به روز شده: 1 ساعت و 55 دقیقه قبل
کد مطلب: 64254
زمان انتشار: سه شنبه 21 فروردین 1397 - 08:33:54

کشیش انگلیسی: متأسفم که یک لابی می تواند کلیسا را در دفاع از حقوق بشر ساکت کند

     کشیش انگلیسی: متأسفم که یک لابی می تواند کلیسا را در دفاع از حقوق بشر ساکت کند
اقلیت ها  - 'استفن سایزر' کشیش انگلیسی که به دلیل برخورداری از افکار ضد صهیونیستی مجبور به استعفا شده است، از سکوت کلیسا در برابر جنایات و وحشی‌گری‌های رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی ابراز تاسف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، 'سایزر' که به‌عنوان چهره‌ای یهودستیز و مغضوب کلیسا در رسانه‌های انگلیسی معرفی می‌شود،در گفتگو با خبرنگار ایرنا به تشریح روند استعفای خودپرداخت. 
وی توضیح داد: ده سال پیش فردی گمنام نوشته‌های او را در وبلاگی به نام «شوک تکان‌دهنده» نقد کرده و وعده داده بود که او را پایین خواهد کشید. 
این کشیش انگلیسی افزود: وقتی او شروع کرد به نوشتن درباره مقاله‌های من، و این کار تقریبا روزانه انجام می‌شد، مشکوک و نگران شدم که این چه فرد یا سازمانی است. او به‌وضوح نوشته‌هایم که درباره فلسطین و اسرائیل بود را زیرورو می‌کرد.
سایزر ادامه داد که وبلاگ‌های ناپسند دیگری به نوشتن علیه او شروع کردند. این موضوع به گفته او، در ابتدا مضطرب کننده بود، اما فهمیدن اینکه طرف مخالف چطور فکر می‌کند کمک می‌کرد که چگونه نظراتش را مستدل کند. 
این کشیش انگلیسی گفت: سه چهار سال از این ماجرا گذشت تا اینکه یکی از همکاران من که او هم هدف این حملات بود توانست آدرس«آی پی» یکی از آن افراد را پیدا کند. آدرس منتهی می‌شد به کامپیوتری دریکی از دانشگاه‌های انگلیس.
وی ادامه داد: دوستش با دانشگاه تماس گرفت و اعلام کرد که از رایانه دانشگاه برای آزار و اذیت افراد استفاده می‌شود که مخالف مقررات دانشگاه است. 
این کشیش انگلیسی افزود: دانشگاه آن فرد را شناسایی و به پلیس معرفی کرد. آن موقع من به پلیس خبر داده بودم و پلیس برای حفظ امنیت به من توصیه‌هایی کرده بود. آن‌ها (پلیس) همچنین این فرد را وادار کردند که کارش را متوقف کند و من خیلی احساس خوبی داشتم که حالا دیگر این ماجرا تمام می‌شود. 
سایزر فرد دستگیرشده را دانشجویی به نام «جوزف وایزمن» معرفی کرد و افزود که او پس‌ازاین ماجرا، مراجعه به پلیس را به‌عنوان یک تهدید علیه آزادی بیان مطرح کرده و بدین ترتیب او دوباره در جایگاه گناهکار قرار گرفت. 
وی افزود: وایزمن عضوی از یک انجمن یسوعی (یهودی‌های معتقد به عیسی مسیح) بود. من سعی کردم او را ملاقات کنم و با او حرف بزنم، به او بگویم که ما چه موضعی داریم، اینکه ما با یهودی‌ها ضدیتی نداریم و هدف ما مبارزه با نژادپرستی و یهودستیزی و افراط‌گرایی است، و اینکه ما به دنبال صلح در فلسطین هستیم، صلحی که در آن حقوق فلسطینی‌ها هم محترم باشد، همان‌قدر که آرزوهای اسرائیلی‌ها برای زندگی در امنیت و صلح اهمیت دارد. 
وی یادآورشد: در این میان برخی از همکاران او سعی کردند برای من پرونده‌سازی کنند. آن‌ها این پرونده را برای اسقفِ (مافوق) من فرستادند و یک شکایت رسمی هم علیه من تنظیم کردند. اینجا بود که من فهمیدم یک‌چیزی در انتظار من است. 
سایزر توضیح داد که فردی به نام جاناتان کوش از هیئت‌امنای یهودیان انگلیس شکایتی رسمی علیه او تنظیم کرد که در تهیه آن از همان پرونده‌ای که وبلاگ نویس ها برایش درست کرده بودند استفاده‌شده بود. 
وی افزود: این‌یک روند حقوقی بود و من باید وکیل می‌داشتم و به سؤال‌های طرف شاکی خط به خط جواب می‌دادم. در پایان (جلسات استماع) اسقف پیشنهاد مصالحه و تفاهم بین دو طرف دعوا را ارائه کرد تا اختلافات برطرف شود. خلاصه اینکه من با جاناتان کوش و وکیل‌هایمان باهم ملاقات کردیم و نتیجه این شد که من بیانیه‌ای بدهم و در آن بگویم 'من باید کلمات خود را بااحتیاط انتخاب می‌کردم'. 
این کشیش مسیحی ادامه داد: وکیلم گفت که باید بگویم 'من «می‌توانستم» کلمات خود را بااحتیاط انتخاب کنم'. او معتقد بود که اگر از لفظ «باید» استفاده کنم این متضمن قبول جرم است و من بی‌گناه بودم. درنهایت دو طرف روی این جمله توافق کردیم که 'من باید در انتخاب کلمات تعمق بیشتری می‌کردم». به‌این‌ترتیب مساله شکایت حل شد و آن‌ها شکایتشان را پس گرفتند و من هم به سر شغل ام (کشیشی) برگشتم. اما حملات و نقدها ادامه یافت.
سایزر همچنین به سفرش در سال 2015 به تهران برای شرکت در اجلاس «افق‌های جدید» اشاره کرد و گفت: آنجا من مقاله‌ای ارائه دادم درباره صلح‌طلبی مسیحی و اینکه متون مسیحی درباره ایجاد صلح چه می‌گویند. اما در طول اجلاس، نقدها در مورد حضور من و سایرین در ایران ادامه یافت تا جایی که کلیسای انگلیس شکایت دیگری علیه من دریافت کرد. 
وی گفت: مقاله‌ام را در اختیار اسقف و سایر مسوولین قراردادم و آن‌ها با مقاله من موافقت کرده و گفتند اگر آن‌ها هم جای من بودند همین‌ها را می‌گفتند. در همین حال جاناتان کوش گفت که شکایت دیگری علیه من تنظیم خواهد کرد، مگر اینکه من تعهد بدهم که دیگر به ایران سفر نکنم. در مقابل کلیسا فکر می‌کرد یک انجمن یهودی در موقعیتی نیست که بخواهد برای یک روحانی مسیحی تعیین تکلیف کند که کجا می‌تواند برود و کجا نمی‌تواند برود. آن‌ها به‌این‌ترتیب شکایت را رد کردند. 
این کشیش انگلیسی به یادداشت دیگر خود درباره یازده سپتامبر اشاره کرد و افزود: هرچند با مقام های کلیسا تفاهم کرده بودم که اگر مطلبی را در نوشته‌هایم دوست ندارند اعلام کنند، اما در این مورد کمی دیر شده بود و آن‌ها شکایت دیگری دریافت کردند. نتیجه این شد که اسقف جدید از من خواست که تعهد بدهم دیگر مطلبی درباره خاورمیانه، اسرائیل و لابی آن‌ها ننویسم و به آنجا سفر نکنم؛ یا استعفا بدهم. من امضا کردم چون مجبور بودم به شغلم به‌عنوان یک روحانی کلیسای انگلیس ادامه دهم. البته شش ماه بعد به من اجازه داده شد که به خاورمیانه سفر و در کنفرانس‌ها شرکت کنم.
وی همچنین افزود: یک‌بار به یک جلسه در مجلس اعیان درباره اعلامیه بالفور دعوت شدم. اجازه حضور در آن جلسه را گرفتم و شرکت کردم. شش هفته بعد جلسه مشابهی در همان‌جا برقرار بود که اجازه‌ای برای حضور در آنجا نداشتم. بااینکه که هوا خیلی گرم و مرطوب بود و من بیشتر از ده دقیقه نتوانستم آنجا بنشینم ولی (در محل کار) احضار شدم. آن‌ها این‌طور تصمیم گرفته بودند که حضور من بدون اجازه و بنابراین نقض تعهد بوده است. 
سایزر یادآور شد:با استعفا مشکلی نداشتم و با بازنشستگی زودهنگام هم موافق بودم. ما توافق کردیم که من عید پاک سال 2017 کناره‌گیری کنم. بعد از استعفا به یک موسسه خیریه به اسم «میانجی‌های صلح» پیوستم که در کارهای نشر و انسان دوستانه فعالیت می‌کند. بعدازآن لابی اسرائیل دست از سر من برداشت چون به هدفشان رسیده بودند. 
وی افزود: هدف آن‌ها این بود که من را از کلیسای انگلیس خارج کنند، که کردند. جالب اینکه اسقف در چند مورد به من گفته بود که در قضیه فلسطین و اسرائیل در صف فرشته‌ها هستم. بدین ترتیب من حمایت او را در خلوت به دست آوردم و اما درصحنه عمومی نه. خلاصه اینکه من الآن آزاد هستم و می‌توانم با شما مصاحبه کنم. 
سایزر در پاسخ به پرسشی درباره ارزیابی او نسبت به تسلط لابی صهیونیسم بر کلیسای انگلیس گفت: لابی اسرائیل در انگلیس اهداف مشخصی دارد و آن حمایت از دولت اسرائیل و به چالش کشیدن همه منتقدان دولت اسرائیل است. این شامل کلیسا، احزاب، دانشگاه هاو اتحادیه‌ها هم می‌شود. اما در خصوص کلیسای انگلیس، جای تأسف است که یک لابی می‌تواند کلیسا را در موضع حرف زدن ازحقوق بشر، ساکت کند. 
وی با یادآوری اینکه اسقف کلیسای انگلیکان در فلسطین یک (عرب) فلسطینی است و اکثر مسیحیان سرزمین فلسطین اشغالی، فلسطینی هستند افزود: آن‌ها مدام از بابت خراب شدن خانه‌هایشان، غصب شدن زمین‌ها و ساخته‌شدن شهرک‌های غیرقانونی و رژیم آپارتاید توسط اسرائیل در رنج هستند و کلیسا در همه این موارد ساکت است. من از این موضوع متأسف هستم. ما باید صدایمان را بلند کنیم و از افراد به حاشیه رانده‌شده و ستم دیده‌شده، و نه‌فقط مسیحی‌ها که از مظلومین همه گروه‌ها حمایت کنیم. 
سایزر گفت: معتقدم یکی از استراتژی‌های آن‌ها (لابی اسرائیل) گسترده کردن دایره «ضد سامی گری» است تا هرگونه انتقاد از اسرائیل را هم در بربگیرد. به‌این‌ترتیب ضدیت با صهیونیسم به‌عنوان ضدیت با یهود تعبیر می‌شود. به‌این‌ترتیب با توجه به علاقه‌ای که برای حفظ حسن هم‌جواری دو جامعه مسیحی و یهودی وجود دارد، کلیسای انگلیس در موضوعات انسانی مرتبط با فلسطین و اسرائیل ساکت است.

منبع: ایرنا

کد مطلب: 64254
زمان انتشار: سه شنبه 21 فروردین 1397 - 08:33:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-1

دیگر مطالب