به روز شده: 11 دقیقه قبل
کد مطلب: 63093
زمان انتشار: سه شنبه 24 بهمن 1396 - 09:03:08

سیاست های تبعیض آمیز استرالیا و آمریکا در قبال ساکنان نائورو و مانوس

 سیاست های تبعیض آمیز استرالیا و آمریکا در قبال ساکنان نائورو و مانوس
حقوق بشر  > جهان  - منابع خبری گزارش دادند: استرالیا با دریپش گرفتن سیاست های تبعیض آمیز و سختگیرانیه علیه مهاجران غیرقانونی ساکن بازداشتگاههای نائورو و مانوس ، دومین گروه منتخب خود از این مهاجران را در نائورو با هدف اسکان در آمریکا به این کشور اعزام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از ایرنا این گروه 22 نفره که توسط استرالیا بازداشت و در نائورو بازداشت بودند شامل یک زن و مرد روهینگیایی و 20 مرد روهینگیایی، افغان و پاکستانی بودند.
رادیو نیوزیلند و دیگر منابع خبری در روزهای اخیر همچنین از اعزام یک گروه دیگر از مهاجران غیرقانونی ساکن بازداشتگاه مانوس در جزیره پاپوا گینه نو به آمریکا خبر داده بودند.
'ایان رینتول' از وکیل مدافعان این مهاجران با اشاره به اینکه انتظار می رود تا پایان ماه جاری 130 نفر از این مهاجران به آمریکا منتقل شوند تصریح کرد که یکی از مردان روهینگیایی به رغم اینکه اعضای خانواده او در استرالیا زندگی می کردند، با اجبار به آمریکا اعزام و به او گفته شده در صورت عدم انتقال به آمریکا باید 20 سال دیگر در نائورو بماند.
روهینگیا به نژادی از مسلمانان میانمار گفته می شود که از سال 2012 تاکنون هدف حملات نیروهای امنیتی و همچنین بوداییان افراط گرای میانمار واقع شده اند که بر اثر این حملات تاکنون بیش از یکهزار نفر کشته و بیش از 800 هزار نفر نیز مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند.
بر اساس اخبار منتشر شده، بخش قابل توجهی از روهینگیایی ها به بنگلادش پناه برده و بسیاری از آنها نیز به کشورهای دیگر منطقه از جمله تایلند، اندونزی و مالزی سفر کرده اند.
بر اساس توافقی که بین آمریکا (در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما) و استرالیا منعقد شده و در سال 2017 نیز بر سر آن جدال لفظی بین 'مالکوم ترنبول' نخست وزیر استرالیا و 'دونالد ترامپ' رئیس جمهور آمریکا صورت گرفت، قرار است یکهزار و 250 مهاجری که قصد وارد شدن به استرالیا را داشته اند به آمریکا منتقل شوند.
بر اساس این توافق قرار است استرالیا پناهجویان آمریکای مرکزی را بپذیرد و در مقابل آمریکا نیز یک هزار و 250 نفر از مهاجران غیرقانونی استرالیا را در خود جای دهد.
مهاجران غیرقانونی ایرانی که تعداد زیادی از ساکنان بازداشتگاه نائورو را تشکیل می دهند، از توافق استرالیا - آمریکا خارج شده اند.
به گزارش منابع استرالیایی، هنوز 2 هزار نفر مهاجر غیرقانونی از جمله تعدادی اتباع ایرانی در بازداشتگاههای استرالیا در این دو جزیره دور افتاده در اقیانوس آرام زندگی می کنند که 150 نفر از آنها را کودکان تشکیل می دهند.
سیاست های شدید استرالیا علیه مهاجران غیرقانونی و همچنین روی کار آمدن 'دونالد ترامپ' وضعیت هزاران مهاجر را که از کشورهای مختلف به امید واهی راهی استرالیا شده بودند بدتر کرده است.
طبق گزارش رسانه های محلی رفتار خشن و توهین آمیز و ضرب و شتم تعدادی از این مهاجران توسط برخی از نیروهای پلیس محلی و همچنان حمله دزدان بومی علیه این دو اردوگاه از جمله وقایعی بوده که با اعتراض نهادها و سازمان های بین المللی روبه رو شده است.
علاوه براین سازمان ملل، استرالیا و پاپوا گینه نو را مسئول سلامت و امنیت این مهاجران غیر قانونی دانسته است.
دولت استرالیا همچنین به کمک های همسایه خود برای رفع این مشکل دست رد زده است.
جیسیندا آردرن» نخست وزیر نیوزلند بارها و در پی آنچه بحران انسانی در وصف وضعیت ساکنان بازداشتگاههای جزیره مانوس و نائورو خوانده می‌شود، پیشنهاد پذیرش 150 نفر از این مهاجران غیرقانونی را به دولت استرالیا داده است.
این در حالی است که، دولت استرالیا می گوید به دلیل آن که در پی رسیدن به توافقی با ایالات متحده آمریکا برای حل مشکل این افراد است، درخواست نیوزلند را برای اعزام آنها به این کشور رد کرده است.
«پیتر دوتون» وزیر مهاجرت استرالیا، دلیل رد درخواست نیوزلند را خطر بازگشت این مهاجران غیرقانونی از نیوزلند به استرالیا با توجه به سیاست «مرزهای باز» بین دو کشور، عنوان کرده است.
این درحالی است که مردم استرالیا نیز خواستار رفع مشکل مهاجران غیرقانونی ساکن این دو اردوگاه هستند.
طبق نظرسنجی های انجام شده 58 درصد از استرالیایی‌ها موافق سکونت مهاجران در نیوزلند هستند.

کد مطلب: 63093
زمان انتشار: سه شنبه 24 بهمن 1396 - 09:03:08
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-3

دیگر مطالب