به روز شده: 11 ساعت و 20 دقیقه قبل
کد مطلب: 61125
زمان انتشار: چهارشنبه 29 آذر 1396 - 08:37:50

نماینده ایران در سازمان ملل: اقدام کانادا علیه ایران سیاسی کاری و دهن کجی به حقوق بشر است

نماینده ایران در سازمان ملل: اقدام کانادا علیه ایران سیاسی کاری و دهن کجی به حقوق بشر است
حقوق بشر  > ایران  - نماینده ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد اقدام کانادا در طرح قطعنامه حقوق بشری علیه ایران را سیاسی کاری و دهن کجی به این مفهوم ارزشمند تلقی کرد و گفت: کانادا روش منسوخ تقابل به جای تعامل را برگزیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمد حسنی نژاد نماینده ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که به موضوع قطعنامه حقوق بشری ضد ایران اختصاص داشت، افزود: هرساله وقت و منابع این کمیته بر سر قطعنامه ای که صرفا منعکس کننده رویکرد گزینشی و بی هدف بانیان آن است هدر می رود.
وی ادامه داد: کانادا باید تا کنون دریافته باشد که این اقدام بی معنا و بی ثمر، دهن کجی به حقوق بشر، اقدامی مضر برای مکانیسم های حقوق بشری سازمان ملل و بی احترامی به شعور مردمی است که از نزدیک رویکرد گزینشی کانادا در قبال وضعیت های حقوق بشری را رصد می کنند.
نماینده ایران در کمیته سوم مجمع عمومی اضافه کرد: در واقع نگاهی به سابقه آرای حقوق بشری کانادا در سازمان ملل بسیار روشنگر خواهد بود. اتاوا همراه معدودی از کشورها در سطح جهان مستمرا و بطور غیرمشروط حامی اسرائیل علیرغم همه جنایات وخیم حقوق بشری آن رژیم بوده است. این سطح از نفاق و استاندارد دوگانه حیرت انگیز است.
حسنی نژاد اظهار کرد: در عین حال منابع موثق بین المللی موارد متعدد نقض تعهدات حقوق بشری کانادا را گزارش کرده اند. سیاست ها و برخوردهای تبعیض آمیز علیه بومیان، مهاجران و اقلیت ها سیستماتیک بوده است. خشونت پلیس، ناپدیدشدگی اجباری و قتل بومیان، به خوبی مستند شده اند در حالی که زنان و دختران بومی همچنان از خشونت و تبعیض نهادینه شده آسیب می بینند.
وی اضافه کرد: ناپیوستگی، استاندارد دوگانه و رویکردهای تبعیض آمیز جزء لاینفک سیاست خارجی کشورهایی نظیر کانادا است. برای این مدعیان خود خوانده حقوق بشر، دو مسیر برای مواجهه با موضوعات حقوق بشری وجود دارد و نحوه برخورد آنها کاملا بستگی به این دارد که چه کسی در معرض اتهام است.
نماینده ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصریح کرد: همین شیوه منافقانه با عواقب بسیار خطرناک در سطح جهان را می توان در مقابله آنها با تروریسم هم ملاحظه کرد. آن ها به راحتی تروریست های خوب را که به طور فاحش مرتکب نقض حقوق بشر می شوند استخدام کرده و مورد حمایت قرار می دهند تا دولت های نامطلوب ایشان را که با وقاحت 'دولت های سرکش' می نامند، بی ثبات سازند.
حسنی نژاد تاکید کرد: در عین حال بدون هرگونه ملاحظه، نبرد با اشغال و حمله خارجی را تروریسم می نامند. برای کشورهایی همچون کانادا و آمریکا، احترام به حقوق بشر، ارتقای دموکراسی و مبارزه علیه تروریسم همگی اجزایی از سیستم ایدئولوژیک سلطه جویی هستند. به هرحال این توهین آمیز است که این کشورها انتظار داشته باشند بقیه، این نفاق ریشه دار را بعنوان اقداماتی از سر صدق و نوع دوستانه بپذیرند.
وی یادآور شد: برخی از کشورهایی که بر این قطعنامه اصرار دارند حتی آ نقدر جسارت دارند که ادعا کنند سیاست خارجی آنها مبتنی بر آزادی های اساسی است. این ادعای مسخره می تواند صحیح باشد؛ آنها برای خودشان آزادی در استعمار بقیه قایل هستند.
نماینده ایران در کمیته سوم افزود: این ادعا صحیح است وقتی که آنها از آزادی خود برای سرقت منابع ملی دیگر کشورها استفاده می کنند، آزادی انتصاب دیکتاتورها در کشورهای ما و نابود کردن رویاهای آزادیخواهانه ملی ما، آزادی نهادینه کردن شکنجه، تشویق نفرت افکنی و نژادپرستی، مشروعیت بخشیدن به اشغال خارجی، اقدام به حملات پیش دستانه، اعمال سیاست های تغییر رژیم، تحمیل اقدامات زورمدارانه یکجانبه و ریشه کنی مردمان بومی.
حسنی نژاد ادامه داد: شاید قبل از سخنوری برای بقیه در باب حقوق بشر، آنها باید به این سئوال پاسخ دهند که میلیون ها قربانی سیاست هایشان درباره حقوق بشر چه فکر می کنند.
وی با بیان این که ایران در تاریخ بسیار طولانی خود هرگز برده داری و استعمار کشورهای دیگر را نداشته است، گفت: ایران هرگز جوامع بومی را از میان نبرده و هرگز بدنبال برتری جویی نژادی نبوده است. از این رو مسخره است که معدودی کشورهای شناخته شده که همه این سوابق و بدتر از آنها را در تاریخ کوتاه خود دارند جرات می کنند مفهوم ارزشمند حقوق بشر را برای اهداف کوته نگرانه سیاسی خود مورد سوء استفاده قرار دهند.
نماینده ایران در کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد، تاکید کرد: اصرار کانادا بر ادامه روش منسوخ تقابل بجای همکاری تاسف انگیز است. کانادا درحالی اصرار بر این قطعنامه دارد که اسراییل آخرین رژیم آپارتاید جهان همواره یکی از بانیان آن بوده است.
حسنی نژاد خاطرنشان کرد: کانادا آنچنان علاقه ای به قطعنامه دارد که حتی منتظر نماند تا گزارش ذیربط دبیرکل توزیع شود. کانادا بدون توجه به درخواست های مکرر ایران برای گفت وگوی های محترمانه، مشتاق این قطعنامه جهت دار است. فهم چنین اصراری بر سیاسی کردن و دوقطبی ساختن حقوق بشر، دشوار است.
قطعنامه حقوق بشری ضد ایران که پیش از این در کمیته سوم مطرح و مورد تصویب قرار گرفته بود، روز سه شنبه در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح و به تصویب رسید و به این ترتیب با حمایت کانادا و برخی کشورها همچون عربستان سعودی، پرونده حقوق بشری ایران برای یکسال دیگر مفتوح ماند.

کلید واژه: کانادا
کد مطلب: 61125
زمان انتشار: چهارشنبه 29 آذر 1396 - 08:37:50
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد