به روز شده: 1 ساعت و 31 دقیقه قبل
کد مطلب: 63634
زمان انتشار: شنبه 12 اسفند 1396 - 10:54:16

تلاش‌های ستاد دیه در کاهش زندانیان مهریه

تلاش‌های ستاد دیه در کاهش زندانیان مهریه
قوه قضائیه  - مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به تلاش‌های ستاد دیه در کاهش زندانیان مهریه گفت: تلاش شده با اتکا به ظرفیت آموزش و پرورش و درج غیرمستقیم برخی مفاهیم در کتب درسی، یا با بهره‌گیری از امکانات مساجد و تریبون‌های نمازجمعه و البته برپایی برنامه‌هایی در برخی دانشگاه‌ها و حضور مستمر نمایندگان این نهاد مردمی در شبکه‌های استانی مردم را از آثار تلخ برخی از چشم‌ و هم چشمی‌ها و غفلت‌ها مطلع نماییم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، سید اسدالله جولایی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ۱۸:۳۰ با تاکید بر اطلاع رسانی عمومی مردم از شهروندی اظهار کرد: علاوه بر افزایش آگاهی مردم از حقوق مدنی خود، بسیاری از دانسته‌های قانونی ناقص و بعضا اشتباه مردم باید از تولید برنامه‌های فرهنگی و آثار معتبر سینمایی اصلاح شوند. امری که تا پیش از عواقب آن ملموس نبود، اما امروز با مراجعه‌ای به دادگاه‌ها و زندان‌ها متوجه می‌شویم فهم غلط از برخی مقررات به ظاهر ساده و قوانین کلی عامل بسیاری از مشکلاتی است که به قیمت سلب آزادی از یک سرپرست خانواده یا در افتادن در یک ورطه فرسایشی تمام می‌شود.


وی یاد آور شد: در حال حاضر با بالا رفتن هزینه نگهداری از یک زندانی بسیاری از نهاد‌های متولی موضوع حبس‌زدایی را با دقت بیشتری مد نظر داشته و برنامه‌های بلند مدتی را در این حوزه تدوین داشته‌اند، اما با عنایت به ظرفیت‌های موجود فعلی و بویژه امکانات ارزان و پر مخاطبی که شبکه‌های اجتماعی دارند می‌توان افزون بر حبس زدایی و کاهش حداکثری جمعیت زندان‌ها امر مهم زندان‌زدایی را الویت اصلی خود قرار دهیم. به عبارت دیگر بجای برنامه‌ریزی برای کم کردن زندانی درصدد باشیم با آگاهی بخشی و در قالب انواع برنامه‌های پیشگیرانه مانع از ورود افراد به بند شویم.

مدیرعامل ستاد دیه کشور افزود: اینکه مردم بواسطه پخش محصولات کارشناسی شده و مطابق با معیار‌های روز از قوانین و احکام قضایی مطلع باشند به مراتب جرائم و گرفتاری‌های کمتری را شاهد خواهیم بود.

وی اظهار کرد: به دلیل عرضه روز افزون خودرو‌های داخلی و خارجی دغدغه آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی به مردم باید یک ضرورت باشد. به دلیل وجود قرارداد‌های متعدد کارگری و کارفرمایی یاد دادن قوانین مربوط به حوادث کارگاهی باید بصورت دستوری مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

مدیرعامل ستاددیه با اشاره به آمار ۸۸۱۰ نفری بدهکاران چک در زندان یادآور شد: درباره قانون این اوراق تجاری و نحوه اعطای دسته چک به مشتریان بانکی و همچنین بالا بردن اطلاعات در حوزه پشتوانه مالی این اسناد اقتصادی باید در الویت‌های ما باشد چرا که نگاه ما به این جمعیت تقریبا ۹ هزار نفری معادل نه هزار خانواده ایرانی است که عضوی از اعضای آن‌ها نه بابت سوء نیت مجرمانه و اهداف کلاهبردارانه بلکه بر حسب ندانم‌کاری یا اطلاع ناقص از عواقب برخی کار‌ها منجمله ضمانت‌های نابجا از افراد راهی زندان شده‎اند.

وی با اشاره به تلاش‌های ستاد دیه در کاهش زندانیان مهریه گفت: به دلیل اینکه تعیین مهریه بین زوجین یک قرارداد خصوصی است که کسی امکان دخالت در آن را ندارد، برای همین منظور فارغ از اهرم‌های محدود کننده قانونی که به دلیل نقض آزادی افراد امکان ظهور ندارد، تلاش شده با اتکا به ظرفیت آموزش و پرورش و درج غیرمستقیم برخی مفاهیم در کتب درسی، یا با بهره‌گیری از امکانات مساجد و تریبون‌های نمازجمعه و البته برپایی برنامه‌هایی در برخی دانشگاه‌ها و حضور مستمر نمایندگان این نهاد مردمی در شبکه‌های استانی مردم را از آثار تلخ برخی از چشم‌ و هم چشمی‌ها و غفلت‌ها مطلع نماییم.

جولایی ادامه داد: البته نگاه ما در این مورد تنها معطوف به زندانیان مهریه نبوده و نیست. مهریه بابت این مطرح شد که به دلیل ماهیت این دست از محکومیت‌ها انجام کار‌های هنری و فرهنگی در الویت ما قرار دارد، حال اینکه برای نمونه این نهاد حمایتی طبق ماده ۵ قانون چک، تبلیغات زیادی را شروع کرده تا تبیین نماید که برای نمونه دسته چک و حواله بانکی به کسی تعلق می‌گیرد که حساب او پشتوانه مالی داشته باشد و نحوه مطالبه حقوق از طریق چک‌های بانکی حتی اگر صاحب چک از مالیت حداقلی برخوردار بود، به چه نحو است.

وی اعلام کرد: هم‌اکنون در کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی حدود ۳۰ نفر از کارشناسان خبره با محوریت قوانین چک با یکدیگر جلسات تخصصی برگزار می‌کنند تا در عالی‌ترین تصمیم معین کنند برگه‌های چک به چه کسانی می‌تواند تعلق گیرد و بانک‌ها حق ندارند ولو با دشاتن برخی شرایط به متقاضیان خاصی دسته‌های چک بدهند.

کلید واژه: دیه - ستاد دیه
کد مطلب: 63634
زمان انتشار: شنبه 12 اسفند 1396 - 10:54:16
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+4

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری