به روز شده: 9 ساعت و 35 دقیقه قبل
کد مطلب: 60683
زمان انتشار: یکشنبه 19 آذر 1396 - 09:34:47
حسینی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر عنوان کرد:

کشورهای عربی نقش بسزایی در این تصمیم ایفا کردند|ترامپ در شناخت حقوق بشر آمریکایی به ما کمک کرد

کشورهای عربی نقش بسزایی در این تصمیم ایفا کردند|ترامپ در شناخت حقوق بشر آمریکایی به ما کمک کرد
حقوق بشر  > جهان  -  یک کارشناس ارشد مسائل بین الملل معتقد است مثلث آمریکایی- اسرائیلی- سعودی و همراهان آنها همزمان با پروژه ایران هراسی تلاش نمودند تا حساسیت افکار عمومی را به خیال خود نسبت به قضیه فلسطین و بویژه قدس شریف به حداقل برسانند و در این خصوص توفیقاتی هم داشتند.


زهره نوروزپور: رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا یکی دیگر از شعارهای انتخاباتی خود را عملی کرد. او که در کارزار انتخابات به رژیم صهیونیستی وعده انتقال سفارت اش به  بیت المقدس را داده بود روز چهارشنبه 6 دسامبر 2017 وعده خود را عملی کرد و بیت المقدس را به عنوان پایخت رژیم غاصب به از جانب آمریکا به  رسمیت شناخت. تصمیم ترامپ درباره فلسطین موجی از خشم را در سراسر جهان به ویژه در کشورهای اسلامی به همراه داشته است. برخی تحلیلگران غربی می گویند تصمیم دونالد ترامپ کشورهای اسلامی و عربی را متحد خواهد کرد و بر توان مقاومت می افزاید. در اینباره  با سید محمدعلی حسینی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه و سفیر سابق ایران در ایتالیا گفتگو کرده ایم که از نظر می گذرانید:

حسینی

تحلیل و ارزیابی شمااز اقدام ترامپ درباره برسمیت شناختن  بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی  چیست؟چرا ترامپ این تصمیم را گرفت و چه کسانی در پشت پرده این تصمیم بودند؟
توجه به چند واقعیت می تواند در تحلیل وضعیت فعلی و اقدام جنجال برانگیز ترامپ و شناخت بیشتر حقوق بشر آمریکایی به ما کمک کند.
اول این که در میان رئیسان جمهور آمریکا ، آقای ترامپ گرایش و پایبندی بیشتری به رژیم صهیونیستی و منافع آن ابراز می دارد و برای راضی نگه داشتن این رژیم اشغالگر که طی هفتاد سال گذشته، بارها مرتکب جنایات جنگی، کشتار کودکان و نقض های گوناگون حقوق بشری شده ،حاضر است حتی به بهای اندک ، بهترین خدمات را ارائه نماید؛ به نحوی که در همین مدت کوتاه زمامداری خود، آمریکا را در قامت یک کارگزار رژیم صهیونیستی به جهان معرفی کرده است.
دوم آن که  در حال حاضر لابی صهیونیستی در کاخ سفید و سایر نهادهای رسمی و غیر رسمی آمریکا قویتر و بانفوذتر از هر زمان دیگری  برای دستیابی به اهداف خود اقدام می کند و تلاش های خود را به سرانجام می رساند.
سوم این که جهان عرب در هیچ زمانی مانند امروز متفرق و ناتوان نبوده ؛ رژیمی مانند عربستان سعودی که مدعی باصطلاح رهبریت جهان اسلام بوده با اعمال سیاست های تفرقه افکنانه و فرقه گرایانه خود در جهان اسلام و عرب  و همچنین با دخالت های خصمانه و نظامی بیرحمانه خود در عراق و سوریه و بویژه در یمن که مجموعه ای از جرائم ضد بشری را مرتکب شده، بیشترین ضربات را بر جسم و جان کشورهای اسلامی وارد کرده است. رژیم سعودی همزمان در حال ساخت و ساز و همراهی و مشارکت با رژیم صهیونیستی در سیاست های منطقه ای خود بوده است‌. برخی از کشورهای عربی و اسلامی همراه و هم داستان با عربستان نیز در ناتوان سازی جهان اسلام مشارکت فعال داشته اند.
نکته چهارم اینکه مثلث آمریکایی- اسرائیلی- سعودی و همراهان آنها همزمان با پروژه ایران هراسی تلاش نمودند تا حساسیت افکار عمومی را به خیال خود نسبت به قضیه فلسطین و بویژه قدس شریف به حداقل برسانند و در این خصوص توفیقاتی هم داشتند.
در چنین شرایطی آمریکا به رهبریت رئیس جمهور گستاخ و ماجراجوی خود ( که ظاهرا برای انجام اقداماتی از این دست به قدرت رسانده شده) زمان را برای به اجرا در آوردن قانون مصوب سال ۱۹۹۵ خود مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اسرائیل/ بدون قائل شدن کمترین حقی برای فلسطینیان/ مناسب دانسته است.


