به روز شده: 8 ساعت و 54 دقیقه قبل
کد مطلب: 64417
زمان انتشار: شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 09:35:19

اسپوتنیک: طرح نظامی جدید واشنگتن برای سوریه عملی نخواهد شد

اسپوتنیک: طرح نظامی جدید واشنگتن برای سوریه عملی نخواهد شد
حقوق بشر  > جهان  - خبرگزاری اسپوتنیک با انتشار گفتگویی نوشته که طرح جایگزینی نیروهای نظامی آمریکا با یک نیروی چند ملیتی عرب در سوریه به دلایلی واقعی عملی نخواهد شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، وب‌سایت «اسپوتنیک» با انتشار گفتگویی نوشته که طرح آمریکا برای جایگزینی نیروهای نظامی این کشور در سوریه با نیروهای چندملیتی عرب با شکست مواجه می‌شود.

روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از مقامات ارشد دولتی آمریکا گزارش داده که دولت ترامپ در پی خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و جایگزینی آنها با نیروهای چند ملیتی از کشورهای عربی از جمله عربستان، امارات، مصر است.

بر این اساس دولت آمریکا با عربستان، قطر و امارات برای پرداخت هزینه مالی و تأمین منابع نظامی این طرح نیز در حال رایزنی است.

به نوشته وال‌استریت ژورنال،«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا با «عباس کامل» مسئول سازمان اطلاعات مصر تماس گرفت تا با وی درباره حجم نیرویی که مصر می تواند در سوریه مستقر کند، رایزنی کند.

«شِرکان یولوکان» ، تحلیل‌گر سیاسی و پژوهشگ ارشد مؤسسه خاورمیانه دانشگاه ملی سنگاپور در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک احتمال عملی‌شدن این طرح دولت آمریکا را بررسی کرده‌ است.

«یولوکان» عملی‌شدن این طرح را غیرممکن می‌داند چرا که نیروهای نظامی عربستان و امارات همچنان درگیر جنگ یمن هستند و بخشی عظیمی از منابع آنها هزینه این درگیری می‌شود و از طرفی دولت مصر نیز در حال مبارزه با گروه‌های مسلح داعش در منطقه سینای این کشور است؛ ارتش قطر نیز تجربه چندانی ندارد و تنش سیاسی این کشور با عربستان، امارات و مصر نیز قطعاً مانع جدی همکاری مؤثر نظامی آنها، دست‌کم بین نیروهای نظامی، خواهد شد.

این تحلیل‌گر سیاسی در خصوص اظهارات متناقض دونالد ترامپ و اعضای کابینه او درباره احتمال خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه اعتفاد دارد که خروج آمریکا از سوریه به دو دلیل مهم غیرمحتمل است.

به گفته «یولوکان» گرچه پیش‌بینی رفتار دونالد ترامپ تا حدی مشکل است اما مسئله تأمین امنیت اسرائیل و نیروهای کُرد سوریه مانع اصلی خروج آمریکا از سوریه است.

«یولوکان» در این‌باره تصریح می‌کند: اسرائیل اعتماد ندارد که ائتلاف یک نیروی نظامی عربی بتواند همان کار آمریکایی‌ها را برای آنها انجام دهد و از طرفی شکست داعش در سوریه گرچه پیروزی برای آمریکا محسوب می‌شود اما اسرائیل و متحدان آمریکا در مطنقه آن را دست‌آورد ناچیزی می‌دانند چرا که هنوز نیروهای ایران در عراق، سوریه و به خصوص در لبنان حضور دارند، بنابراین اسرائیل گروه‌های فشار خود در واشنگتن فعال‌تر خواهد کرد تا دولت آمریکا را متقاعد به حضور نیروهای نظامی‌اش در سوریه بکند.

 

منبع: میزان

کد مطلب: 64417
زمان انتشار: شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 09:35:19
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب