به روز شده: 14 ساعت و 17 دقیقه قبل
کد مطلب: 64759
زمان انتشار: دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 - 11:01:09

سازمان همکاری اسلامی با اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل مخالفت کرد/محکومیت پاکسازی قومی روهینگیا

سازمان همکاری اسلامی با اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل مخالفت کرد/محکومیت پاکسازی قومی روهینگیا
حقوق بشر  > جهان  - 
وزرای خارجه و رؤسای هیئت‌های عضو سازمان همکاری اسلامی در نشست داکا مخالفتشان را با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام کردند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة، شرکت کنندگان در چهل و پنجمین دور شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی در داکا در بیانیه پایانی بر احترام به امنیت، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی کشورهای عضو و لزوم حل اختلافات و درگیری‌های کنونی از طریق مذاکرات و استفاده از ابزارهای مسالمت‌آمیز تأکید کردند.

آن‌ها بر اهمیت مساله فلسطین و حمایت از حقوق مردم فلسطین برای تشکیل کشور مستقل به پایتختی قدس و حق آوارگان فلسطینی در بازگشت به مناطق خود تأکید کردند.

در این بیانیه بر مخالفت با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت فلسطین تأکید شد.

در این بیانیه آمده است: ما آمریکا را مسؤول تمامی پیامدهای اقدام غیرقانونی‌اش درباره قدس می‌دانیم. این اقدام به وخامت اوضاع می‌انجامد و نقش آمریکا را به عنوان میانجیگر صلح از بین می‌برد. ما از تمامی کشورها می‌خواهیم از آمریکا حمایت نکنند و به قطعنامه‌های شورای امنیت پایبند باشند.

در این بیانیه ضمن محکومیت اقدامات غیرقانونی اسرائیل، از جامعه جهانی خواسته شده به وضعیت قدس شریف پایبند باشند.

شرکت کنندگان در نشست مذکور خواهان توقف تمامی جنایت‌های اسرائیل و لغو فوری محاصره غزه و شهرک‌سازی‌ها و توقف انهدام منازل فلسطینیان و آزادی فوری تمامی زندانیان فلسطینی شدند.

آن‌ها در این بیانیه نسبت به اقدامات وحشیانه نیروهای امنیتی میانمار علیه مسلمانان روهینجا ابراز نگرانی و تأکید کردند که این اقدامات به حد پاکسازی قومی می‌رسد و نقض آشکار قوانین بین‌المللی است

در این بیانیه بر اهمیت ادامه همکاری کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با نهادهای بین‌المللی برای پایان دادن به نقض حقوق بشر علیه مسلمانان روهینجا تأکید شده است.

حاضران در این نشست بر نیاز به بازگشت صلح و ثبات دائم به افغانستان برای حفظ امنیت و حل و فصل نزاع در افغانستان از طریق روند آشتی ملی فراگیر تأکید کردند.

منبع: ایسنا

کد مطلب: 64759
زمان انتشار: دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 - 11:01:09
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+2

دیگر مطالب