به روز شده: 8 ساعت و 27 دقیقه قبل
کد مطلب: 65126
زمان انتشار: چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 12:32:30

توسعه طرح های فقرزدایی با کمک تعاونی های فراگیر

حقوق شهروندی  - معاون تعاون وزیر تعاون از توسعه طرح های فقرزدایی و توانمندسازی با کمک تعاونی های فراگیر ملی خبر داد که با هدف افزایش بهره‌وری، کارآمد کردن واحدهای کوچک، فقرزدایی و بسط عدالت اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، سیدحمید کلانتری در نخستین نشست خبری سال ۹۷ گفت : افرادی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند باید از مزایای تعاونی‌ها برخوردار شوند، توانمندی کم این افراد موجب شده است وضع معیشتی درستی نداشته باشند و تعاونی‌ها به توانمندسازی انها کمک می کند. آنها را شناسایی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را به آنها ارائه کنیم. در واقع هدف از تشکیل تعاونی در اینجا حمایت از افراد آسیب‌پذیر است.
معاون وزیر تعاون اظهار کرد : هم اکنون تعاونی‌هایی داریم که مستقیم باید در مناطق محروم فعال شوند. راهکار ما در مناطق محروم این است که سرمایه‌های کوچک را برای تشکیل تعاونی‌ها جذب کنیم. اینگونه می‌توانیم آنها را از زیر خط فقر خارج کنیم و برای آنها شغل ایجاد کنیم.


کلانتری افزود: سه دهک پایینی جامعه باید در تعاونی‌های فراگیر ملی حضور داشته باشند. همچنین ما تعاونی‌های مرزنشینان را داریم که باید از تسهیلات لازم برخوردار شوند. ما معافیت‌هایی برای آنها در نظر گرفته‌ایم و با این معافیت‌ها تعاونی‌هایی که در حال حاضر دارند؛ باید فعال شوند و به تعداد تعاونی‌های فعال هم افزوده شود. هم‌اکنون یک و نیم میلیون خانوار عضو این تعاونی‌ها هستند تا هدف ما در زمینه فقرزدایی و ایجاد اشتغال محقق شود. همچنین تعاونی‌های زنان سرپرست خانوار و تعاونی‌های صنایع دستی را داریم که می‌توانند به ما در رسیدن به اهداف‌مان کمک کنند.
کلانتری تصریح کرد : تعاونی‌هایی که برای فقرزدایی در شهرستان‌های قلعه گنج استان کرمان و بیرجند در خراسان جنوبی ایجاد شده ؛ نشان داده است که می‌توان از ظرفیت‌های آنها برای کاهش محرومیت استفاده کرد، مناطق محروم ما به شدت نیازمند فعال شدن تعاونی‌ها هستند با کمک به این تعاونی‌ها می‌توانیم به روستائیان و توانمند سازی آنها یاری کنیم.


وی با بیان اینکه تعاونی‌های اعتباری خود به بخشی از مشکل تبدیل شده‌ است ، گفت: قرار بود ۱۵ درصد از بخش بازار مالی و پولی کشور در بخش تعاونی‌ قرار بگیرد تا تعاونی‌های اعتباری و روستایی شکل بگیرند و از این طریق شغل ایجاد شود.
معاون وزیر تعاون گفت : تعاونی‌ها مشارکت مردمی را بیشتر و اقتصاد را مردمی‌تر می‌کنند و برای رشد و توسعه کشور باید به این بخش توجه کنیم ؛ اقتصاد تعاونی منابع خرد را سازماندهی می‌کند و در اختیار تعاونی‌های بخش خصوصی می‌گذارد.
وی افزود : پارسال ۴۱۴۰ تعاونی جدید ایجاد شد که ۲۷۰۰ مورد از آنها تولیدی بود و ۲۱ درصد رشد در تعداد تعاونی‌های تولیدی نسبت به سال ۹۵ گزارش شده است.


معاون تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: ۲۰ تعاونی خدماتی و ۲۵ تعاونی توسعه و عمران شهرستانی ایجاد شده است. این ۴۱۴۰ تعاونی ۹۲ هزار و ۶۰۰ نفر عضو دارند که برای ۶۸ هزار نفر اشتغال‌زایی ایجاد می‌کنند.
کلانتری درباره ساخت مسکن مهر هم گفت: ۸۴۲ هزار واحد مسکن مهر را در قالب تعاونی‌ها سازماندهی کردیم و ۷۴۰ هزار واحد مسکونی ساختیم و ۱۰۱ هزار واحد هم نیمه تمام یا رو به اتمام است.


معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ۶۴۰۰ تعاونی متقاضی استفاده از مزایای طرح روستا تعاون شده‌ است، گفت: این افراد برای دریافت ۱۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات درخواست داده اند که می توانند ۶۴ هزار ظرفیت شغلی ایجاد کنند.
وی در ادامه افزود: صندوق ضمانت تعاون به منظور انجام اقدامات تسهیل‌گرانه پرداخت تسهیلات تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان را بدون وثیقه و سفته تصویب کرده است. در سال ۹۶ برای حمایت از بخش تعاونی ۷۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌ها پرداخت شد و امسال
برنامه‌های بسیار گسترده‌ای برای تعاونی‌ها داریم و تعاونی‌های تولیدی توزیعی کشاورزی و صنعت نیز حمایت بیشتری می شود و باید تعاونی‌ها را در مناطق محروم گسترش دهیم.


وی در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه کالای ایرانی در بیت رهبری گفت:‌ پیرو برگزاری نمایشگاه کالای ایرانی مقرر شد این نمایشگاه استمرار داشته باشد. هدف از استمرار نمایشگاه و حمایت از تعاونی‌ها در بحث تولید، حمایت از کالای ایرانی و عمل به شعار سال ۹۷ است. همچنین می‌خواهیم امکان عرضه مستقیم برای همه تولیدکنندگان در این نمایشگاه وجود داشته باشد تا آنها بتوانند توانمندی‌های خود را به نمایش بگذارند. حضور در نمایشگاه به ارتقای کیفیت کالای ایرانی می‌انجامد و مشتریان هم می‌توانند جمع موثری از کالاهای ایرانی را در یکجا ببینند. در این نمایشگاه نمایندگان اتاق ایران اتاق تعاون و اتاق اصناف مشارکت دارند. صداوسیما نیز ترویج فرهنگ مصرف کالای ایرانی را یاری می‌رساند.

 

کلید واژه: حقوق شهروندی
کد مطلب: 65126
زمان انتشار: چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 12:32:30
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده