به روز شده: 58 دقیقه قبل
کد مطلب: 65501
زمان انتشار: یکشنبه 27 خرداد 1397 - 11:02:54

قنادباشی: اشغال الحدیده باعث آوارگی و بی‌خانمانی ۲ میلیون نفر انسان بی‌گناه یمنی می‌شود

بیداری اسلامی > یمن  -  کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: تسخیر الحدیده از سوی ائتلاف به رهبری عربستان باعث آوارگی و بی خانمانی ۲ میلیون نفر انسان بیگناه یمنی می‌شود. فاجعه انسانی جدید به راه می‌افتد و فاجعه‌ای بر فجایع دیگر افزوده می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، جعفر قنادباشی، درباره اهداف ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در حمله به بندر الحدیده بیان داشت: ائتلاف سعودی چند هدف مختلف در حمله به الحدیده در سر دارند که یکی از آنها محاصره کامل یمن  و بستن اصلی‌ترین گلوگاهی  است که کمک‌ها و برخی محموله‌های دارویی را به  ۷ میلیون نفر از مردم این کشور می‌رساند.
وی ادامه داد: هدف دیگر برای محاصره الحدیده، بستن راه ورود نیرو‌های حزب الله به دریای سرخ است. چرا که اسرائیلی‌ها نگران آن هستند که مردم یمن و نیرو‌های مردمی از طریق دریای سرخ به نحوی استفاده کنند که به ضرر رژیم صهیونیستی باشد.
کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: نکته دیگر این که ائتلاف  به رهبری عربستان علاقمندند با تسخیر بندر الحدیده و استفاده از آن به عنوان محل استقرار نیرو‌های نظامی، پایگاهی برای دسترسی به دیگر نقاط یمن به ویژه صنعا فراهم کنند.
قناد باشی افزود: آنها در صددند از بندر الحدیده به عنوان پایگاهی برای حمله به دیگر نقاط  از جمله صنعا بهره برداری کنند؛ بخصوص که الحدیده در مقایسه با عدن فاصله کوتاه‌تری تا صنعا دارد.البته ممکن است با گرفتن این بندر، آتش بسی هم اعلام شود  ولی این هدف اصلی نیست و هدف نهایی تصاحب صنعاست.
وی تاکید کرد: ارتش عربستان در هدایت نیرو‌های زمینی خود در یمن شکست خورد در حماء هم از طریق بمباران هوایی هم نتوانست مردم یمن را تسلیم کند و اشغال عدن هم به دلیل دوری راه و وجود ارتفاعات کوهستانی نتوانست از عدن برای تسخیر صنعا استفاده کند. ائتلاف عربستان در صدد است با کمک آمریکا و فرانسه،  شانس خود در یمن را به این صورت امتحان کرده و شکست‌های قبلی خود را جبران کنند. 
کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: مسلم است یمنی‌ها قابلیت‌های زیادی دارند که با این حرکت آن‌ها مقابله کنند. یکی توان موشکی‌شان است که می‌تواند مراکز حیاتی عربستان وا مارات را مورد حمله قرار دهد که به عنوان یک عامل بازدارنده می‌تواند، موثر باشد.
قناد باشی تأکید کرد: همچنین ۲ میلیون نفر مردم یمن در الحدیده ساکن و طرفدار جنبش انصار الله هستند. آنها توانمندی بالایی در قلع و قمع نیرو‌های متجاوز دارند. استقرار نیرو‌های نظامی ائتلاف به رهبری عربستان در بندر حدیده و کوشش برای دسترسی به صنعا مجددا یک صحنه درگیری نظامی را بوجود می‌آورد که مشابهش را مردم یمن در مرز‌های عربستان و امارات مشاهده کردند.
کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: تسخیر الحدیده از سوی ائتلاف به رهبری عربستان باعث آوارگی و بی خانمانی ۲ میلیون نفر انسان بیگناه یمنی می‌شود. فاجعه انسانی جدید به راه می‌افتد و فاجعه‌ای بر فجایع دیگر افزوده می‌شود.

منبع: میزان

کد مطلب: 65501
زمان انتشار: یکشنبه 27 خرداد 1397 - 11:02:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+1

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین