به روز شده: 8 ساعت و 43 دقیقه قبل
کد مطلب: 64420
زمان انتشار: شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 11:16:26

گزارش عفو بین الملل از یاران اروپایی حملات مرگبار پهپادی آمریکا

 گزارش عفو بین الملل از یاران اروپایی حملات مرگبار پهپادی آمریکا
حقوق بشر  > جهان  - سازمان عفو بین الملل اعلام کرد: انگلیس، آلمان، هلند و ایتالیا، از سال 2004 آمریکا را در حملات مرگبار پهپادهای این کشور به افغانستان، پاکستان، لیبی، یمن، سومالی، عراق و سوریه یاری داده اند.


تارنمای این سازمان مستقر در لندن در گزارشی به نقل از دفتر روزنامه نگاری پژوهشی مستقر در لندن در این باره توضیح داد: آمریکا از سال 2004 در راستای به اصطلاح 'جنگ با تروریسم'، با حملات پهپادی جان یکهزار و 551 نفر را در پاکستان، افغانستان، یمن و سومالی گرفت که بسیاری از این حملات می توانند ناقض حقوق بین المللی و در حکم ارتکاب جنایت جنگی به شمار آیند.
عفو بین الملل در ادامه گزارش خود افزود: با توجه به محرمانه بودن جزییات این حملات، شاید امکان اطلاع از کمک چند کشور اروپایی به برنامه حملات پهپادی آمریکا ممکن نباشد، اما واقعیت این است که گردانندگان این برنامه به شبکه گسترده و پیچیده ای از تبادل اطلاعات، زیرساخت ارتباطی و شناسایی، از دریای شمال تا شاخ آفریقا بشدت متکی هستند:


انگلیس


اطلاعات انگلیس برای عملیات پهپادهای آمریکایی حیاتی است. برخلاف پافشاری انگلیس بر انجام حملات پهپادی در مناطق جنگی تعریف شده، رسانه ها و سازمان های مردم نهاد با دلیل و مدرک نشان دادند آمریکا از اطلاعات جمع آوری شده توسط تجهیزات شناسایی انگلیس برای شناسایی اهداف حمله در خارج از مناطق جنگی در یمن و پاکستان استفاده کرده است.
علاوه بر این، دستکم چهار پایگاه نظامی در انگلیس، زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی را در اختیار برنامه پهپادی آمریکا و حمله به یمن و سومالی قرار دادند.


آلمان


پایگاه هوایی رامستین آمریکا در جنوب غرب آلمان که نقشی مهم در برنامه پهپادی آمریکا دارد، در مرکز یک شبکه پیچیده از امکانات و تجهیزات در سراسر آمریکا . جهان قرار دارد.
اسناد منتشر شده از سوی 'ادوارد اسنودن'، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا حاکی از واگذاری حجم گسترده ای از اطلاعات ارتباطی مانند شماره تلفن، آدرس ای میل و ... از سوی سازمان جاسوسی آلمان به آمریکاست.


هلند


رسانه ها در سال 2014 از استفاده آمریکا از اطلاعات جمع آوری شده از سوی هلند برای هدف قرار دادن افراد مظنون به عضویت در گروه الشباب در سومالی پرده برداشتند. دولت هلند 1.8 میلیون سند فراداده مکالمات تلفنی را در اختیار آمریکا قرار داده بود.


ایتالیا


پایگاه هوایی سیگونلا در سیسیل ایتالیا برای عملیات آمریکا در شمال آفریقا اهمیت نظامی و راهبردی فوق العاده ای دارد. دولت ایتالیا در ژانویه 2016 (دی 1394) به آمریکا اجازه استفاده از این پایگاه برای حملات پهپادی داد.
طبق حقوق بین الملل، کشورهایی اروپایی که از برنامه حملات پهپادی آمریکا حمایت کردند، به خاطر مشارکت در حملات غیرقانونی باید پاسخگو باشند و درباره کمک به آمریکا بازنگری کنند.

 

کد مطلب: 64420
زمان انتشار: شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 11:16:26
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب