به روز شده: 1 دقیقه قبل
کد مطلب: 63107
زمان انتشار: سه شنبه 24 بهمن 1396 - 10:21:44

هشدار کمیسیون آمریکایی حقوق بشر به ونزوئلا

حقوق بشر  > جهان  - یکی از هیات‌های منطقه‌ای حقوق بشر در گزارشی که بد رفتاری‌های صورت گرفته تحت ریاست جمهوری نیکولاس مادورو در ونزوئلا را ثبت می‌کند، اعلام کرد، اوضاع نهادهای دموکراتیک و وضعیت حقوق بشر در ونزوئلا طی دو سال گذشته به شدت وخیم شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمیسیون آمریکایی حقوق بشر در این گزارش گفت: موانع جدی در مشارکت سیاسی وجود دارد و سرکوب، سانسور، جرم و جنایت، ناامنی و فقر به شدت افزایش یافته است.

اگرچه این مسائل از زمانی که این کمیسیون در سال ۲۰۰۹ میلادی برای نخستین بار گزارش داد ثبت شده‌اند اما به گفته این کمیسیون این مسائل تحت ریاست جمهوری نیکولاس مادورو شدت یافته‌اند.

در این گزارش آمده است: تصمیم برای تهیه این گزارش از وخیم شدن مشهود وضعیت حقوق بشری در این کشور و همچنین بحران سیاسی،‌ اقتصادی و اجتماعی جدی در ونزوئلا طی دو سال گذشته به ویژه در سال ۲۰۱۷ میلادی نشأت می‌گیرد.

این کمیسیون یکی از هیات‌های مستقل سازمان کشورهای آمریکایی است و عدم جدایی قوا را به عنوان یک نقص اساسی اعلام می‌کند به طوری که قوه مجریه و دادگاه‌ها مداخله می‌کنند تا مانع شوند که مجمع ملی ونزوئلا که به صورت دموکراتیک برگزیده شده است قدرت‌های قانونی خود را اعمال کنند.

مادورو با حمایت دادگاه عالی ونزوئلا سال گذشته میلادی با ایجاد یک مجمع قانونی جدید متشکل از طرفدارانش، مجمع ملی ونزوئلا تحت کنترل اپوزیسیون را عملا ناکارآمد کرد.

این کمیسیون حقوق بشری از دولت کاراکاس خواست تا نظم قانونی را احیا کرده و تفکیک قوا از یکدیگر و اجرای قدرت‌های قانونی مجمع ملی ونزوئلا را تضمین کند.

این کمیسیون همچنین اعلام کرد: اعمال حقوق سیاسی اساسی به شدت محدود شده که از جمله آن می‌توان به تعلیق فراخوان رفراندوم ریاست جمهوری، تاخیر در انتخابات منطقه‌ای و شهرداری و "اتهامات جدی تقلب و قائل شدن مزیت‌های ناعادلانه" در انتخابات فرمانداری اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی اشاره کرد.

این کمیسیون همچنین به طور جدی از دولت به خاطر "استفاده از اقدامات سرکوب گرایانه برای متوقف کردن اعتراضات ضد دولتی از جمله استفاده مستقیم و افراطی از تسلیحات گرم علیه معترضان و همچنین استفاده بی‌رویه از گاز اشک‌آور" انتقاد کرد.

در این گزارش آمده است: کمیسیون حقوق بشری بین آمریکایی متوجه شده که تعدادی در رابطه با عملیات خودسرانه برای سرکوب اعتراضات کشته و یا بازداشت شدند. هزاران تن نیز به خاطر شرکت در راهپیمایی‌های عمومی بازداشت شدند.

این کمیسیون نسبت به اخباری مبنی بر محاکمه چندین تن از افراد بازداشت شده در جریان راهپیمایی‌ها در دادگاه‌های نظامی ابراز نگرانی کرد.

این گزارش همچنین به موارد خشونت جنسی، سانسور، ناامنی شخصی، محدود شدن حقوق سیاسی، کمبود موادغذایی، سوءتغذیه و خدمات بهداشتی و درمانی ناکافی در بحبوحه تورم شدید و فساد و معافیت از مجازات گسترده اشاره کرد.

9

 

کد مطلب: 63107
زمان انتشار: سه شنبه 24 بهمن 1396 - 10:21:44
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-4

دیگر مطالب
یادداشت
راهبرد هسته ای دولت ترامپ
راهبرد هسته ای دولت ترامپ
حسین کنعانی مقدم
هوشمندی مقاومت
هوشمندی مقاومت
سیدجعفر قنادباشی
گفتگو
پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند
سخنگوی اسبق وزارت خارجه از یک سفر بحران زا می گوید:
پنس برای دلگرمی صهیونیست های منزوی آمد|اروپا با آمریکا همراهی نمی کند
حمیدرضا آصفی
قدس شرقی و غربی ندارد| ترامپ،جسد بی جان سازش را مثله مثله کرد
خالد قدومی نماینده حماس در تهران در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر عنوان کرد:
قدس شرقی و غربی ندارد| ترامپ،جسد بی جان سازش را مثله مثله کرد