به روز شده: 4 دقیقه قبل
کد مطلب: 65516
زمان انتشار: دوشنبه 28 خرداد 1397 - 07:30:22

سازمان ملل: دو میلیون و نیم قربانی باندهای قاچاق انسان در 2016

حقوق بشر  > جهان  - براساس انتشار نتایج اولین مطالعات اداره امور جنایی و مواد مخدر سازمان ملل متحد در سال 2016 دست کم دو میلیون و 500 هزار نفر قربانی باندهای قاچاق انسان در جهان شده اند.به گزارش صدا و سیما ؛  به نقل از خبرگزاری شین هوا از سازمان ملل متحد، این درحالی است که باندهای قاچاق انسان بالغ بر 7 میلیارد دلار از اینگونه عملیات غیر قانونی منفعت مالی کسب کردند.
موضوع قاچاق انسان که در همه نقاط مختلف جهان روی می دهد سبب درآمد مالی هفت میلیارد دلاری معادل هزینه آمریکا یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای کمک های بشردوستانه جهانی در سال 2016 برای مقابله با باندهای قاچاق شده است.
براساس گزارش ها، 30 مسیر عمده قاچاق انسان در جهان وجود دارد و یافته های مطالعاتی نشان می دهد در بخش های مختلفی از جهان وجود تقاضای فراوان از سوی پناهجویان و آوارگان ناشی از نبود یا کمبود امنیت و مواد غذایی و همچنین تلاش برای رفتن به اهداف و نقاط امن ، سبب افزایش تقاضا از باندهای قاچاق انسان شده است.
آمارها نشان می دهد بسیاری از جریان های قاچاق شامل کودکان بدون سرپرست یا جدا شده از دیگر اعضای خانواده احتمالا می تواند آسیب پذیر و طعمه سواستفاده و انحراف از سوی باندهای قاچاق انسان و دیگران شوند.
در سال 2016 در حدود 34 هزار کودک جدا شده و بدون سرپرست وارد اروپا شدند که شمار عمده ای از آنان به یونان ، ایتالیا ، بلغارستان و اسپانیا مهاجرت کردند.
براساس گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، هر ساله هزاران نفراز آوارگان براثر فعالیت های غیر حرفه ای باندهای قاچاق انسان جان خود را از دست می دهند.
همچنین بسیاری از آوارگان باندهای قاچاق قربانی غرق شدن می شوند و شماری دیگر به دلیل تصادفات دریایی یا تلاطم امواج آب و طوفان ناپدید می شوند.
براساس اظهارات مقامات مسئول، شرایط و حوادث مسیر مرگبار مدیترانه سبب شده است در حدود نیمی از قربانیان باندهای قاچاق انسان در همین مسیر جان بسپارند.
اگرچه کشتار سازماندهی شده مهاجران بیشترین حادثه ای است که در مسیر های قاچاق روی می دهد اما مهاجران قاچاق شده در مقابل شمار دیگری از اقدامات جنایت آمیز شامل خشونت، تجاوز، سرقت، آدم ربائی، اخاذی و قاچاق فردی افراد نیز آسیب پذیر خواهند بود.
در بخشی از گزارش سازمان ملل آمده است از آنجا که در چارچوب ترکیب جنسی مهاجران به نظر می رسد اکثرقربانیان باندهای قاچاق انسان باید از مردان باشند اما صرف نظر از مسیرهای عمومی و متداول قاچاق ، برخی از مسیرها و بخشی هایی از مناطق جنوب شرق آسیا زنان نیز سهم بیشتری در قاچاق مهاجران دارند.
باندهای قاچاق همچنین با دلایل و انگیزه های مختلف از افراد سو استفاده می کنند به طور مثال با ازدواج های جعلی،استخدام های تخیلی،جعل اسناد مسافرتی یا فساد مقامات ارشد اما می توان گفت اکثر فعالیت باندهای قاچاق از لحاظ فساد مالی در سطوح بالا سازمان یافته هستند.

کلید واژه: قاچاق - قاچاق انسان
کد مطلب: 65516
زمان انتشار: دوشنبه 28 خرداد 1397 - 07:30:22
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب