به روز شده: 9 ساعت و 18 دقیقه قبل
کد مطلب: 65074
زمان انتشار: دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 - 08:59:43

بحران آزار زنان در هند

بحران آزار زنان در هند
زنان  -  هند کشوری که به فرهنگ و هنر غنی خود می بالید و با تاج محل معروف بود ،این روزها به دلیل بحران آزار و اذیت دختران و زنان و تجاوز به آنها در مرکز توجه جهانی قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، نگاهی به رسانه های هند، تصویری دهشتناک و دلخراش از ملتی ارائه می کند که با یک بحران در حال گسترش 'تجاوز به عنف' دست به گریبان است ، اما سوال این است که آیا تجاور به عنف ، یک پدیده اجتماعی نوظهور یا زخمی است کهنه که آگاهی عمومی فزاینده و گسترش دسترسی به رسانه های اجتماعی بین عموم بر عفونت آن نیشتر می زند.
روزنامه ها و وبسایتهای خبری پرشمار این کشور پهناور که نزدیک به یک میلیارد و300 میلیون انسان یعنی حدود یک پنجم جمعیت کره جهان را در خود جای داده است خبر از خشم عموم مردم هند از مصونیت مجرمان، پوشش رسانه ای ناکافی و اختلاف مقامات دولتی درباره شیوه و شدت مجازات آنان می دهند.
برای رسانه های هند و فعالان حقوق خانواده بوِیژه زنان و کودکان مساله حاد امروز آن است که صدای قربانیان تجاوز در هند، زندگی روزمره و مشکلات آنها پس از چنین اتفاق ناگواری است ساکت می شود و آنها هیچ صدایی در التیام درد خود نمی شنوند. 

 تجاوز جنسی چگونه به تیتر اول رسانه های هند تبدیل شد
انعکاس خبر کشف جسد یک دختربچه مسلمان به نام عاصفه که توسط هشت جوان هندو در یک روستای مسلمان نشین مورد تجاوز قرار گرفته و سپس کشته شده بود ، باعث خشم عمومی در هند بویژه در میان مسلمانان این کشور شد. 
شاید برای اولین بار بود که مساله تجاوز ابعادی چنین می یافت چرا که محبوبه مفتی سروزیر ایالت کشمیر دو وزیر مرتبط با این مساله را برکنار کرد، تمام ایالت اعتصاب کرد و تظاهرات متعددی در سراسر هند در محکومیت چنین رفتار وحشیانه ای شکل گرفت. شدت خشم عمومی چنان بود که ناندرا مودی نخست وزیر هند هم مجبور شد وارد ماجرا شده و از این شنیدن چنین اخباری اظهار تاسف کند.
پس از آن بود که اخبار پی در پی تجاوزهای گروهی در رسانه های رسمی منتشر شد. در دو مورد ، دختران قربانی را پس از جنایت زنده زنده در آتش سوزانده بودند. اما حال دیگر، این فقط روزنامه ها نبودند که روی این حوادث متمرکز شده بودند بلکه با استفاده از شبکه اجتماعی بسیار محبوب واتس اپ فیلم ها و اخبار مربوط به آن را در سطح وسیع منتشر کرده و همگان را به تجمع اعتراضی در سراسر کشور دعوت کردند.

زنان خود به میدان آمدند
در جامعه ای که بیش از 70 درصد از آن را روستانشینانی تشکیل می دهند که بسیاری از آنها به تازگی به برق و تحصیل دسترسی پیدا کرده اند، زن و مسایل خاص مربوط به وی یک تابو و راز نگو تلقی می شود.
هند سالهاست که با زنان و دختران خود در جنگ است. قوانین بسیار محدودکننده اجتماعی و فرهنگی از جمله سنت های ازدواج و جهیزیه، سقط جنین دختر و ترجیح تغذیه نوزادان پسر به دختر همواره باعث زشتی چهره بین المللی این کشور شده است. به همین خاطر است که علیرغم بیداری اجتماعی، گسترش رسانه های جمعی و ساکت نماندن زنان در برابر متجاوزین و قوانینی که در سال 2013 درباره تشدید مجازات تجاوز صورت گرفت ، هند هنوز با معضل بدرفتاری و بزهکاری گسترده علیه زنان مواجه است. 
بر اساس آخیر آمار منتشر شده در سال 2016، موارد تجاوز به دختران خردسال در این کشور 82 درصد افزایش یافته است. این رقم لزوما به این معنی نیست که موارد ارتکاب به این جرم افزایش یافته است بلکه بیشتر این واقعیت را نشان می دهد که موارد این چنینی بیشتر بازگو می شوند و قربانیان بسیار بیشتر از گذشته از قانون کمک می گیرند.
در بسیاری از مناطق روستایی، زنان هند زندانی نامحسوس خانه و فرهنگ بومی خود هستند، در مقابل فرهنگی که برای مردان قدرت مطلق قایل است و حتی در برخی مناطق حق زندگی برای آنها قائل نیست بی اندازه بی دفاعند. 
اما اکنون به نظر می رسد با بهبود وضعیت اقتصادی هند که به گسترش آموزش و ارتقا رفاه اجتماعی انجامیده است، زنان کم کم خود را به عنوان یک شهروند می بینند و دیگر حاضر نیستند در سکوت شاهد از دست رفتن حقوق و پایمال شدن شان خود باشند. آنها به میدان آمده اند و در دادگاهها و در افکار عمومی از خود به عنوان قربانیان همیشگی بدرفتاری های جنسی و فرهنگی و گاه تجاوز دفاع می کنند.

بیشترین مرتکبین به تجاوز چه کسانی هستند
بدترین قسمت ماجرا در بحران تجاوز در هند آن است که بر اساس آمار پلیس در سال 2016، بیش از 92 درصد از موارد تجاوز به دختران بسیار جوان توسط اعضای خانواده ، همسایه ها و کسانی اتفاق می افتد که قربانی با وی آشناست.
دامنه تجاوز و بدرفتاری با زنان در هند چنان وسیع و بزرگ است که نخست وزیر این کشور کمپینی به نام (دختران خود را نجات دهیم) به راه انداخته است. نوع رفتار با زنان در هند و نقش حقوق اجتماعی و قانونی آنها بزرگترین مورد نقش حقوق بشر در تاریخ به شمار می آید. در هند در حال حاضر 650 میلیون زن زندگی می کنند که ترس از تجاوز و نا امنی اجتماعی به خاطر جنسیت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی و ناخودآگاه آنها شده است.
این پدیده شوم هرچند در میان خانواده های فقیر و بیسواد رواج بیشتری دارد اما به دلیل ساختار طبقاتی و فرهنگ فرقه ای - مذهبی هند در خانواده های ثروتمند و تحصیلکرده بسیار دیده می شود.
بر اساس آمار دولتی، 42 درصد از زنان هند اشکال مختلفی از خشونت جنسی را در جامعه و یا در خانواده تجربه کرده اند.
بیش از نیمی از مردان هند معتقدند کتک زدن زنان امری ضروری و یا حداقل طبیعی است.

اعدام برای متجاوزین، قانونی که به دنبال فشارهای اجتماعی ایجاد شد
پس از رسوایی های اخیر درباره تجاوز گروهی به دختران و کودکان که برخی شان به اقلیت های مذهبی و قومی تعلق داشتند و حتی مواردی که از سوی یک روحانی بسیار سرشناس هندو انجام شد ، مقامات هند به فکر تغییر در قوانین افتادند.
مقامات دولتی تایید کرده اند که در هر روز 54 مورد تجاوز به کودکان در این کشور گزارش شده و درباره آن پرونده قضایی تشکیل می شود که باعث اعلام وضعیت اضطراری ملی در سراسر هند شده است.
در حال حاضر، تنها مرتکبین جرائمی مانند قتل، آدم‌ربایی، فعالیت‌های تروریستی و جاسوسی در هند اعدام می شوند اما این حکم حتی در این موارد نیز بندرت اجرا می شود به شکلی که از سال 2003 تاکنون تنها سه نفر در هند اعدام شده اند. اما بحران تجاوز و حساسیت اجتماعی بسیار بالایی که ایجاد کرده است که حتی ممکن است بر سرنوشت دولتمردان در انتخابات آتی تاثیر بگذارد بقدری در این کشور بالا گرفته است که روند بسیار کند رسیدگی به پرونده‌های کیفری خود به یک مساله بحرانی دیگر تبدیل شده است.
فعالان اجتماعی می گویند، روند رسیدگی به شکایات تجاوز جنسی که معمولا دو ماه به طول می انجامد باعث اطمینان خاطر متجاوزین می شود. در حالیکه آمار تجاوز جنسی در هند بسیار بالاست میزان محکومیت مرتکبین بسیار پایین است. بنا بر اعلام اداره ملی ثبت جرایم هند، تنها در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴۰ هزار مورد تجاوز گزارش شده است که ۴۰ درصد از این گزارش‌ها نیز مربوط به تجاوز به کودکان بوده‌ است. با این وجود در این سال، تنها ۲۸.۲ درصد از کل پرونده‌های تجاوز به کودکان که به دادگاه رفته‌اند، به محکومیت فرد متجاوز منجر شده است.
رئیس کمیسیون زنان دهلی نو نیز برای ۹ روز دست به اعتصاب غذا زد و اعلام کرد که به این اعتصاب تا زمان وضع مجازات اعدام برای متجاوزان ادامه خواهد داد.
دولت هند اعلام کرد می خواهد برای متجاوزین مجازات اعدام در نظر بگیرد اما این قانون هنوز به تصویب پارلمان نرسیده است.
خلاصه آن ، که آنچه پدیده به واقع فرهنگی و مذهبی تجاوز در هند را در سالهای اخیر به یک بحران تمام عیار ملی تبدیل و حتی آن را به چهره رسمی این کشور در دنیا بدل کرده است نه صرفا افزایش آمار این جنایت و بی رحمی بیسابقه مرتکبین بلکه آگاهی قربانیان به حقوق خود و گسترش خبررسانی عمومی از طریق رسانه های اجتماعی است که به قربانی بر خلاف گذشته این حق و فرصت را قایل می شود که به روایت جنایت بپردازد و با گذشتن از تابوهای متعدد فرهنگی و اجتماعی دستگاههای قانونی را به حل مشکل خود موظف کند. 

منبع: ایرنا 

کد مطلب: 65074
زمان انتشار: دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 - 08:59:43
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+3

دیگر مطالب