به روز شده: 5 ساعت و 40 دقیقه قبل
کد مطلب: 61014
زمان انتشار: یکشنبه 26 آذر 1396 - 11:19:55

گزارش کارشناس حقوق بشر درباره زندگی روزمره در کره شمالی

پایش  - کارشناس حقوق بشر سازمان ملل متحد، زندگی روزمره شهروندان در کره شمالی را در گزارشی تشریح کرد.

به گزارش مرکز پایش ستاد حقوق بشر به نقل از تارنمای کمیسر عالی، کارشناس حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از دیدار با کسانی که اخیرا از کشور کره شمالی فرار کرده اند، گفت که زندگی بسیاری از  شهروندان کره شمالی تنها محدود به بقای اقتصادی شده است. توماس اوجئا کوئینتانا، گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری دموکراتیک خلق کره (DPRK)، در بیانیه ای پس از یک سفر چهار روزه به جمهوری کره، گفت که مردم در مناطق روستایی در معرض شرایط بسیار دشوار قرار دارند. وی گفت: "افرادی که من مصاحبه کرده ام یک تصویر بسیار وحشتناک از زندگی روزمره، به خصوص در حومه شهر، را نقاشی کردند. این یک زندگی است که توسط کار اجباری سختگیرانه تعریف شده است."

 گزارشگر ویژه خاطرنشان کرد که کارهای بشردوستانه سازمان ملل در کره شمالی محدود به تحریم های شورای امنیت بوده است که باید تاثیرات بالقوه بر حقوق بشر و معیشت، در هنگام طراحی و اجرای تحریم های بین المللی مورد توجه قرار گیرد. وی همچنین از کره شمالی درخواست کرد تا اطلاعات قابل ملاحظه ای درباره تأثیر تحریم ها بر مردم ارائه کند و ارتباطات منظم با دفاتر حقوق بشر سازمان ملل و شورای امنیت را در این زمینه آغاز کند. گزارشگر ویژه گفت: "تهدید امنیتی مطرح شده توسط برنامه بالستیک و هسته ای منجر به افزایش فشار بین المللی از طریق تحریم های شورای امنیت شده است. در حالی که از حزب کمونیست کره شمالی می بایست به شدت از تعهدات خود به عنوان یک کشور عضو سازمان ملل نیز پرسش شود."

 گزارشگر ویژه همچنین افرادی را که مشغول مستند سازی در خصوص نقض حقوق بشر در کره شمالی هستند را تشویق کرد تا این کار را ادامه دهند تا راه پیگرد قانونی در آینده تسریع شود. وی خاطرنشان کرد: "در عین حال، کانال های زیادی را در ارتباط با کره شمالی باز می کنم که در زمینه حقوق بشر است. بسیاری از افراد و گروه ها به طور خستگی ناپذیر کار می کنند تا با مسائل پیرامونی مانند وضعیت خانواده های جدا شده کره ای مستند سازی کنند." گزارشگر ویژه 15 و 16 دسامبر در ژاپن، با مقامات دولتی ژاپن و همچنین خانواده های افراد ژاپنی که توسط کره شمالی ربوده شده اند، ملاقات می کند. وی در ماه مارس 2018 در مورد یافته ها و توصیه های خود به شورای حقوق بشر گزارش خواهد داد.

 آقای توماس اوجئا کوئینتانا (از آرژانتین) توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در سال 2016 به عنوان گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در کره شمالی تعیین شده است. او وکیلی با تجربه با بیش از 20 سال سابقه در زمینه حقوق بشر، برای کمیسیون حقوق بشر آمریکای لاتین مشغول به کار بوده و نماینده سازمان غیردولتی آرژانتینی Abuelas de Plaza de Mayo در موارد مربوط به ربودن کودک بوده است. او رئیس سابق برنامه حقوق بشر سازمان ملل در بولیوی بود و از سال 2008 تا 2014 به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در میانمار خدمت کرده است.

کلید واژه: کره شمالی - پایش
کد مطلب: 61014
زمان انتشار: یکشنبه 26 آذر 1396 - 11:19:55
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است