به روز شده: 6 ساعت و 43 دقیقه قبل
کد مطلب: 58439
زمان انتشار: سه شنبه 28 شهریور 1396 - 12:15:45

بن سلمان با سرکوب مخالفان داخلی به‌دنبال تقویت قدرت است

بن سلمان با سرکوب مخالفان داخلی به‌دنبال تقویت قدرت است
بیداری اسلامی > عربستان سعودی  - تحلیلگران مسائل سیاسی معتقدند که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای تقویت قدرت سیاسی و نظامی خود، سرکوب مخالفان داخلی را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش تسنیم، خبرگزاری فرانسه در گزارشی به تلاش محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای تقویت جایگاه و قدرت خود در عربستان به عنوان مقدمه ای برای تصدی تاج و تخت در آینده پرداخت.

در این گزارش آمده است: محمد بن سلمان فرزند جوان شاه سعودی از زمان تصدی پست ولایتعهدی اقدامات سیاسی و امنیتی زیادی را برای توسعه نفوذ خود در عربستان انجام داده است تا مقدمه ای برای تصدی تاج و تخت و جانشینی پدرش سلمان بن عبدالعزیز 81 ساله باشد.

نیمی از جمعیت عربستان زیر 25 سال سن دارند و آنها به محمد بن سلمان 32 ساله به عنوان حکمران واقعی کشور نفت خیز عربستان - هرچند در پس پرده – نگاه می کنند. عربستان سعودی هفته جاری جشن هشتاد و پنجمین تاسیس خود به دست عبدالعزیز آل سعود جد ولیعهد کنونی سعودی را برگزار خواهد کرد.

عربستان در دو هفته اخیر شاهد موج بازداشت ها بوده است. بیش از 20 نفر از جمله شماری از علمای دینی بارز و شخصیت های معروف عربستان بازداشت شده اند. سازمانهای حقوق بشری این موج بازداشت ها را اقدامی هماهنگ "علیه آزادی بیان" دانسته اند.

تحلیلگران معتقدند که برخی از افراد بازداشت شده، مخالف سیاست های خارجی تندروانه کنونی عربستان بویژه در قبال بحران با کشور همسایه قطر هستند. برخی دیگر از آنها نیز به اصلاحات اقتصادی محمد بن سلمان از جمله خصوصی سازی بخشهای دولتی و کاهش یارانه دولتی به دیده تردید می نگرند.

این درحالی است که مسئولان سعودی به نوبه خود موج بازداشت ها را در راستای مقابله با فعالیت های جاسوسی توصیف می کنند که این افراد "به نفع طرف های خارجی علیه امنیت عربستان انجام داده اند".

سازمان عفو بین الملل تصریح کرده است: این موج بازداشت ها، بزرگترین موج بازداشت در طول یک هفته از سالها پیش در عربستان به شمار می رود.

این سازمان افزوده است: عربستان در سالهای گذشته، چنین هفته ای را شاهد نبوده است که  شمار زیاد شخصیت معروف در مدت اندکی بازداشت شوند.

برپایه این گزارش، دیپلمات های غربی معتقدند محمد بن سلمان نشان داده است که قادر به حکمرانی بر عربستان برای حدود دستکم نیم قرن است.

پری کامک پژهشگر برنامه خاورمیانه موسسه صلح بین المللی کارنگی می گوید: نمی توانم مشخص کنم که محمد بن سلمان چه زمانی رسما به پادشاهی خواهد رسید اما به نظر می رسد که انتقال قدرت عملا در حال انجام است.

وی افزود: با خروج نسل سالخورده، محمد بن سلمان آماده می شود تا نوعی حکمرانی کند که عربستان از زمان حکمرانی عبدالعزیز موسس عربستان در دهه 30 قرن گذشته به خود ندیده است.

کریستین دیوان پژوهشگر مرکز کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در واشنگتن معتقد است که محمد بن سلمان با اقدامات خود به دنبال جذب نسل جوان عربستان است. اما رشد اقتصادی کُند عربستان و بیکاری ممکن است تلاش های محمد بن سلمان برای قطع تکیه به نفت و توسعه توانمندیهای صنعتی عربستان و تقویت سرمایه گذاری خارجی با هدف ایجاد فرصت های کاری جدید در بخش خصوصی برای این نسل را تضعیف کند.

جین کینی مونت پژوهشگر اندیشکده چتم هاوس انگلیس می گوید: سن جوان محمد بن سلمان و گرایش او به تکیه بر قدرت مرکزی و تغییرات سریع در سیاست خارجی، برخی از اعضای مسن تر خاندان سعودی را ناراحت کرده است و در مقابل، اقدامات اقتصادی محمد بن سلمان نیز برخی تجار را ناراضی و خشمگین کرده است.

براساس این گزارش، به نظر می رسد که محمد بن سلمان همچنین در تلاش برای تقویت نفوذ شاهزادگان جوان در فضای حکمرانی محدود عربستان است. او این کار را با تعیین معاونان وزرا در شماری از وزارتخانه های مهم و تعیین سفیران جوان انجام می دهد. تعیین خالد بن سلمان برادر 20 ساله محمد بن سلمان به عنوان سفیر مهمترین سفارتخانه عربستان یعنی سفارت عربستان در آمریکا در همین راستا است.

کلید واژه: عربستان سعودی
کد مطلب: 58439
زمان انتشار: سه شنبه 28 شهریور 1396 - 12:15:45
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین