به روز شده: 16 ساعت و 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 61968
زمان انتشار: چهارشنبه 20 دی 1396 - 14:23:34

رئیس حقوق بشر روهینگیا در مالزی: نسل کشی روهینگیایی ها با بازگشت آنان پایان نمی یابد

رئیس حقوق بشر روهینگیا در مالزی: نسل کشی روهینگیایی ها با بازگشت آنان پایان نمی یابد
حقوق بشر  > جهان  - رئیس سازمان حقوق بشر روهینگیا در مالزی گفت: با توجه به اینکه اقدامات خشونت بار علیه روهینگیایی ها از جمله به آتش کشیدن خانه های آنها همچنان ادامه دارد به نظر می رسد بازگشتشان به سرزمین خود به 'نسل کشی نژادی' این گروه پایان ندهد.

به گزارش ایرنا، 'ظفر احمد بن عبدالغنی' رئیس سازمان حقوق بشر روهینگیا روز چهارشنبه در آستانه شروع برنامه بازگشت داوطلبانه آوارگان روهینگیایی از بنگلادش به میانمار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آنها بیش از هر چیز به حقوق شهروندی نیاز دارند.
به رسمیت شناختن حقوق شهروندی روهینگیا که دولت میانمار تا کنون این حق را انکار کرده، نخستین ضرورت بازگشت آوارگان است.
میانمار و بنگلادش توافق کردند که یک گروه 30 نفره از نمایندگان هر دو کشور بر برنامه بازگشت داوطلبان آوارگان روهینگیایی که قرار است از روز 23 ژانویه 2018 (3 بهمن 96) آغاز شود، نظارت داشته باشند.
وی با تاکید بر اینکه 'نسل کشی' مسلمانان میانمار باعث شده که آنها در داخل و خارج از مرزهای این کشور احساس امنیت و آرامش نکنند، تصریح کرد: بنگلادش با پذیرش آوارگان و فراهم کردن برخی خدمات در اردوگاهها و همچنین حمایت از آنان در مجامع بین المللی از جمله مجمع عمومی سازمان ملل اقدامات خوبی در قبال این گروه نژادی انجام داده است.
رئیس سازمان حقوق بشر روهینگیا همچنین تصریح کرد :برغم این قبیل اقدامات دلیل امضای توافقنامه بازگشت آوارگان روهینگیایی در حالی که همچنان خانه های آنها را در میانمار به آتش می کشند، مشخص نیست.
وی گفت اگرچه دسترسی مستقیم برای آگاهی از وقایع استان راخین وجود ندارد، اما آنچه که در رسانه های اجتماعی انتشار یافته نشان می دهد که امنیت لازم برای بازگشت روهینگیا همچنان فراهم نیست.
این فعال حقوق بشر روهینگیایی که در مالزی اقامت دارد، با انتقاد از سکوت جامعه بین الملل خواستار انجام اقدامات عملی به منظور در فشار گذاشتن دولت میانمار شد.
'ظفر احمد بن عبدالغنی' همچنین خواستار اتحاد و یکصدایی جهان اسلام در دفاع از حقوق مسلمانان از جمله مسلمانان روهینگیایی و فلسطینی شد.
وی همچنین در بخش دیگری از این گفت وگو ضمن محکوم کردن اقدام 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت صهیونیست ها تصریح کرد: اتحاد جهان اسلام می تواند به ظلم و ستم هایی که در قبال مسلمانان می شود، پایان دهد.
پناهجویان روهینگیا در اردوگاه های مهاجران در شهر مرزی کاگس بازار مستقر شده اند. قبل از آغاز موج جدید خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا، حدود 300 هزار پناهجوی روهینگیا در این منطقه حضور داشتند.
سازمان غیردولتی پزشکان بدون مرز 'مدیسین سانس فرانتیرز'(ام اس اف) پیشتر در گزارشی اعلام کرد که حداقل شش هزار و 700 مسلمان روهینگیا در دور جدید اعمال خشونت های ارتش میانمار و گروهها بودایی آنها در ایالت راخین از 25 ماه اوت تا 24 سپتامبر در میانمار کشته شده اند. علاوه براین افزون بر 655 هزار نفر آواره روهینگیایی نیز دراثر این خشونت ها به بنگلادش پناه بردند.
این درحالی است که ارتش میانمار تلفات غیر نظامیان را در عملیات نظامی این کشور در راخین محدود به 100 نفر اعلام کرده و اتهامات هدف قراردادن غیر نظامیان را رد کرده است.
تاکنون دولت 'آنگ سان سوچی' و فرماندهان ارتش این کشور از افزودن نام اقلیت روهینگیایی به 135 گروه نژادی این کشور خودداری کرده و می‌گویند مسلمانان روهینگیا به‌صورت غیرقانونی از بنگلادش به میانمار مهاجرت کرده‌اند. اما این ادعا توسط روهینگیایی ها رد شده است. آنها می‌گویند سابقه حضورشان در میانمار، دستکم به چند سده اخیر می‌رسد.
اقلیت نژادی روهینگیا در استان راخین میانمار از سال 2012 تاکنون هدف حمله بودائیان تندرو قرار دارند.
با تشدید این حملات در ماههای اخیر و پیوستن نیروهای ارتش به آنچه نسل کشی و پاکسازی نژادی مسلمانان میانماری نامیده شده است ، آنها بیش از پیش هدف این قبیل حملات قرار گرفته اند.

کلید واژه: نسل کشی - روهینگیا
کد مطلب: 61968
زمان انتشار: چهارشنبه 20 دی 1396 - 14:23:34
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-4

دیگر مطالب