تبعات این وضعیت را درخود فلسطین چه طور ارزیابی می کنید. سرنوشت فلسطین و مذاکرات صلح چه می شود؟
وحدت و انسجام میان مردم فلسطین و همچنین گروه های مختلف فلسطینی افزایش خواهد یافت. جایگاه مقاومت به عنوان تنها راه پیش روی فلسطینی ها برای بازگرداندن حقوق غصب شده خود تقویت خواهد شد‌؛ بی اعتمادی به آمریکا به عنوان کشور باصطلاح میانجی و حامی روند سازش و مذاکرات باصطلاح صلح خاورمیانه افزایش چشمگیری خواهد داشت؛ انگیزه جبهه مقاومت برای شکل دهی انتفاضه جدیدمضاعف خواهد شد و روند فروپاشی و اضمحلال رژیم متجاوز و اشغالگر صهیونیستی نیز شدت خواهد گرفت.


و تبعات آن در منطقه؟
اضافه بر موارد پیش گفته شاهد استیصال و سردر گمی بیشتر دولت های عربی منطقه و بویژه عربستان سعودی خواهیم بود.  ملت های منطقه در انتظار واکنش صریح ، مستقل و موثر این  کشورها و همچنین نهادهایی چون سازمان کنفرانس اسلامی واتحادیه عرب در قبال این اقدام گستاخانه آمریکا هستند.
پیامد مهم دیگر این اقدام آمریکا  بازگشت قضیه فلسطین و قدس شریف به عنوان مهمترین اولویت جهان اسلام است؛ قضیه ای که طی سال های اخیر مثلث آمریکایی - اسرائیلی - سعودی در قالب برنامه ای مشترک سعی در به فراموشی سپردن آن داشته و در این مسیر به انواع ترفندها و توطئه ها متوسل شدند.


واکنش اعراب را چه طور ارزابی می کنید؟ همین طور واکنش های جهانی دراین رابطه؟
از برخی از دولت های عربی منطقه و حاکمان آنها نه در اعلام موضعی موثر و نه در اقدام و عمل نمی توان انتظاری داشت چرا که خود آنان در تضعیف کشورهای اسلامی و عربی و قضیه فلسطین و در نتیجه زمینه سازی این اقدام بی سابقه آمریکا نقش موثری ایفاء کرده اند.
واکنش های جهانی در سطح کشورها و سازمان های بین المللی را نیز شاهد هستیم. انتظار می رود روند مخالفت ها با این تصمیم رئیس جمهور آمریکا در سطح ملت ها بویژه ملت های مسلمان افزایش یافته و دامنه آن گسترش یابد اگر چه مقابله حاکمان برخی از دولت های وابسته با هر گونه تحرک خودجوش مردمی را نباید از نظر دور داشت.


