به روز شده: 1 روز و 18 ساعت و 12 دقیقه قبل
کد مطلب: 60840
زمان انتشار: چهارشنبه 22 آذر 1396 - 10:31:40

فرستاده سازمان ملل خواستار بازدید از میانمار و بنگلادش شد

فرستاده سازمان ملل خواستار بازدید از میانمار و بنگلادش شد
حقوق بشر  > جهان  - یک مقام ارشد سازمان ملل به توصیف جنایت‌های جنسی و رفتارهای خشن سربازان میانمار علیه مسلمانان روهینگیا پرداخته و از شورای امنیت خواسته است تا از منطقه بازدید کند.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، پرامیلا پاتن فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در خصوص خشونت جنسی در جنگ و درگیری، روز سه شنبه در سخنانی ضمن دردناک و هولناک دانستن جنایات جنسی سربازان میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، از شورای امنیت خواست تا از این منطقه دیدن کند. وی همچنین خواستار پایان یافتن حملات ارتش و نیروهای امنیتی میانمار علیه غیرنظامیان شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: یک زن به من گفتت که توسط نیروهای ارتش میانمار 45 روز اسیر شده و در این مدت بارها مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته است. یک زن دیگر نیز گفت، در جریان آزار و اذیت جنسی توسط یک سرباز مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بینایی یک چشمش را از دست داده است.

وی افزود: برخی شاهدان عینی نیز گفته اند که سربازان ارتش میانمار زنان و دختران را به درخت می بستند و چند سرباز به آنها تجاوز می کردند تا در نهایت جان خود را از دست بدهند.

پاتن تصریح کرد: شورای امنیت باید از میانمار و منطقه کاکس بازار بنگلادش دیدن کند. یک قطعنامه شورای امنیت که خواستار پایان فوری نقض حقوق بشر علیه غیرنظامیان در استان راخین شود و عاملان اصلی این جنایات را در برابر رفتارهای خود پاسخگو کند، یک پیام مهم را ارسال خواهد کرد.

ارتش میانمار ماه گذشته با انتشار گزارشی کلیه اتهامات وارد شده علیه سربازان و نیروهای امنیتی درباره تجاوز و کشتار مسلمانان روهینگیا را رد کرده است.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز تاکید کرد: این غیرقابل قبول است. میانمار باید اجازه تحقیقات مستقل، شفاف و معتبر را درباره اتفاقاتی که افتاده است، بدهد. گرچه قول هایی را از دولت شنیده ایم ولی باید اقدام را نیز ببینیم.

میانمار مسلمانان روهینگیا را به عنوان یک گروه قومی و قبیله‌ای به رسمیت نمی شناسد و آنها را فاقد صلاحیت لازم برای حقوق شهروندی می داند. دولت میانمار آنها را بنگالی می خواند و معتقد است که آنها مهاجران غیرقانونی هستند.

سازمان ملل این اقدامات خشونت آمیز ارتش میانمار را پاکسازی قومی دانسته است.

کد مطلب: 60840
زمان انتشار: چهارشنبه 22 آذر 1396 - 10:31:40
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد