به روز شده: 2 ساعت و 15 دقیقه قبل
کد مطلب: 61022
زمان انتشار: یکشنبه 26 آذر 1396 - 12:30:49

اروپائیان شریک فروش حقوق فلسطینیان

حقوق بشر  > جهان  - یک کارشناس مسائل اروپا طی مقاله‌ای نوشت: اروپائیان هیچ تجربه مستقلی درباره مسائل فلسطین ندارند. آنان بخاطر ترویج اوهام مربوط به تشکیل دولت مستقل فلسطینی از طریق گفت‌وگو با رژیم صهیونیستی شریک فروش حقوق مردم فلسطین هستند.

به گزارش تسنیم، "حسام شاکر" با انتشار مقاله خود در پایگاه  اینترنتی الجزیره نت نوشت:  "جورج بوش پسر" رئیس جمهور سابق آمریکا  گفت" دولت فلسطینی می تواند در کمال صلح و امنیت در کنار دولت اسرائیل بسر برد" اما "دونالد ترامپ" رئیس جمهور کنونی آمریکا در 6 دسامبر با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی مرگ تشکیل دولت فلسطینی درکنار دولت صهیونستی را اعلام کرد. این اقدام، پاسخی به خواسته های نخست وزیر رژیم صهیونیستی بود که خواستار نابودی هرگونه فرصتی برای تشکیل دولت فلسطینی است. اگر "بنیامین نتانیاهو" خواستار تشکیل چنین دولتی بود، می توانست در زمان ریاست جمهوری جورج بوش پسر یا باراک  اوباما  آن را انجام دهد.

بنتوستان ها

دراین مقاله آمده است: اکنون تشکیلات فلسطینی می تواند امید داشته باشد تحت عنوان دورغین " دولت" در یک محدوده جغرافیایی بین دیوار حائل، شهرک های صهیونیست نشین و پایگاه های نظامی اشغالگران زمام امور را بدست گیرد.  در حقیقت، این چنین دولتی نسخه ای از بنتوستان های آفریقای جنوبی در زمان آپارتاید است.  بنتوستان ها مناطقی بودند که به منظور تمرکز بر اعضای گروهای قومیتی تعیین شده بودند.  به هرحال، این امر (دولت)  مستلزم آن است که تشکیلات خودگردان فلسطین مذاکرات ماراتونی خود را با صهیونیست ها شروع کند که ممکن است این مذاکرات برای مدت نامحدودی ادامه پیدا کند.

اقدام دردسر ساز ترامپ

این کارشناس مسائل اروپا در مقاله خود تصریح کرد: به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط ترامپ، برای اروپائیان دردسر ساز شد. وزارت خارجه‌های کشورهای اروپایی در تنگنای شدیدی قرار گرفتند.  آنها با صدور بیانیه هایی لفظا بر تشکیل دولت فلسطینی تاکید کردند. این درحالی بود که ترامپ دربرابر جهانیان "مرگ روند صلح خاورمیانه" را اعلام کرد. او بطور شفاف و روشن گفت" روسای جمهور قبلی اقدامی درخصوص اجرایی کردن مصوبه کنگره  در انتقال سفارت آمریکا به قدس  انجام ندادند." ترامپ راهبرد آنان درباره  مسائل فلسطین را شکست خورده دانست و روند مذاکرات را به فلسطینیان و صهیونیست ها واگذار کرد تا هرطوری که می توانند به توافق برسند.  این یعنی فلسطینی ها با رژیمی به گفت‌وگو بنشیند که سرزمین شان را اشغال کرده و بر آن تسلط نظامی دارد.

ناخرسندی اروپائیان

این مقاله می افزاید: اقدام ترامپ درخصوص قدس سبب ناخرسندی تصمیم گیران سیاست خارجی اروپا شد.  آنان همواره پایان دادن به درگیری های فلسطینی ها با رژیم صهیونیستی  را  از طریق مذاکرات تشویق  کرده  و معتقد بودند پیش از اتمام این مذاکرات نمی توان درباره سرنوشت قدس تصمیم گیری کرد و هر راهکار دیگری دور جدیدی از خشونت ها را به همراه خواهد داشت.  به همین دلیل،  در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا که در بروکسل برگزار شد، آنان اعلام کردند که از اقدام ترامپ در خصوص قدس حمایت نمی کنند و قدس شرقی،کرانه باختری رود اردن، نوار غزه و بلندی های جولان را جزو سرزمین های اشغالی می دانند و تنها طرحی را که معتبر می شناسند تشکیل دولت فلسطینی در کنار دولت اسرائیلی است. این یک پیام آشکار و شفاف برای آمریکا داشت  اما فقط درحد لفظ.  این موضع گیری اروپا نمی تواند اقدامی که ترامپ درخصوص قدس انجام داده است، خنثی سازد.

نبود تجربه مستقل

نویسنده در این مقاله تصریح کرد:  اگر اروپائیان بخواهند روند مذاکرات فلسطینی ها و اسرائیلی ها را احیا کنند، باید به اقدام عملی و مستقل از آمریکایی ها دست بزنند اما آنان هیچ تجربه مستقلی درباره مسائل فلسطین ندارند. اروپائیان از فراهم ساختن مقدمات روند مذاکرات سازش یا حمایت از موضع آمریکا در این خصوص پا را فراتر نگذاشته اند  البته کمک های مالی به روند صلح خاورمیانه  کرده اند. با وجود این، اروپائیان اهتمام کامل به مسائل و آرمان های فلسطین بجز عناوین پر طمطرق ندارند. این عناوین هم به سرعت قابل تاویل و تفسیرهای گوناگون را دارند، بویژه هنگامی که ضرورت ایجاب کند که به رژیم صهیونیستی برای پیوستن به روند سیاسی جهت پایان دادن به بحران فلسطین فشار وارد شود. این همان چیزی است که تاکنون اروپا بدان اقدام نکرده است.

بی توجهی تل آویو به اروپا

 کارشناس مسائل اروپا در مقاله خود تاکید کرد: اروپائیان تاکنون نشان داده اند آمادگی از سرگیری روند سیاسی برای پایان دادن به درگیری های فلسطینی ها و اسرائیلی ها  را ندارند. این درحالی است که مقامات تل آویو  به فشارهای اروپا اهمیت چندانی نمی دهند.  رژیم صهیونیستی همواره  موضع برتری در قبال اروپا داشته و دارد. این رژیم هیچگاه  اقدامات اروپائیان علیه یهودیان را فراموش نکرده  و از این برگ علیه آنان استفاده می کند. با وجود این، نمی توان از مسئولیت سیاستگذاران اروپایی چشم پوشی کرد. آنان بخاطر ترویج اوهام مربوط به تشکیل دولت مستقل فلسطینی از طریق گفت‌وگو با رژیم صهیونیستی شریک فروش حقوق مردم  فلسطین هستند. اروپائیان هیچ فشاری بر رژیم صهیونیستی وارد نکردند. نتیجه چنین عملکرد اروپائیان آن شد، تشکیلات خودگردان فلسطین که پرچمدار مذاکره با رژیم صهیونیستی بود امروز چیزی برای گفتن به فلسطینیان ندارد.

فروش اوهام

حسام شاکر در پایان نوشت: روند صلح خاورمیانه که 25 سال طول کشید، نتیجه ای جز فروش اوهام به فلسطینی ها نداشت. این روند رهبران تشکیلات خود گردان فلسطین را وارد قفسی از تعهدات کرد  و آنان را پایبند تعهداتی برای گذاران زندگی روزمره تحت اشغال ساخت. به هرحال ملت فلسطین امروز  در نقطه عطف تاریخی خود ایستاده و  وعده های پایان یافتن درگیری های فلسطینی ها و اسرائیلی ها از طریق گفت‌وگو از اساس نابود شده است.  اکنون فلسطینیان باید به دنبال راهکارهای جدید باشند که از مسیر اروپا نگذرد.

کلید واژه: فلسطین
کد مطلب: 61022
زمان انتشار: یکشنبه 26 آذر 1396 - 12:30:49
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد