به روز شده: 14 ساعت و 49 دقیقه قبل
کد مطلب: 58886
زمان انتشار: شنبه 15 مهر 1396 - 13:35:46

قنادباشی: موساد و سیا بر اخوان ‌المسلمین مصر نظارت دارند

قنادباشی: موساد و سیا بر اخوان ‌المسلمین مصر نظارت دارند
بیداری اسلامی > مصر  - به اعتقاد کارشناس ارشد مسائل آفریقا، سازمان امنیت ملی مصر تنها سازمانی نبود که اخوانی‌­ها را کنترل می­‌کرد، بلکه موساد و سی آی ای نیز بر آ‌ن‌ها نظارت داشته­‌اند.

به گزارش تسنیم، «جعفر قنادباشی»، کارشناس ارشد مسائل آفریقا و سفیر سابق ایران در لیبی در خصوص تداوم فشارها علیه اخوان ‌المسلمین مصر از سوی دولت السیسی و واکنش­‌ها به این اقدامات به دنبال درگذشت رهبر سابق این گروه در زندان، با اشاره به اینکه محبوبیت اعضای اخوان ‌المسلمین در مصر دلیل زندانی شدن آن‌ها بوده است، بیان داشت: محمد مهدی عاکف و بسیاری از یاران اخوان ‌المسلمین بعد از کودتا بدون دلیل روانه زندان شدند.

وی با توجه به دیدگاه­‌های رهبر سابق اخوان ‌المسلمین در قبال جبهه مقاومت گفت: درگذشت عاکف رهبر سابق اخوان را می­‌توان از دیدگاه‌های مختلفی بررسی کرد. وی علی‌رغم همه مشکلاتی که با آن روبه­ رو بود، با خط‌مشی جمهوری اسلامی ایران در دفاع از فلسطین و جریان حزب‌الله همسویی کرد.

کارشناس ارشد مسائل آفریقا با تأکید بر مقاومت اخوان ‌المسلمین در قبال فشارهایی که به این جریان وارد شده است، اشاره داشت: عاکف به‌ طور علنی از جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌کرد. رهبران اخوان ‌المسلمین در زمان انور سادات و حسنی مبارک توانستند تشکیلات اخوان را از خفقان مصر حفظ کنند. این موضوع هنر بسیار زیادی محسوب می­‌شود.

وی با اشاره به دخالت­‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی برای اعمال فشار بر اخوان ‌المسلمین تأکید کرد: سازمان امنیت ملی مصر تنها سازمانی نبود که اخوانی­ها را کنترل می­‌کرد، بلکه سازمان اطلاعات و وظایف ویژه رژیم صهیونیستی (موساد) و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) نیز بر آ‌ن‌ها نظارت داشته­‌اند.

سفیر سابق ایران در لیبی با توجه به دلایلی که واشنگتن و صهیونیست­‌ها در مصر دخالت می­‌کنند، گفت: آن‌ها به دلیل اهمیت مصر به دنبال فشار بر اخوان ‌المسلمین هستند؛ چراکه این کشور بر کانال سوئز و دریای مدیترانه مشرف است.

وی با تأکید بر تداوم خط‌مشی عاکف در اخوان ‌المسلمین مصر اشاره داشت: عاکف شخصیتی شجاع و یک مسلمان واقعی بود. وی قرائت صحیحی از اسلام داشت. عاکف توانست اخوان را در مسیر صحیحی حفظ کند. قطعاً راه و خط‌مشی او باقی خواهی ماند.

قنادباشی با اشاره به بی‌گناهی زندانیان اخوان ‌المسلمین تأکید داشت: جرم آن‌ها عبارت است از اینکه در صحنه سیاسی مصر آرای مردم را کسب کرده بودند. توجه به کارنامه زندانیان اخوان ‌المسلمین نشان می‌دهد که آن‌ها جرمی نداشتند.

وی با توجه به هدف اخوان ‌المسلمین در صحنه سیاسی مصر یادآوری کرد: هدف آن‌ها عبارت بود از اینکه نظام دیکتاتوری وابسته مصر را سرنگون کنند و دولتی دموکراتیک و مردم‌سالار سر کار آورند. زندان‌های مصر شرایط بسیار نامناسبی دارند. مسلمانان زیادی در حال حاضر در مصر زندانی هستند. آن‌ها روزها را روزه می‌گیرند و شب‌ها به عبادت مشغول هستند.

کارشناس ارشد مسائل آفریقا با تأکید بر محبوبیت اخوان ‌المسلمین در بین مردم مصر اشاره داشت: عاکف در زندان شرایط دشوارتری داشت و فشارهای بسیاری بر او وارد بود. رژیم مصر هنوز نیز از شخصیت رهبر سابق این گروه و زندانیان دیگر آن واهمه دارد. محبوبیت اعضای اخوان ‌المسلمین در بین مردم دلیل زندانی شدن آن‌ها بوده است. اگر آن‌ها آزاد شوند، طبیعتاً زمینه را برای یک انقلاب یا تداوم جریان بیداری فراهم می‌کنند.

کلید واژه: مصر - اخوان المسلمون
کد مطلب: 58886
زمان انتشار: شنبه 15 مهر 1396 - 13:35:46
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-1

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین