهند زندگیشان را در سوریه از سربگیرند چرا که از شرایط سخت زندگی و کاریابی در ترکیه و به ویژه نظام دیوانسالاری در آن کشور سخت آزرده اند.
براساس این گزارش، بیش از 5 میلیون شهروند سوری فقط در کشورهای همسایه بسر می برند و بیش از یک میلیون نفر آنها نیز با به جان خریدن خطرات عبور از دریای اژه و مدیترانه به اروپا فرار کردند.
بیش از نیم میلون از این مهاجران در راه رسیدن به مقصد جان خود را از دست دادند و 6 میلیون 300 هزار نفر از آنها نیز همچنان در کشورشان آواره هستند.

کلید واژه: سوریه
کد مطلب: 57671
زمان انتشار: دوشنبه 30 مرداد 1396 - 07:05:42
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-1

دیگر مطالب
یادداشت
این گوی و این میدان !
این گوی و این میدان !
حسین کنعانی مقدم
بازی بزرگ را خواهند باخت
بازی بزرگ را خواهند باخت
حسام الدین برومند
بازگشت حتمی است
بازگشت حتمی است
سیدجعفر قنادباشی