به روز شده: 5 ساعت و 7 دقیقه قبل
کد مطلب: 63933
زمان انتشار: شنبه 26 اسفند 1396 - 17:16:56

هشدار سازمان ملل درباره نیازهای آوارگان روهینگیایی

حقوق بشر  > جهان  - شبکه خبر آسیا به نقل 'فیلیپو گراندی' رئیس آژانس پناهندگان سازمان ملل نوشت: نگرانی های فوری در مورد ارائه وسایل مورد نیاز آوارگان، بویژه با نزدیک شدن فصل گرما وجود دارد.

به گزارش ایرنا، به گفته گراندی اکنون دهها هزار نفراز آوارگان روهینگیایی دربنگلادش در مناطقی که احتمال بروز سیل و رانش زمین وجود دارد، استقرار یافتند. 
درحملات 25 آگوست 2017 (شهریور96) ارتش و گروههای بودایی به روهینگیایی های میانمار تاکنون حدود 7 هزار نفر کشته و بیش از 700 هزار نفر از این اقلیت، آواره و به اردوگاههای مرزی بنگلادش با این کشور پناه برده اند. 
سازمان ملل این حملات را پاکسازی نژادی و ارتش میانمار را مسئول این اقدامات دانسته و آن را بدترین ارتش دنیا نامیده است. 
رئیس آژانس پناهندگانه سازمان ملل گفت در نبود امکانات و تجهیزات لازم برای بازگشت امن آوارگان روهینگیایی به ایالت راخین، امکان دارد فرآیند بازگشت آنها به میانمار مدت ها طول بکشد. 
گراندی افزود: با این وجود تلاش ها برای بازگرداندن روهینگیایی ها به سرزمینشان بدون وقفه ادامه خواهد یافت. 
نایپیدائو و داکا در25 نوامبر 2017 درمورد بازگرداندن اوارگان روهینگیایی به توافق رسیدند اما نارضایتی آوارگان از این موضوع و همچنین آماده نبودن میانمار سبب شده اجرای آن تاکنون به تعویق افتد. 
بر اساس این توافق روند بازگشت مسلمانان روهینگیا به تدریج انجام خواهد شد وهر دو کشور باید امنیت، سلامت و کرامت آنها را تامین کنند. 
این درحالی است که میانمار بتازگی اعلام کرده است که فقط قادر است 374 روهینگیایی مسلمان را برای بازگشت از اردوگاههای بنگلادش به میانمار مورد تایید قرار دهد . 
نایپیدائو بنگلادش را مسئول این اقدام دانسته و می گوید این کشور اطلاعات دقیق و مورد نیاز برای شناسایی آوارگان را در اختیار میانمار قرار نداده است. 
این توافق درحالی انجام شده است که آزار و اذیت مسلمانان روهینگیایی در میانمار همچنان ادامه دارد و روند خروج آنها از مرزهای این کشور به سوی بنگلادش نیز به طور روزانه درحال اجراست. 
تاکنون 'آنگ سان سوچی' رهبر معنوی میانمار و برنده جایزه صلح نوبل و فرماندهان ارتش این کشور از افزودن نام اقلیت روهینگیایی به 135 گروه نژادی این کشور خودداری کرده و می‌گوید مسلمانان روهینگیا به‌صورت غیرقانونی از بنگلادش به میانمار مهاجرت کرده‌اند. اما این ادعا توسط روهینگیایی ها رد شده است. آنها می‌گویند سابقه حضورشان در میانمار، دستکم به چند سده اخیر می‌رسد. 
نهادهای وابسته به سازمان ملل درخواست دریافت بودجه 951 میلیون دلاری برای نگهداری و رسیدگی به امور آوارگان روهینگیایی تا پایان سال جاری میلادی را در بنگلادش کرده اند. 

کد مطلب: 63933
زمان انتشار: شنبه 26 اسفند 1396 - 17:16:56
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-4

دیگر مطالب