به روز شده: 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 57676
زمان انتشار: دوشنبه 30 مرداد 1396 - 08:43:47

چهل و هشتیمن سالروز آتش زدن مسجدالاقصی توسط یک یهودی تندرو

چهل و هشتیمن سالروز آتش زدن مسجدالاقصی توسط یک یهودی تندرو
حقوق بشر  > جهان  - امروز(دوشنبه) مصادف است با ۴۸ امین سالروز آتش زدن مسجد الاقصی که در ۲۱ اوت ۱۹۶۹ به وقوع پیوست.

به گزارش ایسنا، در این روز یک یهودی تندرو و جنایتکار به نام "مایکل دینس روهن" بخش شرقی مسجد الاقصی را به آتش کشید و طی آن قسمت‌های مختلفی از جمله منبر تاریخی معروف به "منبر صلاح‌الدین" در آتش سوخت. شعله‌های آتش تا نزدیکی گنبد تاریخی مسجد که از جنبش نقره خالص بود، نیز کشیده شد.

از جمله آثار و نشانه‌های مسجد الاقصی که در این آتش سوزی خسارت دیدند، می‌توان به "مسجد عمر" که سقفی گلی و پل‌هایی چوبی داشت، نام برد. آتش گرفتن این مسجد مصادف بود با روز ورود عمر بن خطاب (رض) به شهر قدس و فتح این شهر. علاوه بر این، محراب زکریا در مجاورت مسجد عمر، مقام اربعین در مجاورت محراب زکریا، ۳ راهرو از مجموع ۷ راهرو امتداد یافته از جنوب به شمال و ستون‌ها و نمادهای زینتی در این مکان نابود شد و بخشی از سقف نیز در جریان آتش سوزی فرو ریخت و خسارت‌های زیادی هم به درها و پنجره‌های مسجد وارد شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین همچنین بخش‌هایی از نمای داخلی گنبد منقش و دیوارهای جنوبی خسارت دیده و ۴۸ پنجره شیشه‌ای و گچی نابود شد و نماها و قرآن‌های زیادی هم در آتش سوخت.

فلسطینیان توانستند به یاری مسجدالاقصی شتافته و جلوی گسترش دامنه آتش سوزی و سوختن دیگر بخش‌های مسجد را بگیرند و خودروهای آتش نشانی و امدادرسانی از الخلیل، بیت لحم و دیگر مناطق کرانه باختری و فلسطین اشغالی ۱۹۴۸ برای اطفای حریق راهی قدس شدند. رژیم صهیونیستی به هر شیوه سعی داشت تا مانع از ورود آنان به قدس شود و آب مناطق مجاور مسجد الاقصی را نیز در این روز قطع کرد.

آتش سوزی در مسجد الاقصی با واکنش گسترده کشورهای اسلامی و عربی همراه بود و روز بعد هزاران مسلمان نماز جمعه را در محوطه‌های خارجی مسجد الاقصی اقامه کردند و تظاهرات‌هایی در شهر قدس برگزار شد و یکی از عواقب و پیامدهای آتش زدن مسجد الاقصی، برگزاری اولین اجلاس سران اسلامی در رباط و تاسیس سازمان همکاری اسلامی بود که تمامی کشورهای اسلامی در آن عضو شدند.

در ادامه واکنش‌ها به این جنایت اشغالگران صهیونیست، شورای امنیت قطعنامه ۲۷۱ را در ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۶۹ صادر کرد و طی آن این اقدام دشمن صهیونیستی را محکم کرد و خواستار لغو تمامی تدابیر و اقدامات این رژیم با هدف تغییر اوضاع حاکم بر قدس شد و بر ضرورت پایبندی این رژیم به توافقنامه های ژنو و قوانین و موازین بین المللی تاکید کرد.

رژیم صهیونیستی پس از بازداشت این فرد جنایتکار که اصالتی استرالیایی داشت و به نام گردشگر به فلسطین آمده بود، مدعی شد که او مشکل روانی دارد و بدین گونه او بدون هیچ مجازاتی و پس از اینکه مدت زمان کوتاهی در تیمارستانی در نزدیکی عکا بستری بود، به کشورش استرالیا بازگشت.

کمیته عمران و بازسازی مسجد الاقصی وابسته به وزارت اوقاف اردن مسئول از بین بردن آثار آتش سوزی در مسجد الاقصی و مرمت و بازسازی آن شد و تیم فنی این کمیته که اوایل سال ۱۹۷۰ آغاز به کار کرد، دوباره منبر صلاح الدین ایوبی را بازسازی کرد.

رژیم صهیونیستی قبل و بعد از آتش سوزی مسجد الاقصی به هر شیوه‌ای در تلاش برای یهودی سازی شهر قدس و به ویژه مسجدالاقصی، قبله نخست مسلمانان و سومین حرم شریف در جهان بوده و می‌خواهد به زور و اجبار وانمود کند که قدس متعلق به یهودیان است، هرچند برای همه دنیا روشن است که قدس متعلق به مسلمانان است و هیچ ارتباطی به یهودیان ندارد و سازمان‌ها و نهادهای بین المللی نیز بارها با صدور قطعنامه‌هایی این مساله را تایید کرده‌اند که در آخرین مورد سازمان یونسکو قطعنامه‌ای صادر کرد و قاطعانه اعلام کرد که قدس و مسجدالاقصی متعلق به مسلمانان است و هیچ پیوندی میان این مکان و یهودیان وجود ندارد و قدس در حقیقت شهری اشغالی است.

کلید واژه: فلسطین - مسجدالاقصی
کد مطلب: 57676
زمان انتشار: دوشنبه 30 مرداد 1396 - 08:43:47
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب
یادداشت
این گوی و این میدان !
این گوی و این میدان !
حسین کنعانی مقدم
بازی بزرگ را خواهند باخت
بازی بزرگ را خواهند باخت
حسام الدین برومند
بازگشت حتمی است
بازگشت حتمی است
سیدجعفر قنادباشی