به روز شده: 4 ساعت و 15 دقیقه قبل
کد مطلب: 63693
زمان انتشار: سه شنبه 15 اسفند 1396 - 08:58:58

توانمندسازی مددجویان،هدف اصلی کمیته امداد

توانمندسازی مددجویان،هدف اصلی کمیته امداد
حقوق شهروندی  - رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره): هدف اصلی ما توانمندسازی مددجویان است به نحوی که نیازی به کمیته امداد نباشد.

به گزارش صدا و سیما، سیدپرویز فتاح با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه عدالت اجتماعی و رفع فقر و محرومیت از مهمترین اصول و آرمان های امام راحل بود، افزود: ایشان با همین هدف کمیته امداد امام خمینی (ره) را تاسیس کردند.


وی با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حداقل حقوق و دستمزد را برای امسال حدود 930 هزار نفر درنظر گرفت، اضافه کرد: امسال با کمک دولت ، مجلس و خیرین ، مستمری مستمری بگیران تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) را تا 700 هزار تومان رساندیم در حالی که در سال 95 این رقم زکمتر از 400 هزار تومان بود.

فتاح ادامه داد: یک خانوار 5 نفره ماهانه 690 هزار تومان دریافت می کندکه با توجه به بقیه خدماتی که به آن ها ارائه می کنیم این رقم تقریباً به 930 هزار تومان می تواند برسد.


وی با اشاره به اینکه تبصره 14 بودجه سال 1397 برای رفع فقر مطلق در جامعه است ، افزود: احتمالاً کسانی که درآمد آن ها کمتر از حداقل دستمزد باشد زیر خط فقر هستند.


رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه حدود 5 میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد هستند، گفت: سه میلیون نفر تحت پوشش مستقیم ما هستند و مستمری ماهانه دریافت می کنند و 2 میلیون نفر را هم به صورت موردی خدمت ارائه می کنیم و حدود یک میلیون نفر هم تحت پوشش سازمان بهزیستی و خیریه ها هم حدود سه میلیون نفر هستند و در مجموع حدود 11 میلیون نفر هستند.


فتاح افزود: کمیته امداد حدود 18 نوع خدمت را به مدد جویان تحت پوشش خود ارائه می کند و مسئولیت اجتماعی وسیع را پیدا کرده است .


وی اضافه کرد: حدود 30 هزار خانواده را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دادیم و هرماه حق بیمه آن ها را پرداخت می کنیم و به 300 هزار دانش آموز و 70 هزار دانشجو خدمات تحصیلی ارائه می کنیم و وام مسکن و وام اشتغال هم از جمله خدمات ماست.


رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه یارانه افراد نیازمند باید بیشتر شود ، گفت: اینکه همه به طور مساوی یارانه دریافت کنند عادلانه نیست و در همین راستا ، از ابتدای سال 96 مستمری خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بیش از سه برابر شد و اجرای این طرح 4 هزار میلیارد تومان هزینه داشته است .


فتاح افزود: عدد 4 هزار میلیارد تومان در تبصره 14 بودجه سال 97 به 7 هزار میلیارد تومان یعنی در مقایسه با پارسال حدود 75 درصد افزایش یافته که این افزایش برای رفع فقر مطلق است.


وی ادامه داد: توافق ما با سازمان مدیریت برنامه و بودجه این است که 10 درصد به مستمری مددجویان تحت پوشش افزوده شود.


فتاح گفت: امسال مراجعه به کمیته امداد برای تحت پوشش قرار گرفتن ، حدود 50 درصد افزایش یافته است که علت آن تبلیغات رئیس جمهور ،دولت ، مجلس و ما مبنی بر سه برابر کردن مستمری مددجویان است.


وی افزود: سعی می کنیم مددجویان واقعی را شناسایی و به آن ها مستمری پرداخت کنیم.


رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه تعداد مستمری بگیران در هر ماه تغییر می کند، گفت: در بهمن امسال یک میلیون و 509 هزار خانواده معادل 247 میلیارد تومان مستمری گرفتند .


فتاح افزود: امسال بیشترین تسهیلات تاریخ کمیته امداد به مبلغ 2 هزار و 100 میلیارد تومان در نطر گرفته شده است که تاکنون 1650 میلیارد تومان را دریافت کردیم و 100 میلیارد تومان تا آخر امسال و بقیه را در فروردین و اردیبهشت دریافت خواهیم کرد و علاوه بر این ها 500 میلیارد تومان از منابع کمیته امداد، وام پرداخت کردیم که در مجموع بیش از 2 هزار و 500 میلیارد تومان می شود که این تسیهلات برای اشتغال ودر قالب 5 تا 20 میلیون تومان به مددجویان پرداخت می شود.


وی گفت: امسال به 140 هزار نفر این تسهیلات را پرداخت می کنیم و اگر آن ها به دو سوم درآمد حداقل پایه برسند از پوشش کمیته امداد خارج می شوند و در طول یک سال و نیم اخیر حدود 15 درصداز مددجویان از پوشش کمیته امداد خارج شدند و بیشتر آن ها توانمند شدند.

واگذاری 50 هزار مسکن مهر بدون متقاضی به مددجویان کمیته امداد


رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: در بودجه سال 1397 مقرر شد 50 هزار واحد مسکونی مهر بدون متقاضی به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد واگذار شود.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما ، سیدپرویز فتاح در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه این کمیته، اورژانس اجتماعی فقر است، افزود: علت مراجعه مددجو به کمیته امداد را بررسی و سعی می کنیم مشکلاتش را حل کنیم و پس از رفع مشکل ، آن ها از پوشش این کمیته خارج می شوند یعنی مستمری آن ها قطع می شود اما خدمات دیگر آن ها ادامه می یابد .
فتاح درباره درآمدهای کمیته امداد گفت: ردیف اصلی از بودجه برای امسال حدود 4 هزار و 200 میلیارد تومان است که بیشتر برای پرداخت مستمری صرف می شود.


وی با بیان اینکه پیش بینی ما این است که سازمان مدیریت برنامه و بودجه تا پایان امسال 90 درصد این رقم را به ما تخصیص دهد، ادامه داد: درآمدهای مردمی امسال کمیته امداد حدود 2 هزار میلیارد تومان است که 30 درصد نسبت به پارسال رشد دارد و صرف خدمات به مددجویان می شود.


فتاح اضافه کرد: صدقات امسال 14 درصد و طرح اکرام 26 و زکات، 50 درصد افزایش یافته است.


رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه صندوق های صدقات در تهران در معرض آسیب های بیشتری قرار دارند، گفت: همه کسانی که به این صندوق ها دست درازی می کنند معتاد هستند اما در 95 درصد شهرستان ها هیچ کدام از صندوق های صدقات آسیب نمی بینند.


وی بر لزوم گسترش روش های الکترونیکی دریافت صدقات تاکید و اضافه کرد: درآمد کمیته امداد از این روش به شدت در حال افزایش است .

فتاح در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در بودجه سال 97 مقرر شد 50 هزار واحد مسکونی مهر بدون متقاضی به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد واگذار شود، گفت: امسال 16 هزار واحد مسکونی را تحویل می دهیم و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم امسال 4 هزار واحد مسکونی را برای مددجویان کمیته امداد ساخت و قرار است سال آینده هم 6 هزار واحد را بسازد.

وی افزود: امسال 400 میلیارد تومان برای مسکن مددجویان هزینه می کنیم که این رقم در سال آینده به 700 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

فتاح اضافه کرد: بخشی از این منابع صرف اجاره و رهن واحد مسکونی، بخشی صرف تعمیر و بازسازی و بخشی هم صرف ساخت مسکن می شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: بیش از 80 درصد مددجویانی که وام اشتغال دریافت کردند، توانمند شدند.

وی افزود: تا هفته آینده عیدی همه جامعه هدف کمیته امداد را برابر مستمری یک ماه این کمیته به آن ها پرداخت می کنیم اما به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد در 7 شهرستان مناطق زلزله زده استان کرمانشاه که حدود 25 هزار خانوار هستند سه برابر این مبلغ پرداخت می شود.


فتاح اضافه کرد: در این شهرستان ها 6 هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد داشتیم که منازل آن ها بر اثر زلزله آسیب دید، 2 هزار و 500 واحد مسکونی تخریب کامل و 3 هزار و 500 واحد مسکونی نیاز به بازسازی و نوسازی دارند که اکثر آن ها آغاز شده است و صد در صد این واحد ها ساخته و یا نوسازی و حتی تجهیز می شوند.

کد مطلب: 63693
زمان انتشار: سه شنبه 15 اسفند 1396 - 08:58:58
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده