به روز شده: 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 57830
زمان انتشار: دوشنبه 6 شهریور 1396 - 08:34:23

تحلیلگر انگلیسی: عربستان عامل تمام مشکلات یمن است

بیداری اسلامی > یمن  - تحلیلگر مسائل سیاسی در لندن گفت: سازمان ملل اذعان کرده است عربستان از جمله تامین کنندگان مالی و تسلیحاتی برخی گروه های مسلح در یمن است.
به گزارش پرس تی وی، محمد علی کارتر روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی در لندن گفت تا زمانی که عربستان مجبور به کنار گذاشتن سیاست خصمانه خود در یمن نشود، امید چندانی به بهبود اوضاع در این کشور نمی رود. 
کارتر درباره در خواست دبیرکل سازمان ملل برای بازگشایی بندرهای یمن بعد از بحران انسانی در این کشور و اوج گرفتن موارد ابتلا به بیماری وبا گفت واقعیت این است که این بندرها باید باز شوند زیرا همه مردم یمن به خاطر محاصره اقتصادی  در رنج هستند و این امر نه فقط بر شمال و مرکز تاثیر گذاشته است ، بلکه همه یمن از این اقدام متاثر شده اند. 
وی افزود: من به صورت مستقیم با کارکنان سازمان های انسان دوستانه که به صورت خاص درباره یمن فعالیت می کنند صحبت کرده ام و آنها تاکید کرده اند که کار برای آنان، حتی در تامین مایحتاج اساسی مانند غذا به شکلی باور نکردنی دشوار است و این وضع را ائتلاف سعودی بر این کشور تحمیل کرده است. شکی نیست که اجازه داده نمی شود هیچ چیزی وارد این کشور شود.
می دانیم نفوذ عربستان سعودی بر سازمان ملل خود یک مشکل عمده به شمار می آی
وی ادامه داد تنها مشکلی که در این میان مطرح می شود این است که این نخستین بار نیست که سازمان ملل چنین درخواستی را مطرح می کند و از سابقه طولانی مدتی که وجود دارد می دانیم نفوذ عربستان سعودی بر سازمان ملل خود یک مشکل عمده به شمار می آید. برای همین آنچه که سازمان ملل بیان می کند یا می خواهد انجام دهد، در صورتی که برای عربستان سعودی چالش ساز باشد، به دشواری برمی خورد زیرا عربستان سعودی یکی از عمده ترین تامین کنندگان مالی این سازمان به شمار می آید. 
کارتر ادامه داد عربستان سعودی خود مسئول این وضع است زیرا عامل محاصره اقتصادی یمن است و بخش های عمده ای از این کشور را در محاصره دارد. 
سازمان ملل نیز خود اذعان کرده است که عربستان سعودی از جمله تامین کنندگان مالی و تسلیحاتی برخی گروه های مسلح در یمن است. 
متاسفانه کلید این مشکل در دست سعودی هاست. برای همین هم اجازه نمی دهد اوضاع در این کشور تغییر یابد. شاهدیم که بهانه های بی شماری می آورد.
وی گفت: می دانیم که موضوعی به نام وبا مدت هاست که ریشه کن شده است و در کشورهای غربی چنین چیزی اصلا مطرح نیست ولی میزان ابتلا به این بیماری در یمن آماری بی سابقه از همه گیری را نشان می دهد و با وجود همه درخواست و فشارهایی که بر عربستان سعودی وارد می شود، این کشور اجازه بازگشایی بندرهای یمن را نمی دهد. متاسفانه فشار آوردن به عربستان تنها راه حل این مساله است و در عین حال، این کشور ماهیتی برای ورود به گفتگوهای منطقی ندارد و ترجیح می دهد از تخاصم و دشمنی غیر ضروری در سیاست خارجی خود استفاده کند و یمنی ها نیز بزرگترین قربانی این تخاصم در سیاست خارجی عربستان هستند. 
تحلیلگر سیاسی در لندن گفت: تا زمانی که عربستان مجبور به کنار گذاشتن اقدامات دهشتناک خود در یمن نشود، امید چندانی نمی رود که سازمان ملل بتواند خواست های خود برای بازگشایی بندرها و فرودگاه های یمن را عملی کند تا کمک هایی که یمنی ها به شدت به آن نیاز دارند، به دستشان برسد.
کلید واژه: یمن - جنگ
کد مطلب: 57830
زمان انتشار: دوشنبه 6 شهریور 1396 - 08:34:23
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+4

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین