به روز شده: 9 ساعت و 6 دقیقه قبل
کد مطلب: 64990
زمان انتشار: چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 - 11:24:21

تعصب جنسیتی هر سال جان 239 هزار دختر را در هند می گیرد

تعصب جنسیتی هر سال جان 239 هزار دختر را در هند می گیرد
کودکان  -  یک هفته‌نامه انگلیسی نوشت: 239 هزار دختر در سن پنج سالگی هر ساله جان خود را در هند از دست می دهند زیرا بسیاری از والدین، فرزندان پسر را به دختران ترجیح می دهند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، هفته‌نامه انگلیسی لنست روز سه شنبه گزارشی از وضعیت مرگ و میر دختران را در هند منتشر کرد.  


بر اساس این گزارش، حدود 239000 دختر در سن پنج سالگی هر ساله جان خود را در هند از دست می دهند زیرا بسیاری از والدین، فرزندان پسر را به دختران ترجیح می دهند.

طبق نظرسنجی اقتصادی سالانه دولت، نسبت مرگ و میر زنان به مردان در این کشور بسیار زیاد است؛ محققان بر این باورند که مرگ و میر سالانه بیش از 63 میلیون زن در سراسر هند به دلیل تبعیض جنسیتی است.

یکی دیگر از دلایل مرگ و میر زیاد زنان در هند، سقط جنین انتخابی است، اما تحقیقات جدید نشان می دهد " تبعیض جنسیتی پس از تولد درباره دختران" مسئله‌ ای است که فراتر از مراقبت های پس از زایمان است و تنها به دلیل اینکه نوزاد دختر است مراقبت های کمتری از آنها صورت می گیرد.

کریستوف گیلموتو  استاد دانشگاه دکارت پاریس، در این زمینه می گوید :« تبعیض جنسیتی صرفأ مانع از تولد دختران نمی شود بلکه ممکن است مرگ نوزادان دختری که متولد شده‌اند را تشدید کند».

بسیاری از مرگ و میرهای قابل اجتناب برای زنان در هند در دوران کودکی اتفاق می افتد.

گیلموتو می افزاید:  برابری جنسیتی تنها به حق تحصیل، اشتغال و مشارکت سیاسی محدود نمی‌شود، بلکه فاکتورهایی چون مراقبت، واکسیناسیون و تغذیه دختران را نیز برای ادامه بقای آنها در برمی گیرد.

این تحقیقات نشان می دهد که دختران در مناطق روستایی پرجمعیت هند با بیشترین درد و رنج ناشی از تبعیض جنسیتی مواجه هستند. عمق این مساله در ایالت های شمال هند از جمله اوتار پرادش، بیهار، راجستان و مادیا پرادش بیشتر از ایالت های دیگر است به دلیل اینکه دو سوم کل مرگ و میر زنان در این شهرها اتفاق می افتد.

برای انجام این تحقیقات، محققان و کارشناسان اطلاعات جمعیتی 46 کشور را جمع‌آوری کردند که در این میان، هند دارای بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از تبعیض جنسیتی در کل منطقه است.

این مطالعه نشان می دهد که حدود 19 کودک از هر 1000 دختر به دلیل تعصب جنسیتی بین سال های 2000 تا 2005 جان خود را از دست دادند.


ترجمه: افسانه شیپوری

 

کد مطلب: 64990
زمان انتشار: چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 - 11:24:21
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب