به روز شده: 21 دقیقه قبل
کد مطلب: 58054
زمان انتشار: جمعه 17 شهریور 1396 - 11:15:58

گویی انسانیت در جهان مرده است

حقوق بشر  - *محمد علی پیوند

 جهان امروز در حال بوجود آوردن تاریخی است که شاید کمتر در گذشته‌های دور با آن روبرو بوده و یا اتفاق افتاده است و اگر هم بوده با توجه به وضعیتی که در آن دوران ها داشته بعید بنظر نمی رسیده، اما در هزاره سوم و قرن بیست و یکم چنین قرنی که،  پیش بینی جهانی شدن فرهنگ را داشت، رویدادهای بسیار تاسف برانگیز است. 
حوادثی چون جنگهای قومی اینک جنگ ادیان ،در سال‌های اخیر بخصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، صداهایی شنیده می شد که موضوع بنیادگرایی اسلامی را شعار می داد. انقلاب اسلامی ایران که با آهنگ و نظم نوینی در جهان اتفاق افتاده بود، ناگهان استعمار و استثمار را بیدارکرده، گویی به یک باره در برابر طوفان سهمگینی قرار گرفته که هیچگاه آنرا باور نداشتن لذا مخالفین و معاندین دست روی دست نگذاشتند و  در جهت رویارویی باآن بر آمده اند.
 ابتدا جنگ تحمیلی هشت ساله صدام حسین( عراق ) با ایران به پشتیبانی دنیای غرب به سرکردگی  آمریکا شروع شد. آنها که پیش بینی مقاومت ، شجاعت و شهامت ملت ایران را نمی کردند بعد از هشت سال با اذعان به شکست، خود خواستار پایان آن  جنگ فرسایشی شدند.
آیا این پایان مقابله و رویارویی بود؟ همانطوری که اطلاع دارید خیر.  تازه سیاستمداران و مکاران متوجه شدند در برابر ایدئولوژی  مستحکمی قرار گرفته اند که توان برابری با آن ممکن نیست مگر با مکر و حیله ، معذالک  متوسل به تبلیغات علیه اسلام و بوجود آوردن گروه‌های تندروی اسلامی مانند القاعده، طالبان و بالاخره گروه کشور اسلامی به نام داعش شدند و همزمان تبلیغات علیه جمهوری اسلامی با نام بنیادگرایان اسلامی را سردادند.
هانتینگتون در کتاب برخورد تمدن ها اظهار می‌دارد ؛ عصر حاضر عصر برخورد تمدنهاست و از در آن به تمدن بودایی تمدن کنفسیوسی، مسیحت و اسلام نام می برد و در همانجا اعلام می کند غرب نمی تواند با اخلاق اسلامی روبرو شود( به تفسیر و تحلیل بنده حالا که نمی تواند با اخلاق اسلام  که  همان مکارم اخلاق حضرت رسول اکرم (ص) اسلام می باشد، مقابله کند، پس می تواند آنرا خدشه دار و به نابودی بکشد، توسط گروه‌های به ظاهر اسلامی و تندرو که به نام آنها قبلا اشاره شد) همچنین فوکویاما در کتاب پایان تاریخ که کتابی است در مطالعه  شیعه می‌گوید ؛ شیعه دو بال دارد ،بال سرخ و بال سبز که سرخ را به شهادت و سبز را به ائمه اطهار تشبیه می کند و می گوید: با این دو سلاح مطمئنا پیروزی از آن پیروان این مذهب خواهد بود .( به تحلیل بنده هیچکدام از این تئوریسین ها طرفدار اسلام و مسلمین نبوده و نیستند و نظریه هایی که می دهند فقط در راستای مطلع نمودن غرب و آمریکا به اهمیت این موضوعات است ) البته غرب می دانست که آوردن نام جمهوری  اسلامی ایران با گروه های تندرو و در کنار آنها بسیار دشوار خواهد بود ، اما برای آنها امتحان آن ، کار ساده ای به نظر می رسید.
به همین دلیل با در اختیار داشتن رسانه های جهانی به طور مستمر موضوع بنیادگرایی اسلامی را تکرار می کردند.
 قابل توجه اینکه: موضوع بنیادگرایی چیز جدیدی نبود که غرب آن را نداند ،چون اولین بنیادگرایان دینی در جهان کسانی نبودند جز طرفداران بودا (بوداییان اولین بنیادگرایان دینی بودند)، سپس بنیادگرایی مسیحی و بنیادگرایی صهیونیست بوجود آمد وپس از آنها این وصله ناموزون به نام بنیادگرایی اسلامی موضوعی نبود الا توطئه غرب علیه اسلام و مسلمین که در دل جهالت ، نادانی و مزدوری بعضی از کشورهای اسلامی متولد شد.
این نظریه و تئوری که هر عقیده ای را باید با خود همان عقیده سرکوب کرد ، موضوعی است که غرب همیشه در تاریخ سیاسی -فرهنگی جهان تکرار کرده است .
 در چند روز اخیر دنیا شاهد یکی از رذیلانه ترین و پست ترین اتفاقات در نسل کشی مسلمانان توسط طرفداران مذهب بودا بوده است .
به نظر می آید رهبران بودایی مجددا به سلف(گذشته) خود برگشته اند ،البته نباید دست استعمار و استثمار را در این فاجعه انسانی – دینی بی تاثیر بدانیم.
 امروز مردان،زنان و کودکان مسلمان میانماری را میبینیم که از شهر ، کشور و دیار خود توسط بودائییان تندرو با حمله و کشتار بیرون رانده می شوند .دردناک تر این است که جهان را در سکوت و خاموش در برابر این ظلم عظیم میبینیم، گویی انسانیت مرده است .


دکترای علوم ارتباطات اجتماعی-مدرس دانشگاه*

کد مطلب: 58054
زمان انتشار: جمعه 17 شهریور 1396 - 11:15:58
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب
یادداشت
این گوی و این میدان !
این گوی و این میدان !
حسین کنعانی مقدم
بازی بزرگ را خواهند باخت
بازی بزرگ را خواهند باخت
حسام الدین برومند
بازگشت حتمی است
بازگشت حتمی است
سیدجعفر قنادباشی