به روز شده: 3 ساعت و 38 دقیقه قبل
کد مطلب: 64809
زمان انتشار: چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 - 08:30:55

نخستین سالگرد یورش به العوامیه/ شعله ور شدن جنبش مردمی تا نابودی کامل آل سعود

نخستین سالگرد یورش به العوامیه/ شعله ور شدن جنبش مردمی تا نابودی کامل آل سعود
بیداری اسلامی > عربستان سعودی  - کمیته‌های جنبش مردمی در شبه جزیره عرب تاکید کردند، شعله تکاپوی مردمی تا زمان زوال و نابودی نظام سعودی حاکم بر عربستان خاموش نخواهد شد حتی اگر این هدف زمان زیادی طول بکشد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از تسنیم، کمیته‌های جنبش مردمی شبه جزیره عرب تاکید کردند شعله تکاپوی مردمی تا زمان زوال و نابودی نظام حاکم سعودی خاموش نخواهد شد حتی اگر تحقق این هدف زمان زیادی طول بکشد.

این جنبش با اشاره به حمله خونین سال گذشته نیروهای سعودی به شهرک العوامیه و محله مسورة و کشتار اهالی آن و نیز ایجاد آتش سوزی و موارد نقض حقوق بشر به بهانه توسعه و بهبود این شهر، بیانیه صادر کردند.

تحقق اهداف طایفه‌ای در پس یورش ماموران سعودی به العوامیه

کمیته‌های جنبش مردمی در شبه جزیره عربی در اولین سالگرد حمله نیروهای سعودی به شهرک العوامیه و تخریب محله تاریخی "المسوره" با صدور بیانیه ای رخدادهای یکصد روز را یادآور شده و اعلام کردند ریاض با حمله به این شهرک و کشتار صغیر و کبیر به دنبال چیزی جز تحقق اهداف طایفه‌ای نبود.

این بیانیه تحت عنوان"برای اینکه فراموش نکنی" در اولین سالگرد حمله به العوامیه و نبرد المسوره صادر شده است و در آن آمده است: سیزدهم شعبان سال گذشته مصادف با دهم ماه می 2017 بلدوزرهای سعودی به محله تاریخی المسوره از توابع العوامیه واقع در منطقه القطیف در شرق شبه جزیره عرب حمله ور شدند.

العوامیه همچنان در برابر نظام حاکم سعودی ایستاده است

این محله همچنان در برابر نظام سعودی و رویای به زانو در آوردن آن مقاومت کرده است.

جنبش مردمی در بیانیه خود آورده است: اهالی العوامیه با سیاست احمقانه سرکوب آزادی‌ها و حق آزادی بیان مخالف هستند و حقوق مدنی و سیاسی خود و پایان تبعیض طایفه‌ای علیه شیعیان را خواستارند اما نیروهای سعودی در راستای تکرار مداوم سیاست ایجاد وحشت در بین مردم، این شهرک را هدف یورش وحشیانه قرار دادند تا به قیام و ایستادگی جوانان آن پایان دهند.

قدمت چهارصد ساله المسوره

صادر کنندگان این بیانیه ضمن اشاره به اهمیت محله المسوره که از سوی نظام حاکم هدف حمله قرار گرفت، اعلام کردند، این محله از محله‌های بسیار قدیمی و تاریخی است که 400 سال قدمت دارد و خانواده‌های فقیر در آنجا سکونت دارند.

ادعاهای دروغین برای بی خانمان کردن اهالی المسوره

نظام سعودی با ادعای توسعه المسوره و بهبود زیرساخت‌های آن در صدد تخریب آن برآمد و ادعا کرد به ساکنان آن مبالغی به عنوان جبران خسارت و ساخت منازل بیرون از این محله پرداخت می‌کند.

کمیته‌های جنبش مردمی اعلام کردند، تمام این اظهارات دروغ بود و حتی نیمی از آن نیز اجرا نشد .

همچنین نظام حاکم در جای دیگر اعلام کرد، تروریست‌ها از المسوره به عنوان محل اختفای خود استفاده کرده و در کوچه‌های باریک آن پنهان می‌شوند و گروه‌های قانون شکن در مناطق مسکونی این محله سنگر گرفته و از ساکنان آن به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

العوامیه ، محور مقاومت

در این میان جوانان العوامیه در حمایت از جنبش مردمی کمپین مخالفت با یاوه گویی‌های نظام سعودی تشکیل دادند و به این ترتیب العوامیه به محور مقاومت تبدیل شد، از همین رو به طور مستقیم هدف نیروهای سعودی قرار گرفت و نیروهای سعودی در چارچوب سلسله حملات پی در پی جوانان این شهرک را نشانه رفتند.

