به روز شده: 1 روز و 5 ساعت و 46 دقیقه قبل
کد مطلب: 61303
زمان انتشار: دوشنبه 4 دی 1396 - 09:18:49
احمد دستمالچی:

سعودی به دنبال سیطره کامل اسرائیل بر قدس است|رابطه عاشقانه سعودی منطقه را به آتش می کشد

سعودی به دنبال سیطره کامل اسرائیل بر قدس است|رابطه عاشقانه سعودی منطقه را به آتش می کشد
حقوق بشر  > جهان  - سفیراسبق تهران در لبنان معتقد است که صهیونیست ها بر این باورهستند که دنیای عرب دیگر به دنبال حقوق فلسطینیان نیست و در کنار این مساله سه عنصر را صهیونیست‌ها برای آشوب منطقه در نظر دارند.

زهره نوروزپور: جلسه شواری امنیت درباره بیت المقدس و فلسطین با قطعنامه پیشنهادی مصر پایان یافت. نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با وتوی این قطعنامه بار دیگر خشم اعضای جامعه ملل را برانگیخت و با واکنش های گسترده ای همراه شد. اما با اینحال بعضی از کشورهای اسلامی که به طور جدی به دنبال حل مساله فلسطین هستند به این رای رسما اعتراض کردند و خواستار بازنگری سازمان ملل شدند. اما در میان واکنش ها خبری از عربستان سعودی نبود. طی یک هفته ای که از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره قدس شریف می گذرد اخبارهای رسیده حاکی از تبانی پشت پرده سعودی با صهیونیست ها است، در رابطه با مسائل طرح شده با احمد دستمالچی سفیر سابق ایران درلبنان و کارشناس غرب آسیا گفتگو کرده ایم که از نظر می گذرانید: 
 

دستمالچی

انتفاضه چهارم وتقویت آرمان فلسطین را چه طور ارزیابی می کنید؟
به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی وتصمیم انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس توسط دونالدترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده به معنای آشکارشدن چهره نفاق آمریکا درقضیه فلسطین میباشد .دولتهای آمریکا حداقل طی چهار دهه گذشته همیشه سعی داشتند بعنوان میانجی بیطرف درمذاکرات عربی وفلسطینی صهیونیستی نقش ایفا نمایند اما با موضع گیری صریح وعلنی آمریکا در جانبداری از رژیم صهیونیستی نه تنها این دروغ بزرگ بی طرفی برملاشد بلکه نتایج سال‌ها مذاکرات باصطلاح صلح رانیز ازبین بردو این نشانگر بازی سیاسی منافقانه ای است که امریکا و رژیم صهیونیستی دراین سالیان دراز گذشته باحقوق حقه و سرنوشت ملت فلسطین انجام داده اند.
حدود نیم قرن طول کشید تاقطعنامه شورای امنیت که فلسطین را بین فلسطینیان و اشغالگران در سال ١٩٤٧تقسیم کرد این دروغ بزرگ آمریکارا برملاکند.
ترامپ‌ بااین جملات تیر خلاص را هم بر نقش میانجی بی طرف درقضیه فلسطین زد وهم تیشه به ریشه روند سازش فلسطینی اسرائیلی زد.
«امروز من به این نتیجه رسیده‌ام وقت آن است اورشلیم (نام جعلی قدس) را به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت بشناسم.» جملاتی برای برافروختن هرچه بیشترآتش موجود در منطقه و افزودن گره برکلاف هزارسری که بیش از نیم قرن است هر تلاشی برای به ثمر رساندن آن را به بن بست میرساند.


اشاره داشتید به نقل قول ترامپ، واکنش ها را به این تصمیم چه طور ارزیابی می کنید؟ آیا ممکن است شاخه نظامی حماس پاسخی نظامی به رژیم صهیونیستی دهد؟
 جهان 72 ساعت آغشته به خشم، اعتراض، تلاش برای تدبیری تازه یافتن و سوگ بر بدن نیمه جان مذاکرات صلح را پشت سرگذاشته است.  همانطور که از پیش هم مقاومت اعلام کرد: سخنان ترامپ اهمیتی ندارد. سرنوشت بیت‌المقدس در دستان دونالد ترامپ، محمود عباس یا بنیامین نتانیاهو نیست. سرنوشت این سرزمین را خدا تعیین می‌کند. کرانه باختری، بیت اللحم، رام‌الله و نوار غره صحنه اعتراضات شد. درحالی که نماز جمعه در مسجدالاقصی به سبک و سیاق همیشه و البته با تدابیر امنیتی جدی‌تری برگزار شد اما سطح اصطکاک میان دو طرف افزایش یافته و نیروهای رژیم صهیونیستی تا لحظه تنظیم این خبر دو تن را به شهادت رسانده اند و بیش از صدها تن را زخمی کردند. گردان قسام که شاخه نظامی حماس به حساب می‌آید بعد از نماز جمعه اقدام به برگزاری رژه‌های نظامی با حضور مردان و زنان یونیفورم پوشی کرد که اسلحه به دست داشتند و چهره‌های خود را با ماسک پوشانده بودند. آزادی قدس و پایان اشغالگری دو سوژه‌ای بودند که شعارهای معترضان در غزه و کرانه باختری را به خود اختصاص دادند.
 ایالات متحده در چند سال گذشته خوب یا بد، درست یا نادرست خود را به عنوان میانجی برای صلح میان اسراییل و فلسطین معرفی کرده بود اما اکنون جهان یکصدا می‌گوید که با این تصمیم رییس‌جمهور امریکا، واشنگتن عملا به جدایی از روند صلح رای داد. ایالات متحده هر چند که در همه 70 سال گذشته در کوچک‌ترین جزییات نیز جانب تل‌آویو را در قبال فلسطین رها نکرده است اما از شکستن این ویترین بین‌المللی که صحنه تلاش نافرجام برای رسیدن به صلح بود همواره ابا داشت. از ژانویه 2017 اما مردی بر اریکه قدرت در کاخ سفید نشسته است که با بنیامین نتانیاهو هم عقیده است و می‌گوید فلسطینی‌ها اگر صلح می‌خواهند پیش شرط نخست ما که پذیرش بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسراییل است را بپذیرند. ترامپ به سهولت نقاب امریکا را کنار می‌زند و همصدا با تل‌آویو می‌گوید: بیت‌المقدس پایتخت ما است.


 فلسطینی‌ها پس از به تصویر کشیدن سه انتفاضه در 1987، 2000 و 2015 اکنون دوباره برای دفاع از قدس قد علم کرده‌اند.  دونالد ترامپ، چهل و پنجمین رییس‌جمهور ایالات متحده با این جملات تنها غزه و کرانه باختری را گرفتار ناآرامی، راهپیمایی خشم و اعتراض نکرد بلکه موجی از اعتراض‌های خیابانی را در پایتخت کشورهای عربی و اسلامی به راه انداخت. البته این اعتراض هم تنها به کشورهای جهان اسلام محدود نشد و اقدام یک جانبه، تهی از تدبیر و عاری از تعهد رییس‌جمهور امریکا صدای هم‌پیمانانش در اروپا و سایر مناطق را هم بلند کرد. نماز جمعه در سرتاسر کشورهای اسلامی به مبدا زمانی برای ازسرگیری اعتراض‌ها به ماهیت رژیم صهیونیستی و حمایت‌های  بی‌قید و شرط امریکا از این رژیم تبدیل شد، فلسطینی‌ها ورود به روزهای خشم را اعلام کردند و اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی جنبش حماس از آغاز انتفاضه چهارم با عنوان انتفاضه آزادی قدس و کرانه باختری (انتفاضه حریه القدس والضفه) خبر داد. شورای امنیت برای رسیدگی به جدیدترین دردسری که ایالات متحده جهان را گرفتار آن کرده است تشکیل جلسه داد و سازمان همکاری اسلامی  نشست وزرای خارجه و سران را دراستانبول  تشکیل داد
جهان می‌گوید تصمیم ترامپ به ضرر روند نیمه جان صلح در خاورمیانه و رویای هرچند دور برای تشکیل دو کشور مستقل در کناریکدیکر است.
برخی تحلیلگران معتقدند تنها هدف ترامپ برهم زدن نظم موجود به امید تصاحب دستاوردی جدید در سایه تحت فشار قراردادن فلسطینی‌ها برای کسب امتیاز بیشتر بنفع رژیم صهیونیستی میباشد هرچند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی ترامپ را به دلیل اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسراییل، تاریخ‌ساز می‌خواند. اما امنیت و آرامش نسبی موجود درفلسطین اشغالی  نخستین قربانی این تصمیم خواهد بود.

آیا این موضع جهان عرب خصوصا سعودی هم هست؟ به طور کلی چه تبعاتی برای جهان عرب و اسلام به همراه دارد؟
گرچه فریاد هل من ناصر ینصرنی فلسطینی‌ها در دعواهای میان کشورهای اسلامی و عربی در چندسال اخیر رنگ باخته است به گونه‌ای که در چند هفته اخیر مقام‌های اسراییلی و امریکایی به صراحت از رابطه مخفیانه میان ریاض و تل‌آویو خبرداده‌اند .بدون شک برنده این رابطه مخفیانه تل‌آویو و واشنگتن درمنطقه خواهند بود. قربانیان آن ملت‌های سوریه، یمن، بحرین، عراق، لبنان و بیش از همه آنهامردم وآرمان مظلوم فلسطین خواهدبود.
 بیعت‌های پنهانی با تل‌آویو و رابطه عاشقانه نفت در برابر خرید امنیت  از واشنگتن، بیت‌المقدس را به متاعی قابل معامله وبسیارارزان برای اسراییلی‌ها بدل کرد. برخی بازیگران عربی مدعی قدرت در منطقه چنان سرگرم پرورش گروه‌های ترویستی برای مهار بشار اسد رییس‌جمهور سوریه و بمباران زن و کودکان یمنی بودند که نجواهای پشت‌پرده درباره چوب حراج زدن به بیت‌المقدس را نشنیدند. رقص شمشیر با تاجر امریکایی چنان برای آل‌سعود فریبا بود که قصه پرغصه مردم فلسطین به سهولت به تاریخ پیوست.
 اما خوشبختانه مشت این کشورها برای جامعه جهانی باز شد وآبروی نداشته آنان ازمیان رفت و شاید در بهترین حالت تنها ماحصل نشست اضطراری سازمان همکاری‌های اسلامی بیانیه‌ای در محکومیت سخنان ترامپ و به رسمیت نشناختن سخنان وی باشد.

سخنرانی دبیرکل حزب الله چه طور؟ ایشان مانند همیشه یک موضع توفانی گرفت.
سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنرانی روز پنجشنبه خود در واکنش به تصمیم خطرناک ترامپ به درستی درباره تبعات تداوم سکوت جامعه جهانی بالاخص کشورهای اسلامی و عربی هشدار داد و گفت: «تحلیلگران ارشد صهیونیست می‌گویند که واکنش‌ها به تصمیم ترامپ ارزشی ندارد و در جهان عرب و اسلام هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. کشورهای عربی و اسلامی باید سفرای امریکا را احضار کرده و رسما به این تصمیم ترامپ اعتراض کنند.» سیدحسن نصرالله در ادامه بدون ذکر نام کشور خاصی تاکید کرد که هر گونه گامی برای عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر بزرگ‌ترین خیانت به قدس است و خاطرنشان کرد: کشورهای اسلامی و عربی باید به روابط وتماس‌های پیدا و پنهان خود با رژیم اسراییل پایان دهند.
اشاره به بی‌تفاوتی عملی برخی کشورهای عربی و اسلامی به مساله فلسطین در فضای مجازی نیز مورد بحث قرار گرفت و به عنوان یکی از چراغ‌ سبزها به ترامپ و نتانیاهو برای پیشبرد پروژه شوم مشترک‌شان مطرح شد.برخی از تحلیلگران ایرانی حاضردرفضای مجازی به مصداق‌های تاریخی از سکوت اعراب اشاره کردندونوشتند: «سال 1348 زمانی که صهیونیست‌ها مسجدالاقصی را آتش زدند، گلدا مایر، چهارمین نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: «گمان می‌کردم صبح فردای این حادثه مسلمانان و اعراب به سمت مسجدالاقصی حرکت می‌کنند اما ظاهرا هنوز خوابند.» بااین وجود برخی نیز به نوشته سرکیس نعوم درسال 2014 درنشریه النهار اشاره و تاکید کردند که شاید مسلمین  و اعراب فلسطین را فراموش کرده باشند اما نمی‌توانند قدس و مسجدالاقصی را فراموش کنند.


پیشبینی شما از روند نقل انتقالات سفارت آمریکا به بیت المقدس چیست؟
اعلام به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسراییل از سوی دونالد ترامپ، عملا به چند دهه سیاست امریکا برای امتناع از این واگذاری پایان داد. هنوزدرمورد بازه زمانی مورد نیاز برای این نقل و انتقال و البته چگونگی اجرایی شدن آن در میدان عمل ابهام‌ها و سوال‌های بسیاری وجود دارد اما پیش‌بینی واحد این است که هرگونه تغییر در وضعیت فعلی بیت‌المقدس که شهر متعلق به مسلمانان، مسیحی‌ها و یهودی‌ها است می‌تواند به تنشی منتهی شود که بسیار فراتر از مناقشه میان اسراییل و فلسطین خواهد بود.
اسقف اعظم دزموند مپیلو توتو از فعالان صلح و رهبران جنبش ضد آپارتاید آفریقای‌جنوبی که صلح نوبل را هم به خود اختصاص داده است گفت:
«امروز خدا اشک ریخت»، این عبارتی بود که این اسقف  درباره تصمیم ترامپ به کار برد.

 همزمان رهبران کشورهای اروپایی نیز اعلام کردند که از این تصمیم رییس‌جمهور ایالات متحده حمایت نمی‌کنند. تصاویر دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو به اضافه پرچم‌های اسراییل و امریکا در پایتخت‌های متفاوت کشورهای اسلامی به آتش زده شد و البته هنوز مشخص نیست که این اعتراض‌ها و راهپیمایی‌ها که حماس آنها را جرقه آغاز انتفاضه چهارم می‌داند تا کجا ادامه پیدا کنند. مجموعه‌ای از اتفاق‌های رخ داده در سه روز گذشته از اعلام تصمیم نابخردانه دونالد ترامپ، اعضای کابینه در امریکا را به جنب و جوش انداخته است. نه فقط رکس تیلرسون در جامه وزیر امور خارجه ایالات متحده که سایر چهره‌های حقوقی و سیاسی در وزارت امور خارجه این کشور نیز تلاش برای ارایه تعبیرهای کم دردسر‌تر از تصمیم ترامپ را آغاز کرده‌اند. با این وجود رسانه‌ای مانند لس‌آنجلس تایمز می‌نویسد که این تلاش‌ها برای کاستن از تنش‌ها بر ابهام‌های موجود می‌افزاید.

دیوید ساترفیلد که معاونت وزیر خارجه ایالات متحده در امور شرق دور را برعهده دارد در این باره می‌گوید: هرچند که ایالات متحده، بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت شناخته است اما هیچ گونه موضع‌گیری رسمی در مورد مرزهای پرمناقشه در این منطقه نکرده است. این باز گذاشتن سرفصل بحث‌ها می‌تواند به این معنا باشد که بخش‌هایی از بیت‌المقدس می‌تواند در آینده به عنوان پایتخت فلسطینی‌ها انتخاب شود. تصمیم ترامپ هیچ تاثیری بر سرنوشت صدها هزارنفر فلسطینی نخواهد گذاشت که در شرق بیت‌المقدس زندگی می‌کنند. قرار هم نیست که ما نقشه‌هایی با عنوان بیت‌المقدس، پایتخت اسراییل یا پاسپورت‌هایی با این عبارات منتشر کنیم. در اسناد امریکایی همچنان بیت‌المقدس بدون نام کشوری به پیوست آن منتشر خواهد شد.

این مقام امریکایی در پاسخ به سوال‌های مکرر درباره اینکه آیا می‌تواند بگوید بیت‌المقدس در کشور اسراییل قرار دارد یا خیر، سکوت کرد. ترامپ در سخنان خود از بیت‌المقدس با عنوان پایتخت غیرقابل تقسیم اسراییل یاد نکرد و این در حالی است که یهودی‌های اسراییل به این مساله حساسیت بسیاری دارند. به گواه برخی حقوقدان‌ها این اظهارنظر مبهم ترامپ فضا را برای مانور‌های به نفع فلسطین در آینده بازنگاه خواهدداشت.


شما فکر میکنید بحران فلسطین چگونه پایان می یابد؟ آیا تنش ها در سطح بازیگران و جامعه بین المللی افزایش می یابد و یا ما در گذر زمان شاهد بحران جدی تری در منطقه هستیم؟در اخر موضع ایران را چه طور ارزیابی می کنید.
انتقال سفارت امریکا به قدس شریف بازی با آتشی است که بی‌تردید ترامپ قدرت تحمل آن را ندارد و نتانیاهو در آتش آن خواهد سوخت. قدس قبله اول مسلمین جهان است و سرزمین تاریخی و مادری فلسطینیان صرفا متعلق به مردم فلسطین است. بحران فلسطین تنها با پایان بخشیدن به اشغال رژیم نامشروع اسراییل خاتمه خواهد یافت. بحث تشکیل دو کشور فلسطین و اسراییل کاملا مردود است. جمهوری‌اسلامی ایران از مقاومت و وحدت همه گروه‌های فلسطینی با قدرت حمایت می‌کند. حماقت ترامپ در انتقال سفارت امریکا به قدس، منجر به شعله‌ور شدن آتش خشم انتفاضه جدید مسجدالاقصی می‌شود. تداوم شهرک‌سازی صهیونیست‌ها، تلاش برای عادی‌سازی روابط سعودی، امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی و یهودی‌سازی قدس شریف سه عنصری است که صهیونیست‌ها برای تداوم بحران‌سازی در منطقه به‌کار گرفته‌اند. طرح فروش مناطق فلسطینی از جمله قدس  و کرانه باختری رود اردن و قدس به اسرائیل با میلیاردها دلار ، توطئه جدید ولیعهد سعودی ضد فلسطینیان است.

 به تازگی در روزنامه های آمریکا فاش شده است که « محمد بن سلمان » ولیعهد سعودی ، « محمود عباس » رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را تحت فشار قرار داده است که با توافقنامه  فروش اراضی فلسطینی به اسرائیل موافقت کند.
در این گزارش که « جفری آرنسون » (Jeffrey Arnson) پژوهشگر آمریکایی آن را تنظیم کرده، آمده است: محمد بن سلمان به محمود عباس پیشنهاد 10 میلیارد دلار ، در مقابل چشم پوشی تشکیلات خودگردان فلسطین از کرانه باختری رود اردن و قدس را داده است . در این گزارش آمده است محمد بن سلمان به محمود عباس گفته است زمان برای اجرای نقشه (ب) فرا رسیده است. این نقشه ای است که طی آن کشور فلسطین در نوار غزه تشکیل می شود که با عملیات حمل و نقل نا محدودی در شبه جزیره سینا همراه است.

افشای توطئه ولیعهد سعودی در قبال فلسطین در حالی است که چندی پیش نیز  "احمد بن سعید القرنی" از مفتیان  سعودی خطاب به فلسطینی ها و مسلمانان تاکید کرد که  مسجدالاقصی را برای صهیونیستها رها کنید !     موضعگیری های اینچنینی و افشای نقشه ولیعهد سعودی که با اقدام توطئه آمیز دونالد ترامپ در خصوص موضوع قدس و یکسره کردن موضوع فلسطین به نفع اسرائیل همزمان شده است بیانگر توطئه مشترک آمریکا - سعودی علیه فلسطینیان برای لوث کردن آرمان فلسطین است. نطفه این توطئه جدید علیه قدس در جریان سفر ماه مه گذشته دونالد ترامپ به عربستان که با انغقاد قرارداد حدود 500 میلیارد دلاری میان آمریکا و عربستان و رقص شمشیر وی با شماری از شاهزادگان سعودی همراه بود  ، منغقد شد . محافل سیاسی توطئه جدید مشترک عربستان و آمریکا را  بزرگترین عملیات حذف مساله فلسطین به دست آمریکایی ها و هم پیمانان عربش قلمداد  کرده اند . طرح مزورانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا  برای تحقق به اصطلاح صلح در خاورمیانه  به «معامله قرن» موسوم شده است . در این چارچوب  رژیم سعودی، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را نیز تحت فشار قرار داده است یا طرح توطئه آمیز جدیدی را که رئیس جمهوری آمریکا ، مطرح  کرده است بپذیرد یا آنکه استعفا کند.  این موضوع بیانگر  توطئه خطرناکی  است که علیه کشورهای منطقه بویژه فلسطین با محوریت خاورمیانه جدید آمریکا در جریان است که مرکز ثقل چنین خاورمیانه ای نیز تجزیه کشورهای منطقه و تشکیل اسرائیل بزرگ از نیل تا فرات با مرکزیت قدس است . به نظر می رسد که بخشی از قرارداد کلان منعقد   آمریکا اختصاس یافته است.


عربستان پیش از این نیز به آرمان های فلسطین خیانت کرده بود، یا می توان اینطور گفت که سالهاست که مساله قدس شریف و فلسطین دغدغه سعودی نبوده است.
 تاریخ فلسطین مملو از خیانتهایی است که حکام عربی و سایر عناصر سازشکار منطقه در قبال فلسطین و منطقه مرتکب شده اند .  در این میان عربستان نقش ویژه ای را ایفا کرده است و با ارائه طرحهای عوامفریبانه درصدد پیشبرد سیاستهای آمریکا در خاورمیانه در قالب نقشه راهی در این زمینه بوده اند .  در این زمینه می توان به طرح صلح عربی ارائه شده از جانب عربستان در سال 2002  اشاره کرد که در آن بخش عمده ای از  حقوق فلسطینی ها نادیده گرفته شده است .  در چنین فضایی مقامات آمریکایی نگاهی نیز به موضوع وطن جایگزین برای فلسطینی ها دارند. در حالیکه توطئه های رژیم صهیونیستی و آمریکا علیه قدس در روزهای اخیر ابعاد گسترده تری یافته است خبرها بیانگر فضاسازی های آل سعود برای فراهم کردن شرایط برای سیطره کامل اسرائیل بر قدس و بیشتر مناطق فلسطینی و نیز سوق دادن فلسطینی ها  به تشکیل کشور محدود فلسطینی در منطقه کوچک  و تحت محاصره  فلسطین یعنی غزه و مناطقی از مصر  یعنی منطقه سینای مصر است . اقدامات رژیم سعودی در نادیده انگاشتن حقوق مردم فلسطین و توطئه گری علیه قدس به عنوان قبله نخست مسلمانان جهان که از جایگاه ویژه ای در نزد آنان برخوردار است در حالی است که آل سعود داعیه خادمی اسلام را دارد.

 

کد مطلب: 61303
زمان انتشار: دوشنبه 4 دی 1396 - 09:18:49
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-1

دیگر مطالب