به روز شده: 5 دقیقه قبل
کد مطلب: 58217
زمان انتشار: چهارشنبه 22 شهریور 1396 - 10:07:40

اعتراض به از سرگیری اخراج اجباری پناهجویان افغان در آلمان

حقوق بشر  > جهان  - در حالی که سازمان ملل طی گزارشی از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است، دولت آلمان با از سرگیری اخراج اجباری پناهجویان افغان برای کسب رای گروه‌های افراطی و ضدپناهجو در انتخابات پیش رو تلاش می‌کند.

به گزارش تسنیم، آلمان در حالی شب گذشته گروهی از پناهجویان افغان را اخراج کرد که جمعی از آلمانی‌ها و پناهجویان افغان در اعتراض به این اقدام در فرودگاه تجمع کرده بودند.

یک گروه متشکل از حداقل 12 پناهجوی افغان سه‌شنبه شب از فرودگاه «دوسلدورف» شهر آلمان به افغانستان اخراج شدند؛ گفتنی است که برخی منابع شمار این افراد را 15 نفر اعلام کرده‌اند.

خبرنگار «دویچه وله» نیز درباره نحوه اخراج پناهجویان افغان نوشت که هواپیمای حامل این پناهجویان با تاخیر یک ساعته، حدود ساعت 19:40 به وقت اروپای مرکزی، فرودگاه دوسلدورف را به مقصد کابل ترک کرد.

این در حالی است که وزارت کشور آلمان از اظهارنظر اخراج اجباری این پناهجویان خودداری کرده است.

 معترضان آلمانی و افغان حاضر در میدان هوایی دوسلدورف با دست داشتن پلاکاردهای دست به تظاهرات زدند. بر روی این پلاکاردها نوشته شده بود که «افغانستان امن نیست».

وزارتخانه‌های خارجه و کشور آلمان در جدیدترین تصمیم خود اعلام کرده بودند که فقط افراد خطرناک و بزهکار به افغانستان اخراج می‌شوند.

یکی از معترضان در این باره گفت: «اگر آن‌ها مجرم هم هستند، بهتر است که در اینجا که نظام قضایی دارد، محاکمه شوند نه این که به افغانستان فرستاده شوند، آن‌ها در آنجا به گروه‌های جنایتکار می‌پیوندند».

گفتنی است که پس از انفجار بزرگ در نزدیکی سفارت آلمان در کابل، روند اخراج پناهجویان افغان به حالت تعلیق درآمده بود و با توجه به وضعیت وخیم امنیتی افغانستان برخی حتی گمان بر متوقف شدن آن داشتند.

گفتنی است که حمله تروریستی در نزدیکی سفارت آلمان در کابل به کشته و زخمی شدن حدود 700 نفر انجامید.

از سوی دیگر نیز دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به یوناما اخیرا گزارش داد که در ده سال اخیر حدود 76 هزار غیرنظامی افغان در این کشور کشته شده‌اند.

10 هزار پناهجوی افغان در معرض اخراج اجباری

از ماه ژانویه تا آگوست سال جاری میلادی، 134 هزار و 936 درخواست پناهندگی در آلمان ارائه شده است که از این شمار 9.1 درصد آن از سوی شهروندان افغان است.

پس از سوری‌ها و عراقی‌ها، پناهجویان افغان سومین گروه بزرگ متقاضیان پناهندگی را در آلمان تشکیل می‌دهند.

در نیمه اول سال جاری میلادی، حکومت آلمان 261 پناهجوی افغان را اخراج کرده است. در ماه آگوست شمار پناهجویانی که درخواست پناهندگی آن‌ها رد شده و اجازه اقامت در آلمان را ندارند، به 10 هزار نفر می‌رسد.

انتقاد نهادهای مدافع حقوق پناهجویان

گروه مدافع حقوق پناهجویان «پرو ازول» اخراج گروهی پناهجویان افغان را محکوم کرد و آن را تاکتیک دولت آلمان برای پیروزی در مبارزات انتخاباتی دانست.

«گونتر بوکهارت» مدیر اجرایی این سازمان اخراج پناهجویان افغان پیش از انتخابات پارلمانی را تلاش دولت آلمان برای کسب رای گروه‌های راستگرا و ضد پناهجو خواند.

پیش از این نیز پرو ازول ضمن انتقاد از این اقدام دولت آلمان گفته بود که آن‌ها قصد دارند تا با در خطر انداختن جان پناهجویان در انتخابات پارلمانی پیروز شوند.

گفتنی است که انتخابات آلمان 12 روز دیگر برگزار می‌شود و «انگلا مرکل» صدراعظم آلمان قصد دارد تا برای چهارمین بار در مقام خود ابقا شود.

کد مطلب: 58217
زمان انتشار: چهارشنبه 22 شهریور 1396 - 10:07:40
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
یادداشت
این گوی و این میدان !
این گوی و این میدان !
حسین کنعانی مقدم
بازی بزرگ را خواهند باخت
بازی بزرگ را خواهند باخت
حسام الدین برومند
بازگشت حتمی است
بازگشت حتمی است
سیدجعفر قنادباشی