به روز شده: 2 ساعت و 59 دقیقه قبل
کد مطلب: 59846
زمان انتشار: سه شنبه 23 آبان 1396 - 11:14:54

گزارشی از جدیدترین موارد نقض حقوق شهروندی در آمریکا

گزارشی از جدیدترین موارد نقض حقوق شهروندی در آمریکا
حقوق بشر  > جهان  - وضع حقوق بشر در آمریکا بغرنج تر از آن است که نشان داده می شود. چرا که اکثر نهادها و سازمان های بین المللی داعیه دار دفاع از حقوق بشر از سوی مقامات آمریکایی جهت عدم انتشار واقعیت این کشور تهدید یا تطمیع می شوند.

کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا در حالی جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهای مستقل را متهم به نقض حقوق بشر می کنند که بر اساس گزارشات مستند این کشورها خود از جمله بزرگترین ناقضان حقوق بشر قلمداد می‌شوند. کشورهای غربی به رهبری آمریکا در قرن بیست و یکم شیوه استعماری خود را با هجمه رسانه ای با نام حقوق بشر ضد کشورهای مستقل به راه انداختند. در این میان، آمریکایی‌ها که ید طولایی در استفاده از این روش دارند هر از گاهی ملت و یا دولت‌های را که سیاست‌های مستقل از آنها در پیش می‌گیرد متهم به نقض حقوق بشر می‌کنند و ضد آنها قطعنامه و بیانیه صادر می‌کنند. این رویکرد در حالی هر روز ابعاد گسترده‌تری به خود می گیرد که کشورهایی مثل کانادا، انگلیس، فرانسه و آمریکا در سکوت سازمان‌های بین‌المللی که خود را نگران حقوق بشر نشان می‌دهند هر روز موارد متعددی از نقض حقوق بشر را مرتکب می‌شوند و بدترین وضع را از نظر رعایت حقوق بشر دارند.

از طرفی با گذشت ده ماه از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا پیش بینی ها از وخیم تر شدن اوضاع حقوق بشر در داخل و خارج آمریکا حکایت دارد. چراکه بسیاری از کارشناسان با توجه به طرح ها و برنامه های تبلیغاتی ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی و تیم دولتمردان وی هشدار داده بودند که در صورت روی کار آمدن ترامپ وضعیت حقوق بشر در داخل و خارج آمریکا دوره خطرناکی را در پیش خواهد داشت. به عنوان نمونه، «کنت روث» مدیرعامل سازمان دیده بان حقوق بشر، در همان اوائل آغاز به کار ریاست جمهوری ترامپ گفته بود، دوره ترامپ شروع دوره خطرناک و بی ثباتی برای آمریکا به شمار می رود. زیرا حتی اگر ترامپ فقط به 10 درصد طرح ها و پیشنهادهای خود جامه عمل بپوشاند، موجب عقب گرد خطیری در زمینه رعایت حقوق بشر در داخل و خارج این کشور خواهد شد.

عملکرد ترامپ در ده ماه گذشته و رویکرد او نسبت به سیاست خارجی ایالات متحده در استقبال از همکاری نزدیک با دولت های سرکوبگر بدون توجه به پیشینه آنان در نقض حقوق بشر و حمایت و یا سکوت در برابر جنایات این کشورها نشان از درستی پیش بینی ها دارد. اما در تازه ترین گزارشات رسیده از درون آمریکا از تداوم و وخیم تر شدن اوضاع حقوق بشر در این کشور حکایت دارد. در این نوشتار به گوشه هایی از آخرین خبرها، گزارش ها و مستندات از وضع حقوق بشر در ایالات متحده پرداخته می شود.

* وضع زنان در زندان های آمریکا

نکته حائز اهمیت درباره وضعیت زنان در آمریکا اینکه، این کشور رتبه اول زندانیان زن را نسبت به جمعیتش در جهان دارد. این مطلب را سازمان عفو بین الملل در آخرین گزارش سالیانه خود یعنی سال 2016 در مورد وضعیت حقوق بشر در آمریکا آورده و اعلام کرده است، با وجود اینکه ایالات متحده حدود 5 درصد از کل جمعیت زنان جهان را در بردارد، اما حدود 33 درصد جمعیت کل زنان زندانی در دنیا مربوط به این کشور می باشد.

با توجه به این وضع، در آخرین گزارش ها درباره وضعیت زنان در زندان های آمریکا، خبرگزاری آمریکایی سی.ان.ان در گزارشی در پنجم سپتامبر 2017 مصادف با 14 شهریور 1396 نسبت به بی توجهی دولت این کشور به وضعیت زنان در زندان‌های آمریکا انتقاد کرد. در گزارش سی.ان.ان آمده است: به‌رغم افزایش فزاینده جمعیت زنان در زندان‌های آمریکا، با این حال با توجه به اینکه ساختار زندان‌ها بر اساس ویژگی‌های مردان ایجاد شده، مشکلات گسترده‌ای دامن‌گیر زنان در این خصوص شده است. تعداد زنان زندانی در زندان‌های آمریکا از سال 1980 تاکنون 700 درصد رشد داشته که بسیار بیشتر از رشد آمار زندانیان مرد است.براساس این گزارش، یک سوم کل جمعیت زنان زندانی در جهان در آمریکا هستند که اکثر آنان نیز سیاه پوست یا سرخ پوست‌اند. با توجه به اینکه بیش از دو سوم تعداد زنان زندانی در آمریکا، مادر و اکثر آنان فرزند زیر 18 سال دارند، این مسئله اثرات بسیار زیان باری بر اعضای خانواده‌های آنان گذاشته است.

سی.ان.ان در گزارش خود می افزاید: از معضلات دیگری که زنان در زندان‌های آمریکا با آن مواجه هستند، زندانی کردن آنها صدها کیلومتر دورتر از محل زندگی فرزندان و خانواده‌هایشان است که همین مسئله باعث می‌شود آنان تا مدت‌های طولانی حتی یکساله همدیگر را ملاقات نکنند. این معضل برای زنان باردار دوچندان است. طبق گزارش سی.ان.ان، دولت آمریکا حقوق اولیه زندانیان زن این کشور را نادیده می گیرد و حداقل رسیدگی ها را به آنها انجام می‌دهد و آنها اغلب مجبور هستند تا با اندک پولی که در اختیار دارند، به جای پرداخت هزینه تماس تلفنی، خرید پوشاک و مکمل غذایی مورد نیاز، هزینه‌های لوازم بهداشتی و درمانی ضروری پرداخت کنند. نکته تأسف بارتر در این باره، با توجه به اینکه اغلب زنان زندانی آمریکا (86 درصد) قربانی تجاوز جنسی بوده و از مشکلات روحی رنج می‌برند اما دولت این کشور هیچ سازوکار رسیدگی و درمانی برای آنها درنظر نگرفته است.

* افزایش تبعیض علیه بومی ها و لاتین تبارها در آمریکا
از موارد دیگر نقض حقوق بشر و شهروندی در آمریکا تبعیض علیه بومی ها و لاتین تبارها در این کشور است. در این خصوص نظرسنجی توسط رادیو ملی آمریکا انجام گرفته که براساس آن از هر سه لاتین تبار در این کشور یک نفر مورد تبعیض قرار گرفته است.
نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که این تبعیض ها در زمینه هایی نظیر شغل یابی، دریافت حقوق، ارتقای شغلی، اجاره مسکن و در اماکن مختلف اعمال می شوند. علاوه بر این، به گفته افراد مورد نظرسنجی، از هر پنج نفر یک نفر بی عدالتی در دادگاه و برخورد نادرست پلیس را، تنها به خاطر تبار لاتینی خود تجربه کرده است.
بدبینی، محرومیت های نژادی و قومی و الفاظ توهین آمیز، از دیگر مواردی هستند که این افراد با آن مواجه اند. این افراد از مهاجرین نبوده و دارای مدارک دانشگاهی می باشند، این در حالی است که شرایط برای مهاجرین مشکل تر است.
این گزارش که به نقل از سایت خبری ان.بی.سی منتشر شده، می افزاید: این نظرسنجی که بخشی از یک پروژه بزرگ تر بنام "تو، من، آن ها: تجربه تبعیض در آمریکا" است، نشان می دهد تبعیض اثرات مخربی چون بالا بردن خطر بسیاری از بیماری‌ها، و همچنین پایین آوردن سطح امید به زندگی در انسان را بدنبال دارد.

* کودکان و نوجوانان آمریکایی در بحران فقر
حق معاش و تأمین نیازهای تغذیه ای شهروندان از جمله حقوق اولیه و ضروری که بر عهده حاکمان و دولتمردان یک کشور است. اما این حق اولیه شهروندان در کشوری همچون آمریکا که به عنوان ثروتمندترین و قدرتمندترین کشور دنیا محسوب می شود، به ویژه در میان کودکان این کشور وضعیت غم انگیزی دارد. به گزارش سایت گلوبالیست، از هر یازده کودک آمریکایی، یک نفر (حدود 6.5 میلیون در کشور) در فقر شدید به سر می برند. تأسف بارتر اینکه، در مقایسه این آمار با کودکان سفید پوست، این وضعیت برای کودکان سیاه پوست و اسپانیایی وخیم تر گزارش شده است. به طوری که از هر سه کودک سیاه پوست، یک کودک در فقر قرار دارند.این گزارش می افزاید: فقر کودکان در همه مناطق این کشور مشاهده می شود، حتی در بوستون نرخ فقر کودکان 26.9 درصد است.

کودکان خانواده های فقیر به دلیل سوء تغذیه، خانه های خرابه، عدم تحصیل، عدم وجود زمینه عاطفی پایدار، از پیشرفت محروم هستند. بسیاری از این کودکان که مدرسه خود را به پایان نرسانده اند، بدون هدف و بدون شغل در خیابان ها پرسه می زنند که این امر احتمال روی آوردن آن ها به ارتکاب جرم را افزایش می دهد.
سایت گلوبالیست در ادامه آورده است: این کودکان فقیر می توانستند توسط یکی از برنامه های "درآمد مالیاتی اعتباری" برای خانواده ها، حمایت شوند. اما این برنامه با روی کار آمدن دولت ترامپ و قطع برخی بودجه ها در طرح پیشنهاد بودجه ترامپ منحل شد.
در همین زمینه خبرگزاری ای.بی.سی. آمریکا در گزارشی ضمن اعلام نرخ رو به افزایش بی خانمانی در ایالات متحده، این بحران را مسئله ای مزمن دانسته است. بر اساس گزارش این خبرگزاری، شبانه بیش از 105 هزار نفر در برخی از بزرگ ترین کلان شهرهای آمریکا، به دلیل افزایش شدید قیمت مسکن، افزایش نرخ اجاره و ... جایی برای خواب ندارند. همچنین 63 هزار نفر دیگر شب ها را در سرپناه هایی بدون حفاظ های امنیتی به صبح می رسانند. به طور مثال در منطقه " آناهیم" 400 نفر در استادیوم "انجل" و در مسیر اختصاصی دوچرخه سواری می خوابند.
موضوع مهمتر اینکه، این مسئله وضعیت بهداشت و سلامت را هم برای خود این افراد و هم برای ساکنین این شهرها به خطر می اندازد، تا جایی که ایالت کالیفرنیا مجبور به اعلام وضع اضطراری، در خصوص شیوع هپاتیت شده است. شهر سان دیگو نیز اقدام به پاکسازی پیاده روهای خود برای مبارزه با هپاتیت کرده است.

نتیجه گیری
آنچه بیان شد تنها گوشه ای از موارد آشکار نقض حقوق بشر و شهروندی در کشوری مدعی دفاع از حقوق بشر است مدعی ای که هر روز کشورهای آزاده و مستقل را به این بهانه متهم می کند. وضع حقوق بشر در آمریکا بغرنج تر از آن است که نشان داده می شود. چرا که اکثر نهادها و سازمان های بین المللی داعیه دار دفاع از حقوق بشر از سوی مقامات آمریکایی جهت عدم انتشار واقعیت این کشور تهدید یا تطمیع می شوند.

منبع: صدا و سیما

کلید واژه: حقوق بشر آمریکا
کد مطلب: 59846
زمان انتشار: سه شنبه 23 آبان 1396 - 11:14:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-3

دیگر مطالب