به روز شده: 7 ساعت و 15 دقیقه قبل
کد مطلب: 58174
زمان انتشار: سه شنبه 21 شهریور 1396 - 12:28:25

موج بازداشت شاهزادگان مخالف و بی‌اعتنایی بن سلمان به اعتراضات

موج بازداشت شاهزادگان مخالف و بی‌اعتنایی بن سلمان به اعتراضات
بیداری اسلامی > عربستان سعودی  - موج بازداشت‌ها به دستور شاهزاده جوان از اواخر ماه رمضان گذشته آغاز شده است، برکناری محمد بن نایف از ولیعهدی و بازداشت و اقامت اجباری وی مهمترین اقدام بن سلمان برای تثبیت جایگاه خود به عنوان پادشاه آینده عربستان بود.

به گزارش تسنیم، فعالان سعودی در شبکه مجازی از گسترش موج بازداشت‌ها در خلال هفته گذشته در عربستان خبر  دادند که طی آن شماری از شاهزادگان (زن و مرد) از خاندان آل سعود به سبب اعتراض به آغاز اقدامات و گام‌های محمد بن سلمان ولیعهد برای انتقال اختیارات پادشاهی به خود و نادیده گرفتن اعتراضات امرای ارشد آل سعود بازداشت شده‌اند.

بازداشت شاهزادگان ناراضی

موج بازداشت‌ها به دستور شاهزاده جوان از اواخر ماه رمضان گذشته آغاز شده است، برکناری محمد بن نایف از ولیعهدی و بازداشت و اقامت اجباری وی مهمترین اقدام بن سلمان برای تثبیت جایگاه خود به عنوان پادشاه آینده عربستان بود. منابع مخالفان همچنین از بازداشت شاهزاده محمد بن عبدالرحمن معاون امیر منطقه ریاض در روز چهارشنبه ششم سپتامبر (پانزدهم شهریور) خبر دادند، درباره علت بازداشت این شاهزاده گفته شده که وی تلاش کرده است برای متقاعد کردن ولیعهد جوان مبنی بر به تاخیر انداختن انتقال اختیارات پادشاهی به خود در سایه تنش و خشم عموهای ارشدش و همچنین متشنج بودن اوضاع منطقه‌ای برای ریاض دخالت کند که این اقدامات باب میل شاهزاده ماجراجو نبوده و دستور بازداشت محمد بن عبدالرحمن آل سعود را صادر کرده است.

در همان روز یعنی ششم سپتامبر، فعالان سعودی از بازداشت شاهزاده عبدالعزیز بن فهد فرزند شاه اسبق سعودی(فهد بن عبدالعزیز) خبر دادند. وی در صفحه شخصی خود در توئیتر، پستی گذاشته بود که زمینه‌ساز بازداشت وی شده است.  او در آن پست گفته است نزد عموی خود(ملک سلمان) می‌رود تا پس از ادای مناسک حج، به  او سلام عرض کند، اما از این می‌ترسد که کشته شود...

از آن تاریخ به بعد نه در صفحه شخصی وی پستی گذاشته شده و نه از سرنوشتش خبر و اطلاعی در دست است.

منابع نزدیک به خاندان حاکم به آزادی معاون امیر ریاض در روز شنبه گذشته اشاره کرده‌ اند، وی در یورش مزدوران وابسته به شرکت امنیتی آمریکایی بلک‌واتر بازداشت شده بود، این ماموران آمریکایی همچنین شاهزاده عبدالعزیز بن فهد را هم بازداشت کرده بودند.

منابع سعودی همچنین از بازداشت یک شاهزاده زن از خاندان حاکم خبر داده‌اند، اما هویت وی مشخص نشده است.

منابع نزدیک به خاندان حاکم از اعمال حالت فوق‌العاده در داخل این خاندان و ارتباط مستقیم و مستمر آن با دولت آمریکا برای پایان دادن به اقدامات یکجانبه شاهزاده جوان خبر داده‌اند که بیشتر شاهزادگان را در داخل فهرست افرادی قرار داده است که سفر آنها بدون اجازه شخص پادشاه ممنوع است. به گفته این منابع، بن سلمان همچنین بر  دربار پادشاهی و مهر پادشاه سیطره دارد

این منابع گفته‌اند طی کمتر از یک هفته، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا حداقل سه بار به بهانه بررسی  اوضاع و مسائل منطقه‌ای با ولیعهد جوان تماس تلفنی داشته است.

بازداشت مبلغان و طرفداران اخوان المسلمین در عربستان

به گزارش تسنیم، منابع حقوقی سعودی از بازداشت حمزه  العمری رئیس سازمان فور شباب، شیخ سلمان العوده، شیخ عوض القرنی و 15 فرد متهم به عضویت در اخوان المسلمین و یا طرفداری از آن خبر داده‌اند. خانواده شیخ العوده گفته‌اند وی به مکان نامعلومی منتقل شده و شیخ عوض القرنی هم به زندان شعار در شهر ابها در جنوب عربستان منتقل شده است.

این منابع از احتمال بازداشت شیخ محمد العریفی به اتهام وابستگی و حمایت از اخوان المسلمین و دریافت کمک از قطر خبر داده‌اند.

فعالان در فضای مجازی از بازداشت شیخ محمد الهبدان، شیخ ابراهیم الحارثی و الخضیری خبر داده‌اند.

یک فعال سعودی در توئیتی نوشته است : پسر سلمان به دنبال خالی کردن صحنه از تمام صداهای تاثیرگذار است تا زمینه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را به صورت رسمی و علنی فراهم کند.

امروز هم فعالان سعودی از بازداشت عبدالعزیز آل عبداللطیف استاد سابق دانشگاه ریاض خبر داده‌اند.

جمال خاشقجی(توئیتی در انتقاد از بازداشت فعالان و علمای سعودی نوشته بود)، عصام الزامل، ماجد الحسن، احمد بن راشد و محسن العواجی از دیگر افرادی هستند که فعالان سعودی به بازداشت آنها اشاره کرده‌اند.

تشدید نظارت بر آموزش‌دیدگان آکادمی تغییر

فعالان سیاسی سعودی بر اساس اطلاعاتی که از افسران شاغل در اداره زندان‌ها به بیرون درز کرده اعلام کرده‌اند که محمد بن سلمان پیشتر خواستار تهیه فهرستی شده بود که شامل اسامی شمار زیادی از شهروندان  اعم از زنان و مردانی است که در آکادمی التغییر در پایتخت قطر در جریان سال‌های موسوم به بهار عربی آموزش دیده‌ بودند.

به گفته این فعالان، ولیعهد سعودی خواستار  ارائه ادله و مستنداتی برای اثبات تمام فعالیت‌ها و تحرکات این افراد آموزش دیده، در شهر جده عربستان و مناطق دیگر شده است.

فعالان به تمام آموزش‌دیدگان آکادمی التغییر قطر هشدار داده‌اند اقدامات احتیاط‌آمیز فوری را برای جلوگیری از بازداشت خود به دست مقامات سعودی در پیش بگیرند.

فعالان از افزایش تعداد طرفداران شرکت در حمایت از جنبش 15 سپتامبر خبر داده‌اند که قرار است در تمام عربستان در اعتراض به سیاست‌های سرکوبگرانه و بی‌اعتنایی حکومت آل سعود به مطالبات مسالمت‌آمیز و همچنین ادامه فساد خاندان حاکم انجام شود.

این در حالی است که وزارت کشور و  دستگاه‌های امنیتی سعودی در شناسایی دست‌اندرکاران جنبش مسالمت آمیز با وجود بازجویی از ده‌ها زندانی سیاسی سابق در ریاض و جده ناکام مانده‌اند.

بر اساس این گزارش، به تمام مقامات وزارت کشور سعودی دستور داده است تمام اقدامات لازم و ضروری را برای مقابله با شهروندان و جلوگیری از تجمعات مسالمت آمیز آنها انجام دهند، از تمام فرماندهان امنیتی و نظامی سعودی هم خواسته شده از روز چهاردهم سپتامبر(پنجشنبه هفته جاری) تا اطلاع ثانوی به حالت کاملا آماده باش در آیند.

خاطر نشان می‌شود «سعود القحطانی» مشاور اطلاع‌رسانی دربار پادشاهی آل سعود روز 17 آگوست گذشته از شهروندان خواسته بود اسامی کسانی را که به زعم وی خائن به وطن هستند، تقدیم دستگاه‌های امنیتی کنند تا به فهرست سیاه برای محاکمه بپیوندند.

موج حمایت‌ها از جنبش 15 سپتامبر حتی به داخل نظامیان و نیروهای مسلح عربستان هم کشیده شده به طوری که ویدئوهایی از این نظامیان در فضای مجازی منتشر شده که طی آن بر حمایت از این جنبش مردمی تاکید شده است.

کلید واژه: عربستان سعودی
کد مطلب: 58174
زمان انتشار: سه شنبه 21 شهریور 1396 - 12:28:25
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین