به روز شده: 2 ساعت و 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 60306
زمان انتشار: سه شنبه 7 آذر 1396 - 12:51:11

الجزیره: آینده روشن جهان اسلام در گرو تغییرات استراتژیک در عربستان است

الجزیره: آینده روشن جهان اسلام در گرو تغییرات استراتژیک در عربستان است
بیداری اسلامی > عربستان سعودی  - پایگاه شبکه خبری الجزیره در مقاله‌ای به بررسی جنایات حاکمیت عربستان سعودی ضد امت اسلام پرداخت و تأکید کرد که آینده روشن برای جهان اسلام تنها با تغییرات استراتژیک و سیاسی در عربستان سعودی حاصل خواهد شد.

به گزارش تسنیم، عربستان سعودی در حالی که ادعای حمایت از حقوق اهل تسنن را دارد، اشتباهات بزرگی را ضد ملت‌های منطقه و اهل تسنن انجام داده و آنها را به سمت درگیری با سایر طیف های جامعه می کشاند. طبعاً این اشباهات به معنی اعلام جنگ عربستان ضد اهل سنت است. 

پایگاه خبری شبکه الجزیره در مقاله‌ای به قلم محمد مختار الشنقیطی تحت عنوان جنگ عربستان ضد اهل سنت می‌نویسد که مفهوم اهل قبله شامل تمامی مسلمانان می‌شود و همه را از جمله اهل تسنن و شیعیان را زیر یک چتر واحد قرار می‌دهد و مفهوم اهل سنت و جماعت را نیز شامل تمامی مسلمانان غیر از شیعیان کرده و آنها را زیر یک پرچم قرار می‌دهد.

وی در این مقاله می افزاید: مفهوم اهل قبله اما امروز از فرهنگ اسلامی در حال فرو پاشیدن است، همانطور که اهل سنت و جماعت نیز در دوره کنونی تنها اهل سنت را شامل می شود و اهل جماعت را در بر نمی گیرد.

الشنقیطی علت این موضوع را انحراف‌هایی از طرف حاکمیت عربستان سعودی در نتیجه انتشار فرهنگ تکفیر در ابعاد سیاسی و دینی در گوشه و کنار جهان اسلام اعلام و تأکید کرد که این فرهنگ نه تنها باعث جمع شدن مسلمانان نمی‌شود بلکه آنها را به تفرقه می‌اندازد. این رویکرد نمی‌تواند چتری جامع را برای مسلمانان در زیر چتر اهل قبله ایجاد کند.  

وی در ادامه تأکید می‌کند جنایت دوم که حاکمیت عربستان سعودی ضد امت اسلامی به صورت کلی و اهل سنت و جماعت به صورت خاص انجام داده است، وارد کردن اهل تسنن در جنگ موجودیتی فرقه‌ای و ویرانگر با شیعیان است. نتیجه چنین جنگی به مصیبتی برای مسلمانان و مصیبتی مضاعف برای اهل سنت و جماعت تبدیل می‌شود. چرا که مقامات سعودی می‌دانند که حتی در جنگ فرقه‌ای نیز بازنده هستند.  

این مقاله مناسبات مطلوب میان اهل تسنن و شیعیان را تنها در دو رویکرد مطرح کرده و می‌نویسد که یکی از این رویکردها همزیستی مسالمت‌آمیز مبتنی بر احترام به ویژگی‌های مذهبی و به رسمیت شناختن حق اختلافات و تضمین عدالت و آزادی برای همه بدون استفاده از معیارهای دوگانه است. این روند در ابعاد انسانی و اسلامی بهترین روش است. مسیر دوم مسیر تلاش‌های سیاسی و نظامی برای تحقق موازنه قدرت است که باعث می‌شود دو طرف قانع شوند که چاره ای جز همزیستی با یکدیگر ندارند و تحمیل واقعیت یکی از طرف‌ها بر طرف دیگر اقدامی بیهوده است و تنها درگیری‌های خونین برای دو طرف و تمام امت اسلام را به بار خواهد آورد.

این مقاله استراتژی عربستان برای مقابله با شیعیان را شکست خورده خواند و تأکید کرد این استراتژی اهل تسنن را از تحقق هر دستاوردی در هر یک از این دو مسیر منع کرده است. وی تأکید کرد که سعودی ها با گفتمان تکفیری مانع از همزیستی مسالمت‌آمیز با شیعیان می‌شوند و در روند "کشمکش‌های تأثیرگذار ضد توسعه‌طلبی شیعیان"  باعث خفت و خواری سیاسی و نظامی اهل تسنن می‌شوند. حاکمیت سعودی با رویکرد تکفیری خود همچنین مانع از آن می‌شود که اهل سنت و جماعت بتوانند بر یک مبنای دینی و فرهنگی اجماع به دست بیاورند.

در نتیجه این اقدامات، اهل تسنن به ابزاری در دست حاکمیت سعودی تبدیل شده تا ایران (و پیش از آن اتحاد جماهیر شوروی) را در چارچوب استراتژی آمریکایی به فرسایش بکشاند. به این ترتیب هیچ یک از طرف‌های منطقه‌ای اصالتی برای کسب منافع مثبت برای خود از طریق همزیستی یا بازدارندگی متقابل نخواهد داشت.

جنایت دیگری که رژیم آل سعود ضد اهل تسنن انجام داده ، اشتباهی است که در زمینه مخالفت با انقلاب‌های مردمی انجام داده و تمام پتانسیل سیاسی و مالی خود را از زمان آغاز انقلاب ها ضد، ملت‌های منطقه به کار گرفته است. این موضوع باعث شده شکاف ‌های مهلکی در جامعه عربی و کشورهای اهل تسنن به وجود آید. استراتژی عربستان باعث کاهش شدید قدرت اهل تسنن در ابعاد سیاسی و نظامی و حتی مردم‌شناختی در بسیاری از کشورهای مشرق عربی شد.

این مقاله در پایان تأکید می‌کند که حاکمیت عربستان سعودی فرصت گزینه همزیستی مسالمت‌آمیز با شیعیان را از اهل سنت گرفته است و در ادامه گزینه تعامل مثبت با آنها را نیز از عرصه خارج کرده و با تمامی عناصر قدرت مادی و معنوی آنها به مبارزه پرداخت و تمامی پتانسیل های اهل تسنن را در راستای جلوگیری از انقلاب های مردمی و قرار دادن آنها در ظلمت زندان‌ها بود، هزینه کرده است. این در حالی است که ریاض همواره ادعای حمایت از اسلام و در دست داشتن پرچم اهل تسنن دارد.

واقعیت این است که اهل تسنن در منطقه مشرق عربی هیچ آینده‌ای ندارند، مگر اینکه بتوانند تغییرات فرهنگی و استراتژیک عمیق را در عربستان سعودی ایجاد کرده یا بتوانند مرکزیت اهل تسنن را از عربستان به کشور دیگر از مراکز تاریخی خود نظیر مصر ، شام یا ترکیه منتقل کنند. تا زمانی که جنگ طلبی آل سعود ضد اهل تسنن ادامه داشته باشد، تمامی طوایف و اقلیت‌ها و دشمنان خارجی باید بدانند که امت اسلام در خون خود غرق خواهد بود و آبروی آنها از بین رفته و آنها از خانه و کاشانه خود اخراج خواهند شد.

کلید واژه: عربستان سعودی
کد مطلب: 60306
زمان انتشار: سه شنبه 7 آذر 1396 - 12:51:11
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+2

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین