به روز شده: 3 ساعت و 10 دقیقه قبل
کد مطلب: 61011
زمان انتشار: یکشنبه 26 آذر 1396 - 11:10:04

بیانیه مطبوعاتی سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر در مورد اعدام های اخیر در عراق

پایش  - سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر در ژنو درباره اعدام های اخیر در عراق بیانیه مطبوعاتی منتشر کرد.

به گزارش  مرکز پایش ستاد حقوق بشر به نقل از تارنمای کمیسر عالی، لیز تروسل، سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر در ژنو طی بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد: "طی روزهای جاری، 38 مرد در زندان جنوبی شهر ناصریه عراق، اعدام شدند که بار دیگر نگرانی های زیادی در مورد استفاده بیش از حد از مجازات اعدام در کشور ایجاد می کند. این 38 زندانی محکوم به جنایات مربوط به تروریسم شده اند. با توجه به نقایص سیستم عدلیۀ عراق، در مورد این 38 نفر، جای بسی تردید است که آیا محاکمه منصفانه صورت گرفته است یا دسترسی به وکیل و سایر اقدامات قانونی داشته اند یا خیر. تا کنون در سال جاری، ما از 106 حکم اعدام در عراق خبر داده ایم، از جمله اعدام دسته جمعی 42 زندانی در یک روز در ماه سپتامبر. ما بار دیگر از مقامات عراقی می خواهیم همه اعدام ها را متوقف سازند،  تا یک بازبینی فوری و جامع در خصوص سیستم عدالت کیفری عراق داشته باشند. 

در مورد درگیری های طوز خورماتو در استان صلاح الدین عراق، که در 9 و 12 دسامبر در مناطق مسکونی رخ داد، نیز سخنگوی کمیسر عالی بیان داشت: "این درگیری ها باعث تلفات زیاد غیرنظامیان گشته و مشخص نیست که چه کسی عملیات را انجام داده ولی گزارش می شود که از کوه های آن منطقه بوده است. نیروهای عراقی هنوز در حال کار کردن برای کشف مکان دقیق و هویت مسئولین آن هستند. پس از همه پرسی استقلال در منطقه کردستان عراق، تنش ها در طوز خورماتو افزایش یافته است. در هفته های اخیر، درگیری ها میان نیروهای امنیتی کرد - که به عنوان پیشمرگا شناخته می شوند- و نیروهای مردمی ترکمنها بالا گرفته که تا به امروز منجر به تلفات زیادی در هر گروه شده است.

در حال حاضر نیروهای دولتی عراق کنترل طوز خورماتو را در دست داشته و نیروهای مردمی نیز بدانها کمک می کنند. جمعیت این شهر ترکیبی از جوامع ترکمن، کرد و عرب است که با توجه به اختلافات قومی و مذهبی در منطقه، خشونت می تواند گسترش یابد. ما خواستار توقف تمام اقداماتی هستیم که حقوق بنیادین جمعیت طوز خورماتو را تهدید می کنند. ما همچنین از مقامات عراقی می خواهیم اطمینان حاصل کنند که غیرنظامیان محافظت می شوند و کسانی که مسئول نقض حقوق بشر هستند، به دست عدالت سپرده شوند."

کلید واژه: عراق - پایش
کد مطلب: 61011
زمان انتشار: یکشنبه 26 آذر 1396 - 11:10:04
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است