به روز شده: 11 دقیقه قبل
کد مطلب: 59366
زمان انتشار: سه شنبه 2 آبان 1396 - 13:40:09
دبیر ستاد حقوق بشر:

مساله تحریم ها در شورای حقوق بشرمطرح شد/ انتخاب یک گزارشگر ویژه برای تحریم های آمریکا علیه ایران

مساله تحریم ها در شورای حقوق بشرمطرح شد/ انتخاب یک گزارشگر ویژه برای تحریم های آمریکا علیه ایران
حقوق بشر  > ایران  - کمیته هماهنگی ستاد حقوق بشر با حضور محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر، علیرضا آوایی وزیر ددگستری ، اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها ودیگر مسئولان برگزار شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از میزان، دکتر محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر و معاون امرو بین الملل قوه قضائیه  درحاشیه این جلسه در جمع خبرنگاران دررابطه با مباحث مطرح شده دراین جلسه اظهار کرد: آقای آوایی وزیر دادگستری مهمان ویژه ما در کمیته بودند که در امر حقوق بشر و همکاری با ستاد حقوق بشر سابقه طولانی دارند.
وی گفت: وزیرمحترم دادگستری علاوه بر شأن قضاوت و فرهیختگی که دارند در امر حقوق بشر هم نقش فعالی از گذشته تاکنون داشته‌اند و حضور این شخصیت در سمت وزارت دادگستری فرصت‌های بسیاری را فراهم می کند که همکاری های دولت وسایر نهادها در امر حقوق بشرسرعت پیدا کند.

محمد جواد لاریجانی افزود: ما ازتوجه مستمر وزیر دادگستری به موضوعات و فعالیت های ستاد حقوق بشر به خصوص فعالیت های کشور در امر حقوق بشرتشکر می کنیم چه در صحنه های بین اللملی و چه درموضوعات گزارشگرها و چه درمسائلی که ما مورد تهاجم بوده‌ایم اقدامات مفیدی داشته‌اند.


وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با اتهامات ترامپ نسبت به مردم ایران گفت: مسئله تحریم‌هایی که علیه ملت ایران درطول سالهای گذشته اعمال شده است یک کار خلاف حقوق بشری است.
معاون امور بین الملل قوه قضائیه بیان کرد: این موضوع در شورای حقوق بشرمطرح شده و بنا شده است که یک گزارشگر ویژه برای این امر انتخاب شود. جدای از جهات سیاسی محروم  کردن یک ملت به بهانه‌های سیاسی از حقوق خود خلاف منشور سازمان ملل و خلاف مصوبات حقوق بشری است.
لاریجانی در ادامه بیان کرد: اما اینکه توهین به ملت ایران شود این توهین تف سربالایی است که به سمت خود آقای ترامپ بر می گردد.
وی افزود: ملت ایران سابقه، عظمت و شأنش با حرفهای ترامپ پایین نمی‌آید حتی من فکر می‌کنم که خود آمریکایی‌ها هم ازحرف‌های رئیس جمهور خود شرمگین هستند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه افزود:
کشور ما با این توهین‌ها در طول 40 سال پس از انقلاب آشنایی دارد و البته ملت ایران نشان داده است که این توهین‌ها در وضع آنها تأثیری ندارد و همچنان با قدم‌های بلند درحال ادامه مسیر است.
لاریجانی افزود: ولی مسئله اعمال تحریم‌ها جدای از اینکه همراه توهین باشد یا مانند دولتهای قبلی به صورت مودبانه اعمال شود خلاف موازین حقوقی است.

وی بیان کرد: خوشبختانه ما توانسته ایم درشورای حقوق بشر سازمان ملل این بحث را روشن کنیم و تا حدی به کرسی بنشانیم.


معاون امور بین الملل قوه قضائیه در رابطه با وظایف وتعهدات کشورهای اروپایی در رابطه با برجام بیان کرد: مادر قضیه برجام 4+1 نداریم بلکه برجام 5+1 است. حالا چه کسانی که انتقاد دارند و چه ندارند ما در زمان تهاجم‌ها پشت سر دولت خودمان ایستاده‌ایم. بنابر این اگر قرار باشد یک کشور مثل امریکا از برجام خارج شود این بدین معنا است که برجام سقوط کرده است.
لاریجانی اظهار کرد: اگر بعد از این اقدام برجام ادامه پیدا کند یعنی برجام یک زنجیر در پای ما است ما و سایرین هر عملی که می خواهند انجام دهند دولت آمریکا به آن کمپانی می گوید که انجام ندهید مثلا شرکت توتال اعلام کرده است که اگر برجام را آمریکا قبول نداشته باشد ما نمی توانیم در ایران کار کنیم.
وی افزود: بنابر این اروپا اگرواقعا برجام را می خواهد باید با دولت آمریکا صحبت کنند و نه با ایران، چون ایران تا این لحظه پای تعهدات خود ایستاده و تخلفی نداشته است. متاسفانه اروپایی‌ها در جلسات مختلف چشم خود را بر روی تخلفات آمریکا بسته‌اند که این موضوع حدی دارد نهایتا اینکه ما در قضیه برجام 4+1 نداریم.

 

کد مطلب: 59366
زمان انتشار: سه شنبه 2 آبان 1396 - 13:40:09
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-2

دیگر مطالب