به روز شده: 11 ساعت و 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 63297
زمان انتشار: چهارشنبه 2 اسفند 1396 - 11:10:16

گروه هماهنگی عدالت: دادگاه بین‌المللی لاهه مجرمین جنگی در افغانستان را محاکمه کند

حقوق بشر  > جهان  - گروه «هماهنگی عدالت انتقالی افغانستان» اعلام کرد نهادهای قضایی افغانستان توان رسیدگی به شکایات مردم از جرایم جنگی را ندارد بنا بر این دادگاه بین‌المللی لاهه باید روند رسیدگی به شکایات قربانیان جرایم جنگی در افغانستان را آغاز کند.

 

به گزارش تسنیم، در چند ماه اخیر بیش از یک میلیون شکایت از ارتکاب جرایم جنگی توسط نیروهای خارجی، نیروهای امنیتی افغان، گروه تروریستی داعش، زورمندان محلی و طالبان در دادگاه لاهه به ثبت رسیده است. اما دادگاه بین‌المللی لاهه هنوز روند رسیدگی به شکایات قربانیان جرایم جنگی در افغانستان را آغاز نکرده است.

گروه «هماهنگی عدالت انتقالی افغانستان» در نشست خبری در کابل اعلام کرد نهادهای عدلی و قضایی افغانستان ظرفیت رسیدگی به این شکایات را ندارند.

این گروه از دادگاه بین‌المللی لاهه خواست  به منظور پایان بخشیدن به فرهنگ معافیت در افغانستان روند رسیدگی به این شکایات را آغاز کند.

«احمدشاه ستانکزی» از اعضای گروه هماهنگی و عدالت انتقالی تصریح کرد بدون تحقق عدالت در افغانستان برقراری صلح در این کشور ناممکن است بنابراین باید از روند دادخواهی قربانیان جرایم جنگی حمایت کرد.

وی افزود: مردم افغانستان با ثبت شکایات خود در دادگاه بین‌المللی لاهه نشان داده اند که خواستار برقراری صلح در کشورشان هستند. ما خواستار رسیدگی جدی دادگاه لاهه به این شکایات هستیم.

«رحیم جامی» عضو دیگر این گروه اظهار داشت: حملات پیچیده تروریستی در افغانستان در بیرون از مرزهای این کشور حمایت می‌شود به همین دلیل دادگاه بین‌المللی لاهه باید آنها را به میز محاکمه بکشاند.

از سوی دیگر، نشریه انگلیسی «گاردین» نیز در گزارشی خواستار محاکمه نظامیان آمریکایی و اعضای شرکت‌های امنیتی خصوصی آمریکایی به دلیل ارتکاب جرایم جنگی در افغانستان شده است.

این در حالی است که بر اساس پیمان امنیتی کابل-واشنگتن شهروندان آمریکایی در افغانستان از مصونیت قضایی بهرهمند هستند که به همین دلیل بسیاری از نظامیان آمریکایی و کارمندان سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا با وجود ارتکاب جرایم جنگی هرگز مورد پیگرد قانونی قرار نگرفته اند.

 

 

کد مطلب: 63297
زمان انتشار: چهارشنبه 2 اسفند 1396 - 11:10:16
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد