به روز شده: 21 دقیقه قبل
کد مطلب: 58239
زمان انتشار: چهارشنبه 22 شهریور 1396 - 13:31:26

گزارش نماینده ویژه سازمان ملل درباره وضعیت افراد معلول در قزاقستان

پایش  - نماینده ویژه سازمان ملل متحد در حمایت از حقوق افراد معلول، پس از سفر به قزاقستان در بیانیه ای اعلام کرد: گام های مثبت برای اصلاح نظام حفاظت اجتماعی و ارائه بهداشت در سطح ملی و تلاش های اولیه برای بهبود دسترسی افراد معلول به خدمات اجتماعی انجام شده، ولی باید افراد معلول را در جامعه، به ویژه در زمینه آموزش و مشارکت سیاسی بیشتر درنظر داشت.

به گزارش مرکز پایش ستاد حقوق بشر به نقل از وب سایت کمیسر عالی حقوق بشر در 12 سپتامبر (21 شهریور)، کاتالینا دونداس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در مورد حقوق افراد معلول، در پایان سفر رسمی خود به کشور قزاقستان در بیانیه ای اعلام کرد: گام های مثبت برای اصلاح نظام حفاظت اجتماعی و ارائه بهداشت در سطح ملی و تلاش های اولیه برای بهبود دسترسی افراد معلول به خدمات اجتماعی انجام شده است. ولی باید افراد معلول را در جامعه، به ویژه در زمینه آموزش و مشارکت سیاسی بیشتر درنظر داشت.

دونداس از دولت قزاقستان خواست در قانون، سلامت روان را مطابق با استانداردهای بین المللی تعریف کنند و به یاد داشته باشند که مجبور کردن افراد معلول به انجام امور پزشکی بدون رضایت آنها، بر خلاف کنوانسیون حقوق افراد معلول است.

وی همچنین افزود: تلاش برای ادغام کودکان دارای معلولیت در مدارس عادی هنوز در مرحله آزمایشی است که باید افزایش یابد. در طی این بازدید، وی مشاهده کرد که خدمات پشتیبانی برای اکثر کودکان معلول در دسترس نیست و آنها به صورت خانگی تحصیل می کنند، درحالیکه تحصیل در خانه نباید دائمی و طولانی باشد، زیرا که به جداماندن و انزوای معلولین بیشتر کمک می کند تا به ادغام آنها در جامعه!

دونداس بر نقش مهم سازمان های نمایندگی افراد معلول در اطلاع رسانی، روند اصلاحات، نظارت بر اجرا و انطباق با کنوانسیون بین المللی حمایت از افراد معلول تأیید کرد.

وی همچنین دولت را تشویق کرد تا یک ساز و کار ملی مستقل برای نظارت بر اجرای اصلاحات و تأمین مالی سازمان های مستقل ایجاد کند.

گزارشگر ویژه گزارش مفصلی از یافته ها و توصیه های خود را در نشست 37 شورای حقوق بشر در مارس 2018 ارائه خواهد کرد.

کلید واژه: پایش - قزاقستان
کد مطلب: 58239
زمان انتشار: چهارشنبه 22 شهریور 1396 - 13:31:26
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-2

دیگر مطالب
گفتگو
پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند
سخنگوی اسبق وزارت خارجه از یک سفر بحران زا می گوید:
پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند
حمیدرضا آصفی