به روز شده: 5 ساعت و 14 دقیقه قبل
کد مطلب: 59862
زمان انتشار: سه شنبه 23 آبان 1396 - 15:02:47

آغاز تحقیقات سازمان ملل درخصوص واکنش حافظان صلح در آفریقای مرکزی

حقوق بشر  > جهان  - سازمان ملل تحقیقات مستقلی را برای تشخیص واکنش مناسب حافظان صلح این سازمان در مقابل گسترش خشونت‌های اخیر در جمهوری آفریقای مرکزی آغاز کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، تیمی که ژنرال فرناند آموسو، از کشور بنین رهبری آن را بر عهده دارد، امروز (سه‌شنبه) به آفریقای مرکزی می‌رسد و تحقیقات خود را تا روز 28 نوامبر انجام می‌دهد.

سازمان ملل در بیانیه‌ای اظهار کرد: این تحقیقات به بررسی حملات صورت گرفته از جانب گروه‌های مسلح علیه غیرنظامیان خواهد پرداخت که در نزدیکی ماموریت سازمان ملل در جمهوری آفریقای مرکزی انجام شد و واکنش ماموران سازمان ملل را در پی داشت.

این تحقیقات بر خشونتی که طی ماه ‌های مه و اوت سال جاری روی‌ داده، تمرکز دارد.

در ماه ژوئیه، سه حافظ صلح مراکشی در دو حمله جداگانه که توسط شبه‌نظامیان مظنون "آنتی بالاکا" در "بانگاسو" صورت گرفت، کشته شدند. بانگاسو شهری مسیحی‌نشین است که بیشترین مواجهه با خشونت را داشته است.

شش سرباز سازمان ملل و 66 غیرنظامی در حمله‌ای جداگانه از جانب آنتی بالاکا در ماه مه کشته شدند. در این حمله پناهجویان مسلمانان به دنبال پناه گرفتن در یک مسجد بودند که در ابتدا توسط "ماموریت ایجاد ثبات چندبعدی سازمان ملل در آفریقای مرکزی" (MINUSCA) محافظت می‌شد اما این نیروی سازمان ملل بعدها از این کار کناره‌گیری کرد.

امام جمعه این مسجد هنگام تلاش برای ترک این مکان به ضرب گلوله کشته شد.

پس از آن سربازان سازمان ملل، مسلمانان را تا یک مدرسه دینی مربوط به کلیسای کاتولیک همراهی کردند. در حدود 2000 تن هنوز در این مکان هستند اما در ترس دائمی از حمله آنتی بالاکا به سر می‌برند.

تیم تحقیقات سازمان ملل گزارشی در رابطه با تعیین این که آیا حافظان صلح می‌توانستند از بروز این خشونت جلوگیری کرده و در محافظت از غیرنظامیان عملکرد بهتری داشته باشند، تهیه خواهد کرد.

جمهوری آفریقای مرکزی از زمان سرنگونی فرانسوا بوزیزه، رهبر سابق این کشور در سال 2013 و آغاز خونریزی‌ها، برای بازگشتن به ثبات در تلاش بوده است.

در سال 2014، ماموریت ایجاد ثبات چندبعدی سازمان ملل در آفریقای مرکزی با حکمی جدی برای حفاظت از غیرنظامیان به این کشور اعزام شد.

پیش‌بینی می‌شود شورای امنیت در روز چهارشنبه، این ماموریت را با اعزام 900 حافظ صلح دیگر تقویت کند و شمار نیروهای MINUSCA را به 13 هزار و 750 تن برساند.

کلید واژه: سازمان ملل
کد مطلب: 59862
زمان انتشار: سه شنبه 23 آبان 1396 - 15:02:47
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+2

دیگر مطالب