آیا می توان به بازخورد بازیگران مهم امیدوار بود؟ به این منظور که بتوانند از اهرم فشار و چانه زنی بر روی تصمیم ترامپ تاثیر بگذراند.
ببینید این اقدام ،تصمیم شخصی ترامپ‌نیست؛ مصوبه سال ۱۹۹۵ آمریکاست که رئیس جمهور را موظف به تغییر محل سفارت آمریکا از تل آویو به قدس کرده است. آقای ترامپ در راستای کارگزاری های خود برای رژیم صهیونیستی ، زمان را برای انجام چنین اقدام جنجالی مناسب دانسته است. لذا اگر عکس العمل های بازیگران مختلف، منسجم، مستمر و تاثیر گذار باشد، می تواند اجرای آن را متوقف کرده یا به تعویق اندازد.


جمهوری اسلامی چه راهبردی را باید درقبال تصمیم ترامپ در پیش بگیرد؟
اقدام رئیس جمهور آمریکا مهر تاییدی است بر همه سیاست های راهبردی و همچنین مواضع واقع بینانه و عادلانه جمهوری اسلامی ایران نسبت به قضیه فلسطین. از این رو جمهوری اسلامی باید همچون گذشته راهبرد منطقی و روشن خود را در قبال قضیه فلسطین که مبتنی بر عدم شناسایی رژیم متجاوز و اشغالگر صهیونیستی و حمایت همه جانبه از مقاومت ملت مظلوم فلسطین تا آزادسازی کل این سرزمین اسلامی و قدس شریف است، با قوت و جدیت ادامه دهد.


آیا جهان اسلام می تواند مانع از تحقق این امر شود؟
قطعا چنین ظرفیتی در جهان اسلام وجود دارد و علیرغم سیاست های نادرست برخی از سران کشورهای اسلامی که آنان را به مهمترین عامل تفرقه و جدایی و بلکه آتش افروزی میان کشورهای اسلامی تبدیل نموده، مسلمانان می توانند با ابراز مخالفت های علنی ، هدفمند و مستمر خود در این زمینه نقش آفرینی کنند‌. بدون تردید بی تفاوتی و عدم تحرک لازم در این باره، دشمن را در اقدامات خصمانه و خباثت آمیز خود گستاختر خواهد کرد.

پیشبینی شما از آینده خاورمیانه و نفوذ اسرائیل چیست؟
ادامه شکست سیاست های غرب آسیا و خاورمیانه ای آمریکا و غرب؛ انزوای بیشتر آمریکا ؛ استیصال روزافزون برخی از دولت های عربی منطقه ؛ تقویت خودباوری و اندیشه اصیل مقاومت ؛ تضعیف بیش از پیش رژیم صهیونیستی و تقویت عوامل درونی و بیرونی فروپاشی و اضمحلال این رژیم از مولفه های آینده این منطقه می باشد.


آیا اعراب با اسرائیل متحد می شود؟ و اینکه می توان گفت صهیونیسم با اقدام ترامپ قدرتمندتر خواهد شد؟
اگر چه گامهای خیانت آمیزی توسط برخی از سران کشورهای منطقه از گذشته تا کنون در مسیر نزدیکی به رژیم صهیونیستی برداشته شده لیکن همچنان  موانع زیادی بر سر راه عادی سازی روابط میان این دو باقی است. حقیقت و ماهیت اقدام ترامپ نه تنها سودی نصیب رژیم صهیونیستی نخواهد کرد بلکه فروپاشی این رژیم را تسریع ؛  روحیه مقاومت را تقویت و گام هایی را که طی سال های گذشته در جهت روند باصطلاح صلح و سازش اعراب و رژیم صهیونیستی برداشته شده بود را تخریب خواهد کرد.

 

کد مطلب: 60683
زمان انتشار: یکشنبه 19 آذر 1396 - 09:34:47
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-1

دیگر مطالب