به روز شده: 4 ساعت و 40 دقیقه قبل
کد مطلب: 59854
زمان انتشار: سه شنبه 23 آبان 1396 - 13:44:06

سالروز شهادت فرمانده عزالدین قسام در حمله جنگنده‌های صهیونیستی

حقوق بشر  > جهان  - امروز سه شنبه مصادف با پنجمین سالروز نبرد "حجاره السجیل" است که در ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۲ میان گروه‌های مقاومت فلسطین و ارتش اسرائیل صورت گرفت.

به گزارش تسنیم به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، این جنگ با ترور احمد  جعبری جانشین فرمانده کل گردان های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی حماس و محافظانش در جریان حمله جنگنده های اسرائیلی به خودروی آنان در مرکز غزه آغاز شد.

ارتش اسرائیل در جریان این جنگ 176 فلسطینی از جمله 43 کودک و 18 فرد سالخورده را به شهادت رساند و 1222 تن دیگر از جمله 207 زن و 88 فرد سالخورده را زخمی کرد. این در حالی است که ارتش اسرائیل فقط به هلاکت 5 اسرائیلی از جمله یک نظامی و زخمی شدن 240 تن دیگر اعتراف کرد.

دشمن صهیونیستی در جریان  این جنگ دست به کشتارهای متعددی زد که از جمله آنها کشتار خانواده های الدلو و ابوزور است. ارتش اسرائیل در جریان این جنگ بیش از 1500 بار به باریکه غزه حمله کرد و مدعی شد که 19 مقر فرماندهی و پایگاه نظامی قسام و بیش از 200 باب خانه مسکونی را با خاک یکسان کرد و 1500 باب خانه دیگر را به صورت جزیی از بین برد.

ارتش رژیم اشغالگر قدس در جریان این جنگ ده ها مسجد را با خاک یکسان کرد. ارتش اسرائیل همچنین مدعی شد که 180 سکوی پرتاب موشک قسام و 140 تونل انتقال کالا و 66 تونل مقاومت و 26 کارگاه ساخت سلاح را نشانه رفت. خسارت های مالی مستقیم روزانه این جنگ 5 میلیون دلار برآورد شد.

این در حالی است که گردان های شهید عزالدین قسام از شلیک 1537 فروند موشک به مواضع ارتش اسرائیل و ساقط کردن چندین پهباد و انهدام خودروی نظامی اسرائیلی خبر داد. گردان های قسام در جریان این جنگ برای نخستین بار شهرهای تل آویو و قدس اشغالی را با موشک های دوربرد هدف قرار داد.

اما گروهان های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی از شلیک 600 فروند موشک از انواع فجر و کورنیت و گراد به مواضع صهیونیستی خبر دادند.

اما ترور احمد جعبری پایان روند مبارزاتی یک فرمانده نابغه و دلیر به شمار می رود، این سردار جان برکف در جریان فعالیت های مبارزاتی اش توانست دشمن صهیونیستی را به آزادی شماری از اسرای فلسطینی در چارچوب  قرارداد مبادله اسرا موسوم به "وفاداری به آزادگان" وادارد. این فرمانده سلحشور پیش از ترورش موفق به انجام فریضه حج شد.

جعبری در سال 1960 در شهر غزه به دنیا آمد، وقتی رشد و نمو یافت و شکست های مفتضحانه ارتش های عربی را دید، به این باور رسید که آزاد سازی سرزمین فلسطین در سایه مقاومت راستین امکان پذیر است.

جعبری با روحیه مبارزاتی و مقاومتی رشد و نمو یافت، وی در سال 18 سالگی به اتهام عضویت در یک تیم  عملیاتی علیه دشمن صهیونیستی به اسارت درآمد و به 13 سال حبس محکوم شد.

وی در جریان اسارتش تحت تاثیر افکار و اندیشه های صلاح شحاده فرمانده کل گردان های شهید عزالدین قسام درآمد. شحاده در سال 2002 ترور شد.  جعبری پس از آزادی از زندان به عضویت گردان های شهید عزالدین قسام درآمد.

جعبری در دوران اسارتش در زندان های مرکزی اسرائیل تلاش کرد تا از وضعیت اسرای فلسطینی اطلاع پیدا کند و به آنان خدمات رسانی کند و اعتصاب های غذای را رهبری کند.

جعبری نقش عمده ای در ساماندهی به فعالیت های مبارزاتی و مقاومتی چه در دوران قبل از انتفاضه الاقصی چه در خلال آن داشت. وی حتی پس از ترور شیخ صلاح شحاده  نقش لوجستیگی در فرماندهی گردان های قسام ایفا کرد.

کد مطلب: 59854
زمان انتشار: سه شنبه 23 آبان 1396 - 13:44:06
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+2

دیگر مطالب