قطع آب و برق و ممنوعیت رفت و آمد، هدف آل سعود چیست؟

در بیانیه جنبش مردمی آمده است نیروهای سعودی پیش از یورش به العوامیه ساکنان آن را برای تخلیه منازل تحت فشار قرار دادند از جمله اینکه آب و برق این شهرک را قطع کردند و علاوه بر این محدودیت‌هایی در رفت و آمد آنان به وجود آوردند و ایست‌های امنیتی و بازرسی در محله‌های مختلف العوامیه تشکیل دادند .

اقدام دیگر برای اعمال فشار بر اهالی العوامیه انتشار فهرستی از نام بیش از 20 نفر از جوانان این شهرک و نیز فهرستی از نام جوانان جنبش مردمی در سراسر منطقه بود که در آن مدعی شدند این افراد به دلیل اقدامات تروریستی از نظر امنیتی تحت تعقیب هستند.

محاصره تمام محورهای ارتباطی العوامیه

گروه‌های مختلف نظامی سعودی در یورش به العوامیه حضور داشتند به این معنی که پیش از حمله این شهرک را از هر طرف به محاصره در آوردند و با ده‌ها دستگاه خودروی زرهی وارد العوامیه شدند و به سمت المسوره حرکت کردند و در ابتدا با استفاده از سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین به هر سو تیراندازی می کردند و همزمان با آ ن نیروهای پشتیبان نیز در ایست های بازرسی بیرون از العوامیه حضور داشتند.

این نیروها شامل یگان نیروهای ویژه، نیروهای آگاهی و نظامی وابسته به وزارت دفاع بودند و علاوه بر این تانک‌های متعلق به گارد ملی سعودی وارد این شهرک شدند و از هر سلاح و نیز نیروهای انسانی مایل به انتقامجویی با انگیزه‌های طایفه ایی استفاده کردند.

مقاومت تمام قد جوانان العوامیه در برابر ماموران سعودی

در این شرایط جوانان جنبش مردمی مقاومت کردند و زیباترین تابلوی ایستادگی و در برابر حملات نظام سعودی را به تصویر کشیدند و بهترین جوانان خود را تقدیم کردند حال آنکه نیروهای سعودی از ورود کادر پزشکی و آمبولانس‌ها به داخل العوامیه جلوگیری کردند و ورودی های این شهر را به محاصره در آوردند و چند نفر از اهالی این شهرک را نیز از خیابان ها ربودند.

قطع ارتباط العوامیه با محیط بیرون؛ حبس شدن مجروحان در خانه‌ها

همزمان با این اقدامات، نیروهای سعودی نقاط مختلف العوامیه را به شکل پراکنده و بی هدف زیر حملات توپخانه‌ای قرار دادند که در اثر آن ده‌ها نفر از اهالی این شهرک مجروح شدند و مجروحان نیز در خانه‌های خود محاصره شده بودند، زیرا ماموران سعودی اجازه انتقال آنان به بیمارستان و درمان را نمی‌دادند و تمام راه‌های منتهی به العوامیه را با استفاده از موانع بتنی بزرگ سد کردند.

نیروهای سعودی به این اقدامات اکتفا نکردند بلکه به عمد تعدادی از خودروهای اهالی این شهرک که در خیابان‌ها پارک شده بودند به طور پراکنده به آتش کشیدند و دارایی‌های مردم را از بین بردند و به این ترتیب العوامیه کاملا به حالت فلج در آمد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است در نهم اوت 2017 نیروهای سعودی المسوره را هدف حمله قرار دادند و به زور سلاح وارد آن شدند تا با این کار خود را متقاعد کنند که قادر هستند جنبش مردمی را مهار کنند اما با وجود قدرت نابرابر در برابر جوانان العوامیه شکست خورده و نتوانستند اراده آنان را به زانو در آورند.

حاصل این حمله شهادت 27 نفر اهالی این شهرک و مجروح شدن ده‌ها نفر دیگر بود به اضافه اینکه ده‌ها مغازه و منازل مسکونی به آتش کشیده شد و 125 خودرو و مینی بوس طعمه حریق شدند.

آل سعود به دنبال محو آثار فرهنگی شیعیان در العوامیه

هدف از این اقدامات این است که پیروان اهل بیت (ع) در جزیره العرب به افرادی وابسته به نظام سیاسی حاکم عربستان سعودی تبدیل شوند؛ نظامی که سیاست تبعیض طایفه‌ای را در پیش گرفته و سودای از بین بردن آثار فرهنگی و ریشه‌دار شیعیان را در سر دارد اما با این حملات نتوانستند این رویا را تحقق بخشند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری مرآة الجزیره، کمیته‌های مردمی با ارسال پیامی به دنیا اعلام کردند، کسی نباید اقدامات تجاوز کارانه و وحشیانه نظام حاکم سعودی علیه مردم منطقه الشرقیه به ویژه العوامیه را فراموش کند و این لکه ننگ باید پاک شود به ویژه اگر این جنایت‌ها به دست نظامی فاسد و کینه جو صورت بگیرد که بر این باور است که همه همواره باید در صف او قرار بگیرند.

کد مطلب: 64809
زمان انتشار: چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 - 08:30:55
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین