به روز شده: 5 ساعت و 18 دقیقه قبل
کد مطلب: 59793
زمان انتشار: دوشنبه 22 آبان 1396 - 09:27:22

غریب آبادی در کنفرانس قطر: برای مقابله با شیوه های برده داری مدرن، باید به ریشه های اصلی آن پرداخت

غریب آبادی در کنفرانس قطر: برای مقابله با شیوه های برده داری مدرن، باید به ریشه های اصلی آن پرداخت
حقوق بشر  - کاظم غریب آبادی که به دعوت دولت قطر برای شرکت در کنفرانس بین المللی حقوقی عازم این کشور شده است، درخصوص برده داری مدرن و راه های مقابله با آن به ایراد سخنرانی پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل و همکاری های بین المللی قضایی دبیر ستاد حقوق بشر، با اشاره به اینکه برده داری کلاسیک جای خود را به شیوه های جدیدتری مانند کار اجباری، ازدواج اجباری، گدایی اجباری، استثمار جنسی و قاچاق انسان داده است، شرایطی را که اشتغال افراد منجر به شکل گیری نوعی بردگی می شود تشریح نمود.

وی در این راستا، کار طولانی مدت کارگران در طول روز بدون پرداخت حداقل حقوق مقرر قانونی و عدم برخورداری از شرایط ناایمن کاری و تامین اجتماعی و همچنین ضبط گذرنامه کارگران خارجی توسط کارفرمایان که در برخی کشورها رایج است را از جمله وضعیت هایی دانست که نوعی بردگی مدرن محسوب می شوند.

معاون دبیر ستاد حقوق بشر، فرصت هایی که جهانی سازی برای توسعه فعالیت بنگاه های بزرگ به ویژه در کشورهای در حال توسعه و جهان سوم به منظور تولید محصولات ارزان تر و کسب منافع و سود بیشتر فراهم کرده است را از آنجا که تقاضا برای کار ارزان عموما گروه های آسیب پذیر نظیر مردمان بومی و مهاجران را هدف می گیرد، از جمله دلایل شکل گیری برده داری مدرن خواند.

وی همچنین با اشاره به نابرابری جهانی به عنوان یکی دیگر از عوامل موثر در شیوه های مدرن برده داری، گفت: متاسفانه یک درصد ثروتمند جهان مالک بیش از ٥٠ درصد ثروت جهان است و از آنجا که منافع رشد اقتصادی بین جوامع مختلف به صورت عادلانه توزیع نمی شود، به نوبه خود موجب تشدید فرایند بردگی جدید می شود.

غریب آبادی با اشاره به این که فقر موجب می شود قربانیان از کشورهای با درآمدهای پایین به وضعیت های برده داری که بیشتر در کشورهای توسعه یافته است قاچاق شوند، تصریح کرد: در چنین شرایطی افراد آسیب پذیر مجبور به پذیرش پیشنهادهای کاری می شوند که به کار اجباری منجر می شود.

معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر با اذعان به این که آگاهی عمومی کافی و همچنین اسناد الزام آور حقوقی درخصوص شیوه های برده داری جدید وجود ندارد، برخی راهکارها را برای مقابله با این وضعیت، از جمله به شرح زیر ارائه نمود:
- پرداختن به ریشه های اساسی برده داری مدرن مانند فقر، محرومیت اجتماعی و تبعیض، به منظور حذف موثر تمامی اشکال آن؛
- اتخاذ اقدامات جدی و اساسی برای مبارزه با قاچاق انسان؛
- جرم انگاری اشکال معاصر برده داری در سطوح ملی؛
- تلاش جدی دولت ها در فراهم نمودن شرایط کار  پاک مانند ضرورت انعقاد قراردادهای کاری برای تمامی کارگران، برخورداری تمامی کارگران از حداقل حقوق مقرر قانونی، تامین اجتماعی و بیمه حوادث؛
- شناسایی قربانیان بردگی مدرن به منظور کمک به آنان، از جمله ارائه معاضدت قضایی با هدف پیگیری حقوق و جبران خسارات آنان؛
- ارتقای سطح آگاهی عمومی از طریق سمن ها، رسانه ها و مجامع آکادمیک درخصوص شیوه های نوین بردگی.

لازم به توضیح است سومین کنفرانس بین المللی حقوقی قطر با حمایت دادستانی کل، مرکز بین المللی داوری و مرکز مبارزه با فساد قطر و با حضور مقامات و حقوقدانانی از بیش از ٦٠ کشور از روز شنبه در دوحه آغاز و در روز دوشنبه کار خود پایان داد.

در این کنفرانس که توسط امیر قطر افتتاح شد، چهار موضوع تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت: مبارزه با فساد، برده داری مدرن، دسترسی به عدالت، افراد جابجا شده (آوارگان).

کد مطلب: 59793
زمان انتشار: دوشنبه 22 آبان 1396 - 09:27:22
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-2

دیگر مطالب