به روز شده: 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 65192
زمان انتشار: دوشنبه 7 خرداد 1397 - 07:23:08

فعالان آمریکایی خواستار اعتراض ایران به رأی دادگاه نیویورک شدند

فعالان آمریکایی خواستار اعتراض ایران به رأی دادگاه نیویورک شدند
حقوق بشر  > ایران  - فعالان آمریکایی از دولت ایران خواستند به حکم دادگاهی در نیویورک که تهران را به پرداخت مبالغی هنگفت در قالب غرامت به خانواده‌های قربانیان یازدهم سپتامبر محکوم کرده است اعتراض کند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، فعالان آمریکایی از دولت ایران خواستند به حکم دادگاهی در نیویورک که تهران را به پرداخت مبالغی هنگفت در قالب غرامت به خانواده‌های قربانیان رویداد تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ محکوم کرده است اعتراض و تجدیدنظر خواهی کند. 

نزدیک به ۴۰ تن از فعالان حقوقی در آمریکا در نامه‌ای سرگشاده به دولت ایران، آمادگی خود را برای ارائه شهادت در دادگاه به سود ایران اعلام کردند.
این فعالان تاکید کردند استدلال‌ها و مستندات ارائه شده به دادگاه بسیار ضعیف است و احتمال اینکه ایران در دادگاه تجدیدنظر برنده شود بسیار زیاد است. امضا کنندگان این نامه سرگشاده از جمله منتقدان برجسته‌ی رویکرد رسمی دولت آمریکا به حملات تروریستی یازده سپتامبر در این کشور هستند. 
دادگاه منطقه‌ای جنوب نیویورک در ماه آوریل در حکمی مدعی شد ایران باید مبلغی بیش از ۶ میلیارد دلار به قربانیان حادثه تروریستی خسارت پرداخت کند. ایران این حکم را رد و تاکید می‌کند حکم یاد شده با انگیزه سیاسی صادر شده است. 
حملات تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ را ۱۹۹ هواپیماربا طراحی و اجرا کردند. پانزده تن از این افراد شهروندان عربستان سعودی و ۴ نفر دیگر هم از اتباع سه کشور عرب حاشیه‌ خلیج فارس بودند.
گریم مک کوئین، کارشناس و مفسر سیاسی در گفتگو با پرس تی وی ضمن تاکید بر حق ایران برای تجدیدنظرخواهی در حکم صادره گفت: "آمریکایی‌ها نه تنها باید در جای دیگری دنبال مسببان این حملات تروریستی بگردند بلکه باید جستجوی گسترده‌ای را در این زمینه در دستور کار قرار بدهند. من هم به عنوان یکی از امضاکنندگان نامه‌ یاد شده می‌خواستم توجه دنیا را به اسناد و شواهدی جلب نمایم که محققان در بیش از ۱۵ سال گذشته گردآوری کرده اند. این اسناد نشان می‌دهد که رویکرد و برداشت رسمی آمریکا از این رویداد اشتباه است.
مک کوئین افزود: من از روی گمانه زنی یا قصد و غرض سخن نمی‌گویم بلکه اطمینان دارم که می‌توان ثابت کرد و ما پیشتر ثابت کرده ایم که داستان سرایی رسمی دولت آمریکا درباره حادثه‌ یازدهم سپتامبر اشتباه است و این موضوع درباره‌ آن ۱۹ تروریست هم صدق می‌کند. خواه این روایت را بپذیریم که آنان این حملات را خود طراحی و اجرا کردند و خواه روایت را دستکاری کنیم و مدعی شویم حملات با همکاری ایران به اجرا در آمده اند هر دو رویکرد به شکل گسترده‌ای غیرواقعی و تمسخرآمیز است؛ لذا موضوع این نامه آن است که بگوییم دولت ایران وظیفه دارد درباره‌ چگونگی پاسخ گویی به این اتهام‌ها تصمیم گیری کند و یا تصمیم بگیرند که به دادگاه‌های آمریکا اعتمادی نیست و رویارویی مستقیم با آمریکا نیز بسیار خطرناک است چنین موضع گیری قابل درک است.
وی افزود: اما وظیفه‌ من به عنوان محققی فردی و مستقل این است که به دولت و مردم ایران بگویم لطفا به تحقیقاتی که ما انجام داده ایم نظری بیافکنید و خواهید دید که این ایده و نظر شخصی نیست بلکه شواهدی متقن و محکم است و این که چگونه از این شواهد بهره بگیرید به خودتان مربوط می‌شود، اما از شما می‌خواهیم تجدیدنظرخواهی کنید و آمریکا را به چالش بکشید چرا که شواهد فراوانی در پشتیبانی از خود در اختیار دارید. " 
وی در پاسخ به این پرسش که اگر ایران بخواهد برای تجدیدنظرخواهی اقدام کند چه اتفاقی خواهد افتاد گفت: " در این زمینه گمانه زنی نمی‌کنم، زیرا این کار را بایستی دولت ایران انجام بدهد و بررسی کند اگر چنین چالشی اتفاق بیافتد چه چیزی بدست خواهد آورد و چه چیزی از دست خواهد داد. دولت کنونی آمریکا دولتی بسیار خطرناک است. این را درک می‌کنم که ایران نمی‌خواهد آنان را تحریک کند، اما وظیفه‌ ما این است که در بررسی این موضوع به کل دنیا بنگریم و تنها ایران و آمریکا را در نظر نگیریم. باید دید اگر هیچ کس چنین روایتی را که پر از ایراد و اشتباه است در دادگاه و خارج از دادگاه به چالش نکشد چه پیامد‌هایی در دنیا خواهد داشت. به جنگ‌ها و قتل عام‌هایی نگاه کنید که بر اساس آن روایت غلط از یازدهم سپتامبر در دنیا اتفاق افتاده است. چه کسی قرار است بایستد و این روایت غلط را به چالش بکشد. 

منبع: پرس تی وی

کد مطلب: 65192
زمان انتشار: دوشنبه 7 خرداد 1397 - 07:23:08
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد