به روز شده: 2 روز و 19 ساعت و 1 دقیقه قبل
کد مطلب: 59040
زمان انتشار: چهارشنبه 19 مهر 1396 - 12:37:47

درخواست گروه‌ بین‌المللی بحران از عربستان برای پایان دادن به جنگ در یمن

حقوق بشر  > جهان  - در حالی که معاون نخست وزیر دولت مستعفی یمن سازمان‌های بین‌المللی را به تلاش برای سیاسی‌سازی بحران یمن متهم کرد، "گروه بین‌المللی بحران" اختلافات موجود میان جنبش انصارالله و حزب علی عبدالله صالح را فرصت نادری پیش روی عربستان جهت توقف جنگ و برقراری صلح دانست.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه مستقل رای الیوم، علاوه بر فقر گسترده و شیوع وبا در یمن و موج گرسنگی بر ساکنان این کشور، با دخالت نظامی عربستان در یمن و آغاز حملات جنگنده‌های ائتلاف متجاوز عربی در مارس ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۸۵۰۰ یمنی کشته و حدود ۴۹ هزار تن دیگر در این حملات زخمی شده‌اند.

این گروه که متخصص مسایل مربوط به درگیری‌های بین‌المللی است و مرکز آن در شهر بروکسل قرار دارد، در گزارش اخیر خود تاکید کرد، اختلافاتی که در اوت میان نیروهای وابسته به جنبش انصارالله و علی عبدالله صالح،‌ رئیس جمهور پیشین یمن شکل گرفت، می‌تواند فرصت‌ها برای آغاز مذاکرات از سوی عربستان را تقویت کند.

در ادامه این گزارش آمده است، عربستان باید با همکاری دیگر شرکای منطقه‌ای از جمله عمان و نیز با تشویق شورای امنیت و فرستاده ویژه سازمان ملل تلاش کند به راه حلی سیاسی در یمن دست یابد، اکنون زمان این امر فرا رسیده است اما این فرصت به آسانی از دست می‌رود.

در گزارش مذکور از ریاض خواسته شد، اقدامی فوری برای استفاده از اختلافات موجود میان انصارالله و حزب صالح انجام داده و در راستای توقف درگیری‌ها و تیراندازی‌ها میان دو طرف درگیر در یمن و نیز قطع روابط انصارالله با ایران، رقیب اصلی عربستان در منطقه تلاش کند.

در مقابل عبد الملک المخلافی، معاون نخست وزیر دولت مستعفی یمن در کنفرانسی مطبوعاتی پس از بازدید از مرکز امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان در شهر ریاض، سازمان ملل را به تعامل با یمن تنها از طریق صنعا متهم کرد و مدعی شد، سازمان ملل با یمن تنها از طریق صنعا تعامل دارد به همین دلیل از این سازمان می‌خواهیم در امدادرسانی‌ها بدون تمرکز بر یک منطقه عمل کند.

المخلافی مدعی شد، سازمان ملل در گزارش اخیر خود از موارد نقض حقوق کودکان یمنی به دست نیروهای وابسته به انصارالله غفلت ورزیده است.

وی همچنین با محکوم کردن عملکرد برخی از نیروهای سازمان ملل در یمن، آنها را به تلاش برای سیاسی سازی بحران متهم کرد.

معاون نخست وزیر دولت مستعفی یمن در ادامه به گفت‌وگوی اخیرش با فرستاده سازمان ملل به یمن برای رسیدگی به امور کودکان اشاره کرد.

کلید واژه: عربستان سعودی - یمن
کد مطلب: 59040
زمان انتشار: چهارشنبه 19 مهر 1396 - 12:37:47
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب